Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výklad k paragrafu 70 novely zákona 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny

01.09.2004  |  157× přečteno      vytisknout článek

Porada vedeni MZP dne 4.8.2004 schvalila prilozeny vyklad k  paragrafu 70 novely zakona 114/1992 Sb., o ochrane prirody a krajiny. Vyklad se zabyva problematikou podavani zadosti o informovani o zahajovanych spravnich rizenich podle zakona 114

Žádosti občanských sdružení podle § 70 zákona o ochraně přírody a krajiny (V/138)

§ 70 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

Žádosti podané přede dnem vstupu novely zákona v účinnost (do 27. dubna 2004 včetně) se považují za podané ke dni účinnosti zákona a platí jeden rok od tohoto data (do 28. dubna 2005). Od 28. dubna 2004 musí být podané žádosti věcně a místně specifikovány. Přípustné jsou i generální žádosti týkající se všech zamýšlených zásahů a zahajovaných správních řízení v územní a věcné působnosti žádaného orgánu.

Odůvodnění:

Podle nového znění ust. § 70 odst. 2 nejsou podané žádosti časově neomezené a každoročně se musí znovu podávat. Takové žádosti musí být věcně a místně specifikovány. 

Novela zákona nemá pro již podané žádosti žádná přechodná ustanovení. Pokud by zákonodárce chtěl, aby jejich platnost skončila, bylo by to výslovně vyjádřeno v textu novely zákona. Výslovné ustanovení o tom, že dosud podané žádosti pozbývají platnosti, však zákon nemá.

Tyto žádosti musí být doplněny o příslušné údaje, aby požadavkům na oba druhy specifikace vyhovovaly. Dovozovat věcnou a místní specifikaci z věcné a místní příslušnosti orgánu, u něhož je žádost podána, nelze, neboť zákon uvádí oba druhy specifikace výslovně. Je-li specifikace nejasná, může správní orgán vyzvat žadatele k jejímu doplnění. Místní specifikace se týká území, pro něž se informace žádá, věcná specifikace pak věcí, o nichž má být informováno, tj. všech nebo jen některých řízení a činností.

Okamžik počátku běhu roční lhůty by měl být dán dnem podání žádosti, jestliže je žádost později doplněna ve smyslu výše uvedeném.  

V případech, kdy chybí přechodné ustanovení právního předpisu, je principielně správné vykládat jeho ustanovení ve prospěch občanských práv. 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist