Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

( Ne) ohrožuje turistika EU?

14.09.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

( Ne) ohrožuje turistika EU? Služby pro turisty zajišťují 6 procent pracovních míst v Evropské unii a na turistiku se vynakládá 9 procent výdajů domácností. Jde tedy o významnou ekonomickou oblast, která však někdy má značné ekologické důsledky. Dá se tomu zabránit?

Pravdou je, že masivní turistika ohrožuje mnohé křehké ekosystémy v idylických koutech Evropy. Přitom tento tlak se bude zvyšovat. Světová turistická organizace předpovídá, že do roku 2020 se počet návštěvníků turisticky zajímavých míst Evropy zdvojnásobí a přesáhne 720 milionů návštěvníků za rok. Ale musí nezbytně tento vývoj zničit klid a mír idylických zákoutí? Všeobecná nechuť k městskému hluku a špíně, stálému spěchu a strkanicím, dává naději, že budeme ochotni přijmout určitá omezení, která pomohou ochránit idylu venkova a turisticky zajímavých míst. Jedním z významných faktorů v tomto směru je doprava.
Výbor regionů Evropské unie nechal zpracovat studii tří lokalit, které řešily místní dopravu netradičním způsobem. Byly vybrány:

- východní Alpy v Rakousku,
- Drážďany a horní údolí Labe v Německu jako známé turistické regiony,
- Principado de Asturias na severozápadě Iberského poloostrova ve Španělsku, které začíná být vyhledávanou turistickou oblastí.

Vesnická dráha je pro všechny zdarma

Východní Alpy jsou navštěvovanou oblastí zejména v zimě v lyžařské sezoně.
Historické jádro města Rattenberg bylo pro dopravu zcela uzavřeno a tvoří pěší zónu. To turistům vyhovuje. Autobusy místní dopravy jezdí na recyklovaný jedlý olej. Dopravní zácpy na cestě k lyžařskému středisku Serfaus odtranili výstavbou mikro- metra, dlouhého 1,25 km. Jmenuje se Dorfbahn ( vesnická dráha), jezdí pod hlavní ulicí a je zdarma.
To umožňuje turistům i místním obyvatelům dosáhnout lyžařské středisko i horské průsmyky bez použití vlastních aut.
V Drážďanech řešili dopravu rovněž posílením místní dopravy a speciálně se zaměřili na dopravu do ekologicky význačného Sasko- Švýcarského národního parku v Horním údolí Labe. Okolo Labe byla vybudována romantická cyklostezka.

Je třeba hledat inspiraci v jiných zemích

Ve španělské Asturii je silniční a železniční síť velmi řídká a s ostatními částmi Španělska je špatné spojení. S narůstajícím turistickým ruchem se začaly vytvářet zácpy na úzkých silnicích, zejména mezi třemi důležitými městy v oblasti.
Aby se nemuseli turisté spoléhat na svá auta, zavedli na železnici pravidelné spoje s malým časovým odstupem a na pobřeží byla postavena speciální stezka. Dvě třetiny území tvoří národní park, v němž je provoz automobilů silně omezen, nebo zcela zakázán.
Ve všech uvedených oblastech bylo dosažené zlepšení výsledkem spolupráce veřejných orgánů se soukromým sektorem. To lze považovat za příklad i pro turisticky exponované oblasti v České republice, které již dnes mnohde trpí pod náporem automobilů. Po zapojení do Evropské unie lze očekávat další zvýšení zájmu zejména o naše příhraniční oblasti. Odvážná řešení místní dopravy a klidových zón vůbec nemusí odradit turisty. Možná se po čase dočkáme toho, že středověká jádra našich měst, po vyhnání aut z ulic, dosáhnou znovu své bývalé krásy a klidu a turisté si budou pochvalovat pohodu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist