Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

"Stromoví sympaťáci" razí cestu většímu zájmu o zeleň

20.09.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  123× přečteno      vytisknout článek

Veřejná zeleň dosud bývá v obcích považována spíše za luxus, takže limitované finanční prostředky se přednostně používají k jiným záměrům než k její výsadbě a údržbě.

Přitom stromy nejenže zachycují prach a mikroorganismy, fungují jako hlukové bariéry či větrolamy v otevřených prostorech, zvyšují vzdušnou vlhkost a celkově zlepšují mikroklima urbanizovaného prostoru. Strom a zeleň ve městě totiž mají zejména velký význam pro psychiku člověka. Lidstvo po většinu své existence žilo obklopeno zelení. Život ve velkých městských aglomeracích však druhu homo sapiens styk se zelení radikálně omezil.

Výzkumy environmentálních psychologů dokládají význam zeleně ve městech. Například švédské studie poukázaly na přínos stromů a zeleně pro kreativitu a rozvoj osobnosti dětí už v mateřských školách. Američan R. Moor z North Carolina State University zase prokázal změnu chování dětí jako reakci na ozelenění školních hřišť. Pokud děti byly nuceny hrát si v prostředí, kde byl jen asfalt a beton, docházelo mezi nimi k četným hádkám a násilí. Po ozelenění hřiště se konflikty významně omezily.

Jak naznačují výsledky průzkumů provedených v USA a západní Evropě, má pro pracovní výkonnost, duševní pohodu a zdraví člověka nemalý význam to, kam může pohlédnout z okna - ať už kanceláře, domova či třeba nemocnice. Zda do šedé betonové zdi, či do zeleně. Anketa Strom roku ČR si předsevzala pomoci vytvářet pozitivní vztah ke stromům a povzbudit zájem lidí o to, v jakém prostředí žijí. Navázala jednak na prvorepublikové aktivity okrašlovacích spolků, jednak na činnost regionálního sdružení Českého svazu ochránců přírody v Brně, které se aktivně zabývalo ochranou zeleně ve městě a organizovalo její první dva ročníky.

Od roku 2002 anketu jako celostátní vyhlašuje Nadace Partnerství. Jako protiváhu zbytečnému kácení stromů se totiž zdá smysluplné připravit akci, která by k zájmu o stromy a životní prostředí obce přitáhla širokou veřejnost. Už samotné přihlášení stromu do ankety znamená určitý akt ekologické výchovy. Lidé v dané lokalitě včetně představitelů města, obce si uvědomí, že mají ve svém okolí něco cenného, a postupně se tak může měnit vztah veřejnosti i k ostatním stromům. Tato myšlenka vedla k nápadu uspořádat anketu Strom roku o "stromového sympaťáka".

Novinkou letošního ročníku je to, že hlasující zároveň finančně podpoří sázení stromů. Hlasování probíhá prostřednictvím dárcovské SMS a získané peníze jsou věnovány do veřejné sbírky Adoptujte strom! na podporu projektů výsadeb stromů školami, obcemi a neziskovými organizacemi. Ekologická výchova tak bude propojena s konkrétními realizacemi.

AUTOR: MICHAL VESELÝ
Nadace Partnerství

Anketa Strom roku

Až do 10. října lze formou dárcovské SMS hlasovat pro některý z 12 finalistů ankety Strom roku 2004 (jejich seznam i pravidla ankety lze nalézt na www.stromzivota.cz). K tarifní ceně SMS se připočte 30 Kč DPH, přičemž veřejná sbírka na podporu výsadby stromů obdrží 27 Kč.

Výsledky ankety budou slavnostně vyhlášeny 20. 10. na Den stromů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist