Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Právo na volnou krajinu

14.10.2004  |  zdroj: Haló noviny  |  132× přečteno      vytisknout článek

Právo na volnou krajinu Jedním ze základních lidských práv, které máme, je právo na volnou krajinu. Tedy krajinu, která není rozparcelována na malé a oplocené pozemky, které zamezují volnému pohybu osob i zvěře.

Volný vstup do krajiny při respektování práv vlastníků pozemků s vědomím, že moje práva končí tam, kde neoprávněně omezují další návštěvníky přírody, jsou zaručené Ústavou ČR, ale i když je toto právo ctěno, k omezování dochází. Problém totiž vzniká stále vzrůstající výstavbou silnic, dálnic, velkých průmyslových podniků, skladů, sportovišť a obytných domů na okrajích měst a obcí. Masivní výstavba na zemědělské půdě postupně graduje a naopak se plíživě zmenšuje plocha honebních ploch, a to ne po desítkách ani stovkách hektarů, ale rovnou o tisíce hektarů, které se nenávratně ztrácejí v důsledku stavebního boomu. Definitivně se tím omezuje možnost pohybu v krajině, zvěř je stále více utlačována do odříznutých ostrovních zbytků přírody a my, lidé, tím přicházíme i o zdravotně velmi důležitou pohodu z pohledu na volnou krajinu. Stejným způsobem je zasažen i výkon práva myslivosti a péče o honitební pozemky. Každé významnější stavební akci ale předchází územní, stavební a ve finále i kolaudační řízení. U významných průmyslových záměrů pak také hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) a tzv. IPPC (proces integrovaného povolování a omezování znečištění) a tato řízení již ve své podstatě počítají s účastí dotčených majitelů pozemků či veřejnosti, ale zatím se spíše setkáváme s chladnou reakcí a většinou ani občanská sdružení, ani příslušná myslivecká sdružení do správních řízení, i když ve většině případů splňují podmínky vstupu do řízení, nezasahují a jen rezignovaně přihlíží a přijímají negativní dopady prováděných záměrů. Ono nejde ani tak za každou cenu blokovat ekonomický rozvoj regionu, resp. celé země, ale je možné, mnohdy s minimem nákladů a námahy, připravovaný záměr upravit a realizovat tak, aby minimalizoval dopady na životní prostředí jako celek. Aktivní přístup k této problematice mají naopak nevládní organizace typu Hnutí Duha, Arnika apod., které investorům s větším či menším důrazem jejich činnost připomínkují, ale dosahují pouze dílčích úspěchů a vstupují pouze k vybraným, nejkřiklavějším kauzám. Aby se situace alespoň částečně vylepšila, vznikla petice s názvem "Právo na volnou krajinu", kde se mohou nejen myslivci, ale i běžní lidé, neodborníci, vyjádřit. Petici zaštiťují přední odborníci pracující v oblasti ochrany životního prostředí, přírody a krajiny, ekologové a biologové. Celý text je k dispozici jak na speciálně vytvořených internetových stránkách - www.pravonakrajinu.cz -, ale také na stránkách Českomoravské myslivecké jednoty.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist