Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Všechny lokality zaznamenaly úbytek orchidejí

19.10.2004  |  zdroj: Českolipský deník  |  129× přečteno      vytisknout článek

Všechny lokality zaznamenaly úbytek orchidejí Třetím rokem jsou do projektu Orchideje, který vyhlašuje MŽP a ÚVR ČSOP Praha, zapojeni i členové českolipské organizace Českého svazu ochránců přírody Aron.

"Průběžně kontrolujeme již známé lokality, a těch je na našem okrese přes padesát. V letošním roce všechny lokality zaznamenaly úbytek v počtech orchidejí, někde dokonce až na polovinu. Je to zřejmě následek sucha v jarním období loni i letos. Proto doufejme, že příští roky již tak suché nebudou a orchideje rozkvetou ve větším množství," řekl nám na úvod Oldřich Roztočil, mluvčí českolipské pobočky ČSOP Aron.
Významné je, že se ochranáři zaměřili i na vyhledávání nových lokalit, a to v centrální části okresu, což je okolí České Lípy. Zde se nalezlo pět nových lokalit s výskytem různých druhů orchidejí.
"Orchideje rostou nejen na zamokřených lukách, ale najdeme je i na skalních partiích i vrších, jako je Ronov či Sedlo nad Úštěkem," upřesnil Roztočil.
Podle něho se i přes sucha našla nová lokalita, kde bylo 780 prstnatců májových, takže to je druhá největší lokalita s počtem orchidejí na Českolipsku.
"Největší leží ve stráních nad Českou Lípou, kde letos kvetlo 836 prstnatců májových. Je to naše nejhojnější orchidej, a to i v měřítku celé republiky. Ale i přesto jde o zákonem chráněnou rostlinu. Mezi vzácnější orchideje patří i pětiprstka žežulník, kterou jsme našli pouze ve třech exemplářích, a to opět v okolí České Lípy. Minulý rok jsme po mnoha letech objevili i jeden kus vemeníku zelenavého, ale letos již kvetly na tomto místě tři. Roste na kraji lesa na zamokřené louce, opět v blízkosti České Lípy. Také jsme zaznamenali novou lokalitu prstnatce plamatého pravého, na které rostlo šest kvetoucích a jeden sterilní exemplář (bezkvětý). Celkově je to jedna z pěti lokalit na okrese," uvádí Roztočil.
Objevila se i nová lokalita prstnatce májového, který na okrese rostl zatím na třech zjištěných místech.
"Zde bylo kolem 300 kusů, jeden dokonce 82 cm vysoký. Mezi nejvyšší orchideje patří ale i bradáček vejčitý, běžná orchidej, vysoká i 113 cm. Bylo to ale v okolí Provodína. Na druhou stranu mezi nejmenší patří vstavač osmahlý, který u nás rostl letos v osmi kusech a vysoký je obvykle do 10 cm. Stejnou výšku má i velice vzácný hlízovec Loezelův, kterého jsme našli jednu novou lokalitu, celkem jich je na okrese pět. Kvetlo zde 102 kusů, tímto je lokalita nejbohatší. Měkkyně bažinná je v ČR zaznamenaná pouze v NPR Břehyně, kde se letos nalezly tři kvetoucí kusy," doplnil Roztočil.
Na dotaz, jak se hledají nové lokatity, jsme dostali odpověď, že Česká republika je rozdělená na kvadratické čtverce.
"Čtverec našeho zájmu jsme si dále rozdělili na čtverce memší a ty jsme pak cíleně procházeli ve čtyřech lidech. Chodili jsme společně, ale i samostatně podle předem daného plánu," odpověděl na závěr Roztočil, který je současně realizátorem projektu.
Výzkum probíhal od začátku května do půli srpna, takže se teoreticky může stát, že se na některé lokality dostalo v jinou dobu, než zde různé orchideje kvetly.
"Takže máme práci i na příští roky," doplnil Roztočil na závěr rozhovoru.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist