Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O surfování českou krajinou

15.11.2004  |  zdroj: HN  |  129× přečteno      vytisknout článek

O surfování českou krajinou Dnes nejeden "ekolog" přichází na venkov proto, aby tu přehlušoval svou úzkost z civilizace a ukájel svou hypochondrii pěstováním "zdravé" výživy - a cítí se dotčen, když se místní venkované nedávají od něho poučovat a nestává se jejich uctívaným guru.
Venkov samozřejmě není zárukou doteku se skutečností. Je tu však přesto zásadní rozdíl: město je nejsilněji determinováno městskou civilizací, potom dějinami a teprve pak přijde na řadu podmíněnost přírodním kontextem, kdežto venkov je takový způsob bytí v krajině, který přijímá tuto danost a snaží se z ní vytěžit materiály, energii i jejího ducha. Kdybychom to shrnuli do formulky, pak by se dalo říci: venkov umí být co nejvíc nezávislý na civilizaci a kultuře, město chce být co nejvíc nezávislé na přírodě.

Dva způsoby bytí
České chatařství a chalupářství stejně jako hromadné dojíždění venkovanů do měst za prací, vzděláním a zábavou nejsou kulturní kuriozitou ani podivným provizóriem, jak nám se to snažili namluvit bijci měšťáků za totality, ale výrazem toho, že k české národní povaze patří schopnost a často i chuť pobývat zároveň v obou těchto světech a jeden doplňovat druhým.
Jsou to dvě modality lidství. Jungova verze psychoanalýzy říká, že v každé ženě je nevědomý protipól mužství a naopak. Je možné, že venkovské a městské bytí jsou podobně komplementární stránky způsobu pobývání lidí ve světě.

Krajinou jako hypertextem
Při přípravě knihy o českém venkovu jsme se vydali do krajiny s cílem prozkoumat tři typologicky kontrastní venkovské regiony: jeden pohraniční severočeský, jeden středočeský a jeden jihočeský. O krajině, do které jsme přicházeli se svou "fenomenologickou" metodou, jsme obvykle leccos věděli, ale nestudovali jsme ji z map a literatury. Nevýhodu neznalosti vysoce převážila výhoda svěžího pohledu "cizince".
Příliš rychlá a přesně kodifikovaná síť silnic je fyzickým vtělením institucionálního pohledu na krajinu. Proto musí být doplněna mnohdy ani do mapy nezanesenými pomalými cestami, pěšinami, chodníky, dvorky, protrženými ploty zahrad a polozasutými vstupy do podzemí. Musíme se nechat těmito nabídkami vést - ale neromanticky, v neustálé konfrontaci s dalšími "hypertextovými odkazy" nejrůznějšího typu, od živého slova místních lidí po internet.
Modelem hledání je tedy obdoba surfování po internetu, od otazníku k otazníku. Ve vsi Janská jsme například shluk nouzových baráků s přemalovaným Leninem podle typického půdorysu pokládali mylně za sovětský koncentrační tábor. Místní prodavač nás opravil, jednalo se o sovětská kasárna. Nicméně ke skutečnému, zapomenutému koncentračnímu táboru Rabštejn nás vzápětí odkázala rada místní cukrářky.
Z náhodně nalezeného článku v časopise Letectví a kosmonautika jsme se dozvěděli, že byl po válce tábor použit jako přechodný koncentrák, v němž bylo pozabíjeno 87 Němců.
Tábor byl záměrně srovnán se zemí, stopy byly co nejvíce smazány, krajina byla znečitelněna. Naše země se nevzpamatovala z ochromení totalitní prolhaností natolik, aby s tímto horkým knedlíkem nějakým důstojným způsobem naložila.

Komu patří krajina
Pohybovali jsme se tak krajinou s pomocí ústních odkazů podobně, jako se internetový surfař pohybuje skoky od jednoho odkazu ke druhému.
Krajinou se lze pohybovat různou rychlostí, různými dopravními prostředky a samozřejmě s nejrozmanitějšími záměry. Z každého takového přístupu vzniká jiný koncept krajiny. Zároveň je třeba říci, že není jiných krajin než vnímaných určitými způsoby. Neexistuje krajina o sobě - i když kdekterý přírodovědný obor je si jist, že takováto "objektivní" krajina je právě ta jeho.
Jiná krajina se otevírá chodci, jiná automobilistovi. Čím je pohyb v krajině rychlejší, tím méně detailů a konkrét a tím více abstrakce - nebo častěji banalit. Čas v automobilu není plně žitý, je to částečně vyplněné čekání. Idea rychlého přesunu ve vojenství znamená, že v krajině jsou důležité body, lokality - například pahorky nebo soutěsky - kam má smysl soustředit síly a tam jednat.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist