Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nejen Žacléřský hřeben

06.01.2005  |  zdroj: HN  |  124× přečteno      vytisknout článek

Nejen Žacléřský hřeben O citli jsme se v Žacléři, máme běžky a volný den, je dostatek sněhu a my se chceme podívat na východní konec Krkonoš. Abychom se do Žacléře co nejpohodlněji vrátili, použijeme k závěru úvodní část trasy. Chybí ovšem údaje o stavu sněhu a lyžařských stop v den, který si pro absolvování vyberete.
Žacléř leží v nadmořské výšce těsně nad 600 m v těsném sousedství lyžařského střediska Prkenný důl. Ze středu Žacléře vyrazíme po modré k zámku, u něj odbočíme ostře vpravo a stoupáme na táhlý Žacléřský hřeben. U Bílého kříže (2) jsme "z nejhoršího venku" a už pozvolněji stoupáme k Rýchorskému kříži (5) nejprve lesem a pak převážně otevřenou krajinou. Jsme na hlavním hřebeni a vybíráme červenou doprava. Vede kolem Mravenčího vrchu k místu Roh hranic (6,5), kde název odpovídá skutečnosti a pak střídavě lesem a otevřenou krajinou nad Albeřice, kde na chvíli hranici opustí a svede nás do Horních Albeřic (9,5) s možností občerstvení. Přírodní památkou jsou zde rozsáhlé povrchové i podzemní krasové útvary v chráněných Albeřických dolech. Otevřenou krajinou stoupáme zpět k hranici a stále stoupající cesta nás vyvede na Lysečinské boudy (12,5) s okouzlujícím výhledem. Tady jsme se rozhodli nastoupit cestu k návratu; tomu, kdo se vracet nemusí, se naskýtá pokračování po příhraniční č ervené na 6 km vzdálené Pomezní boudy. K sestupu volíme modře značenou lesní cestu vpravo při nedaleko pramenícím Lysečinském potoku, při kterém dojdeme až k jeho soutoku s Úpou. Cesta je nejprve nepří jemně prudká, ale od rozcestí se žlutou nás zvolna svádí do Dolních Lysečin (17) a pak už při silnici do Horního Maršova (19,5). Obec je 300 let správním střediskem východních Krkonoš a vlastní zdejší zámek, postavený na místě staršího panského domu. Pozoruhodné je, že oba dva kostely - farní i hřbitovní - jsou zasvěceny Nanebevzetí P. Marie. Odtud nás čeká dlouhý výstup otevřenou krajinou a pak ještě prudčeji lesem na hřeben, kde se dáme prudce vpravo a nejprve zvolna a v závěru prudčeji stoupáme na Rýchorskou boudu (23) s možností občerstvení. Bouda z roku 1930 je dnes střediskem ekologické výchovy. Na místě bývalé Maxovy boudy, kterou kdysi Krkonošskému spolku věnoval továrník Max Hirsch a jenž zanikla v roce 1945, je dnes vyhlídková plošina s mimořádně zajímavým a rozsáhlým panoramatickým výhledem. Návštěvou Rýchorské chaty jsme překročili hranici tisíce nadmořských metrů a rozcestí Kutná (23,5) je o několik metrů níž. Zelená i s červenou vlevo nás svede na Rýchorský kříž (24) a odtud se už shodně se začátkem dnešní trasy vrátíme do Žacléře (29).
Jan Stráský
Autor je místopředsedou Klubu českých turistů, bývalý ministr a premiér
Mapa: Krkonoše, turistická mapa 1:50 000, edice KČT č. 22

Trasa: 1. Žacléř - po zelené 4212: 2. Bílý kříž (2) - 3. Rýchorský kříž (5) - po červené 0403: 4. Roh hranice (6,5) - 5. Horní Albeřice (9,5) - 6. Lysečinské boudy (12,5) - po modré 1819: 7. Dolní Lysečiny (17) - 8. Horní Maršov (19,5) - po žluté 7223: 9. Rýchorská bouda (23) - 10. Rýchory, Kutná, rozcestí (23,5) - po zelené 4212: 11. Rýchorský kříž (24) - 12. Bílý kříž (27) - 13. Žacléř (29)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist