Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda se chystá vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast Český les

11.01.2005  |  126× přečteno      vytisknout článek

Vláda se chystá vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast Český les

V pořadí pětadvacátou Chráněnou krajinnou oblastí Česka se zřejmě stane Český les. O zvláštních podmínkách ochrany sedmdesátikilometrového pásma podél hranic od Broumova na Tachovsku po Domažlický průsmyk bude ve středu jednat vláda. CHKO Český les začne však existovat později. I když ve středu kabinet návrh nařízení ministerstva životního prostředí přijme, parlament musí ještě novelizovat zákon o ochraně přírody. Vytvoření CHKO Český les bylo součástí nové koaliční smlouvy ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Původně zamýšlela vláda Vladimíra Špidly připravit ještě další dvě CHKO, Novohradské hory a Střední Poodří.

V nové koaliční smlouvě se tento závazek už neobjevil. V krátké historii samostatného Česka bude Český les první nově vyhlášenou CHKO. Poslední tři - Broumovsko, Poodří a Železné hory - vznikly v roce 1991, tedy ještě za Československa. S rozlohou 47.000 hektarů bude Český les patřit ke středně velkým. Největší rozlohu má CHKO Beskydy s 119.696 hektary, nejmenší je CHKO Blaník s rozlohou 4000 hektarů. Geomorfologicky je Český les pokračováním Šumavy, z hlediska správy bude spadat pod Plzeňský kraj. Do roku 1990 ležela velká část území navrhované CHKO v hraničním pásmu, a tím byla veškerá hospodářská činnost v Českém lese omezena. Většina obcí s odsunem německého obyvatelstva po druhé světové válce zanikla, což se odrazilo v relativní nenarušenosti krajiny lidskou rukou.

Po pádu železné opony vyhlásily tehdejší okresní úřady na území Českého lesa přírodní parky. Na druhé straně hranic navazují německá velkoplošná chráněná území. CHKO jsou podle zákona o ochraně přírody a krajiny určeny k ochraně rozlehlejších území nebo celých geografických oblastí s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristickým reliéfem a převahou přirozených, respektive polopřirozených ekosystémů. Víc než čtyři pětiny Českého lesa tvoří lesy, nejvzácnější jsou zbytky původních bučin na nepřístupných místech sutí, svahů a hřebenů pohraničních hvozdů. Kvalitní bukové lesy rostou hlavně na Čerchově, Malém a Velkém Zvonu a Přimdě.

V tachovské části Českého lesa lze zase nalézt rašeliniště s porosty vzácné borovice blatky. V nižších polohách botanikové chrání květnaté louky a pastviny. Ze vzácných živočichů žijí na území vydry říční, tetřívci obecní, v posledních letech se tam začali vyskytovat i rys ostrovid a bobři. Ochrana CHKO je poměrně přísná, uvnitř oblastí odstupňovaná zpravidla do čtyř zón, jimiž se určují limity hospodaření. Na celém území tak podle návrhu nebude možné bez souhlasu správy oblasti například vyznačovat turistické a další tratě, letecky práškovat, umísťovat reklamní tabule mimo obce, zřizovat nové hraniční přechody a rozšiřovat staré. O souhlas ekologů budou muset žádat také pořadatelé sportovních akcí. Cyklisté a jezdci na koních nebudou smět opustit cesty. Správa se také bude vyjadřovat k záměrům úprav koryt vodních toků a těžeb.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
mám problém
no to je všechno hezký, ale já potřebuju nově vyhlášený národní park Český les!
vloženo: 06.11.2005 17:27     vložil: neřeknu Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist