Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní den mokřadů – novým českým mokřadem je Podzemní Punkva

02.02.2005  |  zdroj: MŽP  |  130× přečteno      vytisknout článek

Mezinárodní den mokřadů – novým českým mokřadem je Podzemní Punkva

Druhý únor se od roku 1997 slaví jako Světový den mokřadů [1]. Ochranu těchto vzácných přírodních stanovišť zajišťuje dokonce zvláštní mezinárodní smlouva - Ramsarská úmluva o ochraně mokřadů [2].

 

Ramsarská úmluva ukládá členským zemím vyhlásit na svém území minimálně jeden mokřad, který svými přírodními hodnotami odpovídá schváleným kritériím a zařadit ho do Seznamu mokřadů mezinárodního významu. Stát se rovněž zavazuje, že zapsaným mokřadům věnuje zvýšenou péči a ochranu. V České republice tyto aktivity koordinuje od roku 1993 Český ramsarský výbor, který ochranu mokřadů a jejich biodiverzity v ČR koordinuje.

 

V České republice bylo dosud vyhlášeno 10 mokřadů mezinárodního významu. Ve čtvrtek 3. února 2005 proběhne v CHKO Moravský kras slavnostní vyhlášení dalšího mokřadu mezinárodního významu u nás, a to Podzemní Punkvy. Diplom vedoucímu Správy CHKO Moravský kras Leoši Štefkovi předá ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Připravuje se i vyhlášení dvanáctého mokřadu pod ochranou Ramsarské úmluvy – rašeliniště v Krušných horách.

 

Mokřady mezinárodního významu v ČR:

q       Šumavské rašeliniště – 10 225 ha, zapsáno 1990

q       Třeboňské rybníky – 9 710 ha, zapsáno 1990

q       Břehyně a Novozámecký rybník – 1 348 ha, zapsáno 1990

q       Lednické rybníky - 691 ha, zapsáno 1990

q       Litovelské Pomoraví – 6 194 ha, zapsáno 1993

q       Poodří – 4 427 ha, zapsáno 1993

q       Krkonošská rašeliniště – 209 ha, zapsáno 1993

q       Třeboňská rašeliniště – 1 051 ha, zapsáno 1993

q       Mokřady Dolního Podyjí – 11 525 ha, zapsáno 1993

q       Mokřady Pšovky a Liběchovky – 361 ha, zapsáno 1998

q       Podzemní Punkva – 1 571 ha, zapsáno 2004, bude vyhlášena 3. 2. 2005

q       Krušnohorská rašeliniště – v přípravě

 

Celková rozloha těchto lokalit je 47 212 ha. Nacházejí se na území národních parků, chráněných krajinných oblastí nebo jsou vyhlášeny jako národní přírodní rezervace.

 

Další informace:

http://www.ramsar.org/wwd2005_index.htm

http://www.ramsar.org

http://www.env.cz/AIS/web.nsf/pages/umluvy_op

 

Poznámky:

[1] Mokřady se podle Ramsarské úmluvy rozumí území s močály, slatinami, rašeliništi a vodami přirozenými nebo umělými, trvalými nebo dočasnými, stojatými i tekoucími, sladkými, brakickými nebo slanými, včetně území s mořskou vodou; jejíž hloubka při odlivu nepřesahuje 6 metrů.

[2] Ramsarská úmluva (celým názvem Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam, především jako biotopy vodního ptactva), podepsaná 2. ledna 1971 v íránském Ramsaru, je první celosvětová mezivládní úmluva, uzavřená na ochranu a rozumné využívání přírodních zdrojů. Jde o jedinou úmluvu, chránící konkrétní typ biotopu. Ve světě doposud Ramsarskou úmluvu podepsalo 144 států, Československo se k ní připojilo jako jeden z posledních evropských států v roce 1990. ČR je členským státem od svého vzniku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist