Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Holub provází lidstvo od počátků známé historie

02.02.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Holub provází lidstvo od počátků známé historie

České Budějovice - V poslední době se objevují v denním tisku tendenční články zveličující nebezpečí holubů pro zdraví lidí. Často se přitom nerozlišují divocí městští holubi od holubů ušlechtilých - domácích. Tak může být ve veřejnosti podporován názor, že všichni holubi představují pro zdraví lidí značné nebezpečí.
Tyto tendenční a odborně nedoložené informace se vyskytovaly často i v dobách před rokem 1989. V současnosti je lze charakterizovat i jako určitou kampaň proti holubům. Výbor naší organizace se tímto problémem zabýval a zaujal k němu toto stanovisko:

1. V článcích o holubech, pokud budou dále publikovány, by se měli přesně rozlišovat holubi městští - zdivočelí a holubi domácí - ušlechtilí z kontrolovaných chovů členů Českého svazu chovatelů.

2. Pokud bude dále uváděno nebezpečí přenosu chorob či cizopasníků z holubů na člověka, přimlouvali bychom se, aby autoři uvedli konkrétní případy, kdy se tomu tak stalo včetně výsledků klinických či laboratorních prokazatelných testů.

3. V naší organizaci založené v roce 1921 řada členů, kteří se dožili vysokého věku (více než 80 let), a kteří chovali holuby celý život, se nikdy prokazatelně neinfikovala a ani neonemocněla v důsledku denního styku s holuby.

4. Sterilní prostředí v ekosystému životního prostředí lidí neexistuje. To se týká jak prostředí lidských obydlí, tak prostředí mimo ně. Podle odborné literatury je dokonce mikrobiální osídlení i u zdravého člověka značné - více než 40 mikroorganismů. Toto osídlení je přirozeným ekologickým jevem jak u lidí, tak i u ostatních živých organismů včetně zvířat. Mechanismus vzniku onemocnění u lidí je velmi složitý a nelze jej redukovat jen na potenciální zdroje infekcí.

5. Pokud zdivočelí nebo i domácí holubi v městských aglomeracích vadí odborníkům z odborů životního prostředí či krajské hygienické stanice, připomínáme, že tito ptáci jsou jedni z posledních druhů městské fauny, která až do našich dnů ve městech přežila, a to i přesto, že v posledních několika desetiletích se holubi cíleně pronásledovali a hubili.
Spíše by mělo být jimi analyzováno, kam a proč zmizeli vrabci, kosi, konipasi, řada druhů brouků a dalších původních ptačích, zvířecích a hmyzích obyvatel měst a jejich okolí, kteří se zde od nepaměti vyskytovali.

6. Rozmnožování zdivočelých holubů není závislé jen na jejich krmení lidmi, ale i tím, že jim majitelé budov umožní hnízdění a rozmnožování v nich.

7. Ve všech větších evropských městech se zdivočelí holubi vyskytují. V Benátkách a jinde jsou zajímavostí města. Ochrana památek a budov se neřeší vybíjením holubů, ale například jejich ochranou sítěmi a neumožněním vstupu holubů do budov a jejich částí.

8. Holub provází lidstvo od počátků známé historie. Škody, které lidstvu dosud způsobil, jsou ve srovnání se škodami způsobenými člověkem jeho vlastnímu životnímu prostředí nepatrné.

Zdroj: Listy Jindřichohradecka


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist