Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Péče o krajinu Českého středohoří polyká miliony

07.02.2005  |  zdroj: Litoměřický deník   |  123× přečteno      vytisknout článek

Péče o krajinu Českého středohoří polyká miliony Na území CHKO České středohoří jsou v několika posledních letech pravidelně využívány státní prostředky poskytované MŽP v rámci "Programu péče o krajinu". Tyto prostředky plynoucí prostřednictvím Správy Chráněné krajinné oblasti České středohoří napomáhají obnově základních funkcí krajiny a přispívají k udržení a rozvoji krajinného rázu a přírodního prostředí Českého středohoří.
Rozsah podporovaných aktivit vychází z plánu péče o CHKO České středohoří, zahrnuje jak péči o krajinu, tak tzv. druhovou ochranu (management vybraných ohrožených a chráněných druhů živočichů a rostlin a jejich biotopů). Podporovány jsou také aktivity z oblasti environmentální výchovy a turistiky (výstavba a rekonstrukce naučných stezek apod.) a dále aktivity směřující k zajištění územního systému ekologické stability, který by měl být nosnou páteří zachování krajiny. Vychází též z podnětů a žádostí obcí, občanských sdružení, hospodařících subjektů apod.
V r.2004 dosáhl celkový objem podpory v rámci tohoto programu na území CHKO České středohoří zhruba 3,7 mil.Kč.
Největším objemem finančních prostředků byla podporována dlouhodobá péče o nejcennější biotopy v I.zóně CHKO (např. oblast Bílých strání u Litoměřic, Raná a Oblík na Lounsku). Prováděna byla selektivní likvidace či redukce expanzivních původních nebo invazivních introdukovaných křovin (svída krvavá, trnka, hloh, pámelník) a dřevin (akát, jasan ztepilý) a pravidelné extenzivní přepásání především stády ovcí a koz. Intenzivní managementové práce (kosení, odstraňování náletu, redukce expanzivních křovin, likvidace výmladků, likvidace stařiny, příprava některých ploch pro zavedení pastvy apod.) byly prováděny na dalších cenných lokalitách, jako jsou suché stepní stráně, "bílé stráně", vlhké podhorské louky, zamokřené plochy, skalnaté svahy (Babinské louky, Hradiště, Radobýl, Farská louka, Lipská hora, Tobiášův vrch, Holý vrch u Hlinné, Hradišťanská louka, Březina, Bohyňská lada, Číčov, Kalvárie, Štěpánovská hora, louky u Hrádku, Korozluk, Lukova, Libouchce, Jílového, Horního Oldřichova, Chrášťan a další). Výměra takto udržovaných ploch dosáhla v roce 2004 cca 170 ha.
Podpory se dostalo též zlepšení druhové skladby lesů výsadbou jedle, buku, javoru a jilmu na vhodných stanovištích a také podpora péče o památné stromy, jichž je v Českém středohoří více než sto.
Zvláštní kategorií prací je vytvoření sadbového materiálu pro vysazování původních odrůd ovocných dřevin, např. jeřábu oskeruše a starých odrůd jabloní a hrušní. Další aktivity se týkají záchrany a zabezpečení zvláště chráněných druhů živočichů, např. obojživelníků na tažných cestách křižujících silnice, vytváření tůněk, obnovy čapích hnízd, zajištění štol, jeskyní a dalších objektů jako zimovišť netopýrů a vrápenců apod. Ve spolupráci se záchrannou stanicí handicapovaných živočichů Falco Českého svazu ochránců přírody v Dolním Týnci bylo odchyceno 180 handicapovaných jedinců, kteří byli po ošetření většinou vypuštěni zpět do přírody. Finančně byla taktéž podpořena rekonstrukce části informačního systému na naučných stezkách Lovoš a Boreč a dále pod Vysokým Ostrým u Brné a Střekova.
Mgr.Markéta Peřinová, správa CHKO Čes. středohoří


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist