Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezi přílivem a odlivem

07.04.2005  |  zdroj: HN  |  144× přečteno      vytisknout článek

Mezi přílivem a odlivem NP Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer
Oblast, kde se stírají hranice mezi zemí a mořem. Chvíli je to souš a chvíli voda, vše závisí na věčném koloběhu a biorytmu moře. Jedinečný ekosystém na pomezí přílivu a odlivu. Okrajové vody Severního moře - Wattenmeer, jak se oblast jmenuje, pokrývají prakticky celé západní pobřeží nejsevernější německé spolkové země Šlesvicka-Holštýnska. Od ústí Labe na jihu až k dánským hranicím na severu, celkem 460 km pobřeží. Není divu, že se svými 4410 km2 představuje zdejší NP Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer největší národní park ve střední Evropě.

Chvíli země, pak moře
Když odliv stáhne všechnu vodu do moře, odkryjí se rozsáhlé plochy. Chvíli písek, jinde bahno, někde zase slaniska, pláže, písečné duny, nebo místní "specialitu" - Halligen, malé ostrovy, které nejsou chráněné náspy a na jaře či při bouřkách je celé pohlcuje moře.
Jsou místa, kde při odlivu vůbec nezahlédnete mořský horizont a přitom právě můžete jít po pláži, která se tu před pár hodinami vytvořila, anebo se brodit kilometry mořskou vodou, která sahá jen po kotníky. Když se pak ohlašuje příliv pomalým stoupáním vody, pláže plné turistů (ročně jich do regionu zavítá 1,6 miliónu) se jako na povel vylidní.
Půda Wattenmeeru sestává především z jemnozrnného sedimentu - substance podobné bahnu, která se tu vytvořila za tisíce let při neustálém procesu periodických bouřkových záplav, zanášení a také vlivu člověka. Dnes samotné pobřeží a tedy i oblast národního parku odděluje od vnitrozemí z velké části vysoký travnatý, uměle vytvořený val, na němž se pasou ovce. Země za ním je totiž skoro stejně tak placatá a nízko položená, což při zvlášť vysokém přílivu vytvářelo ideální záplavovou oblast.

Ptáci i tuleni
Park představuje rovněž významnou migrační zastávku pro ptáky při jejich cestách přes Atlantik. Každoročně se tu zastaví přes dva milióny opeřenců a zhruba sto tisíc párů zde hnízdí. Celkem vědci napočítali na 3200 živočišných druhů, 250 z nich endemických.
Když se budete brouzdat vodou, určitě spatříte kraby, plže i mlže, mořské hvězdice či červy. Severní moře samozřejmě není tak bohaté na rozmanitost rybích druhů jako moře jižní, přesto tu bylo v pobřežních vodách identifikováno na 63 druhů ryb. Největším lákadlem jsou ovšem zdejší mořští savci - tuleň obecný, tuleň kuželozubý a sviňucha obecná. Ve slaniskách se daří i mnoha rostlinám, mj. tady rostou limonka, kostřava červená či jitrocel přímořský.

Ne jeden, hned tři
Podél celého území parku je několik informačních center, hlavní a velmi kvalitní Multimar Wattforum najdete ve městečku Tönning. Mezi přední atrakce patří vyjížďka lodí k tulením koloniím.
V oblasti Wattenmeer se kromě toho šlesvicko-holštýnského nacházejí ještě dva další národní parky podobného pobřežního ekosystému. Poblíž Hamburku je to NP Hamburgisches Wattenmeer a dále na západ při pobřeží Dolního Saska pak NP Niedersächsisches Wattenmeer. Společně tak tvoří chráněnou oblast o celkové rozloze přibližně 8 tisíc km2!
A právě letos slaví skupina tří parků dvacáté výročí, vyhlášeny byly totiž v roce 1985. -
AUTOR: ADÉLA POLÁKOVÁ

INFORMACE
Nationalpark Schleswig-Holsteinisches Wattenmeer, Schlossgarten 1,
Tönning, Tel.: 49 (0) 48 61/6 16 70
webové stránky NP
www.wattenmeer-nationalpark.de
www.nationalpark-sh-wattenmeer.de
stránky akvária a informačního centra
www.multimar-wattforum.de


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist