Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pece plné zvěře

14.04.2005  |  zdroj: HN  |  123× přečteno      vytisknout článek

Pece plné zvěře Tradice ochrany přírody je v Íránu dlouholetá, má svou historickou obdobu ve vymezených královských lovištích, jakýchsi "oborách". Ani za posledního íránského šáha se na středověkých principech péče o přírodu příliš nezměnilo. Jak to se stavem zvěře dopadlo po islámské revoluci (1979), lze snadno uhodnout. Mezi lid se dostala spousta zbraní a střeliva a touha napodobit svrženého šáha byla víc než lákavá. Teprve v posledních letech se opět stavy divokých zvířat zvyšují a rozšiřuje se i počet jejich útočišť. Jedním z nich je národní park Tandure.

Kozorožci a antilopy
Rozsáhlé území zabírá asi 700 km2 v jedné z nejodlehlejších částí země - v pohoří Kope Dág (Kopet Dag) při hranici s Turkmenistánem. Počátky ochrany i tady sahají až do doby Rezy šáha, do roku 1969, později se výměra chráněného území značně zvýšila.
Tandur nebo tandure znamená v kurdštině pec, pece. Spleť úzkých skalnatých hřbetů a hřebínků se stržemi a roklemi nejspíš lidem, kteří sem zavítali, připomínala soustavu pecí, vyhloubených otvorů z hlíny, v jakých obyvatelé Íránu dodnes připravují placky. Krajinný ráz je opravdu pozoruhodný. Kaňony jsou pokropené křivolakými korunami jalovců, přitom nelze mluvit o lese, nanejvýš lesostepi. Zatímco na svazích návštěvníka čeká záplava tulipánů, mečíků, kosatců a dalších bylin, které vyrůstají všechny z cibulek, na loukách uprostřed kotlin se to mezi vysokými stvoly divizen a trnitými polokoulemi astragalů hemží sysly a křečky.
Díky své morfologii, nadmořské výšce kolem dvou tisíc metrů a stepnímu rázu klimatu celé území představuje ideální podmínky pro uchování celé řady vzácných živočichů. Jde o neobydlené území, a protože i pastevectví je silně omezeno, můžete tu potkat endemické kozorožce, antilopy, orly a supy kroužící nad krajinou, ale také až stohlavá stáda divočáků (zákaz konzumace vepřového v muslimském Íránu vyvolává doslova přemnožení těchto zvířat). Muflonu podobný druh horské ovce - ovce kruhorohé (Ovis orientalis), jehož je předkem, tu dosahuje největšího rozšíření v Íránu.

Oheň na ochranu
Cesta k horám-pecím má ráz až mýtického putování. Za poslední vesnicí se vlní nekonečné serpentiny, z nichž se otevírá pohled na chaotický reliéf: neproniknutelnou změť desítek strmých dolin, srázů a útesy z vápence. Vrásné pohoří Kope Dag tu dosahuje šířky 100 km. Tak dramaticky končilo území perských šáhů, dnešní Írán, za horstvem se již otvíralo území mytologického a nepřátelského Turánu (dnešní Turkmenistán), s nímž bylo podle legend souzeno Íráncům svádět nekonečný zápas.
Na okraj tak nedostupného místa nás vyvrhl autobus náboženského kroužku, rozjaření muži odříkali chronologii imámů a neméně bravurně české fotbalisty. Zapalte si oheň, dopřáli nám poslední rady: na ochranu před vlky a levhartem, nebo jen na pár sklenek čaje, prý abychom vydrželi krutou horskou noc. -
AUTOR: JIŘÍ SLADKÝ

ZAJÍMAVOST
Celá širší oblast je zajímavá ještě tím, že většinu obyvatel netvoří Peršané, ale Kurdi. Ty sem v 17. století poslal šáh Abbás I. z dynastie Safíjovců. V době rozkvětu středověké Persie měli strážit neklidnou hranici proti bojovným Turkmenům. Desítky tisíc se jich sem nedobrovolně vydalo z opačného konce říše a už tady zůstali - dnes tvoří spolu s afšárskými Turky, Turkmeny a perskou menšinou pestrou národnostní směsici tohoto cípu Íránu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist