Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora – Podprogram „Zlepšení stavu přírodně nejcennějších oblastí v rámci Zlínského kraje pastevním chovem ovcí“

24.05.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Podpora – Podprogram „Zlepšení stavu přírodně nejcennějších oblastí v rámci Zlínského kraje pastevním chovem ovcí“

1. Výchozí stav                                                                

Zemědělství na území Zlínského kraje prošlo poměrně radikálními změnami. Důsledkem těchto změn je kromě odlišné orientace zemědělství i převažující důraz na maximální ekonomickou efektivitu hospodaření. Zemědělci se zaměřují na obhospodařování takových ploch, na kterých lze v co největší míře využít vysoce výkonnou zemědělskou techniku.

V důsledku toho se ovšem postupně zvyšuje výměra zemědělské půdy, která je pro tuto techniku nedostupná, popř. výnosy či obdržené dotace nejsou s to pokrýt náklady na její údržbu. Tato půda leží ladem a rychle se mění její stav - dochází k zvýšení výskytu agresivních a obtížných plevelů a k nárůstu náletových dřevin. Neudržované plochy snižují estetickou hodnotu krajiny a dochází tím ke snížení rekreační funkce krajiny.

Dle kvalifikovaných odhadů je na území Zlínského kraje evidováno 4.000 ha neobhospodařované zemědělské půdy, z toho v okrese:


Kroměříž:                                       0 ha zem. půdy

Uherské Hradiště:                    1.600 ha zem. půdy

Zlín:                                            200 ha zem. půdy

Vsetín:                                     2.200 ha zem. půdy

Celkem:                                   4.000 ha zem. půdy


V současné době je neobhospodařovaná půda rozptýlena po katastrech, což znamená, že proces je dosud vratný a na mnohých plochách jsou již patrné pozitivní výsledky předchozí podporované pastvy ovcí. Přesto neobhospodařovaná půda dosud představuje překážku v ochraně krajiny, což se nejvíce negativně projevuje v CHKO Bílé Karpaty  a CHKO Beskydy. Chov ovcí byl na území Zlínského kraje podporován již dva předchozí roky s pozitivními výsledky při zastavení růstu a snižování plochy neobhospodařovaných pozemků.


2. Cíle podprogramu

Zlepšit péči o krajinu Zlínského kraje i v oblastech méně vhodných pro intenzivní zemědělskou výrobu zejména ale tam, kde má krajinný ráz vysokou estetickou hodnotu nabízející možnost rekreačního využití nebo v místech s výskytem vzácných druhů rostlin a živočichů, které jsou vázány na hospodářskou činnost člověka, protože jinak podléhají konkurenci jiných agresivnějších druhů rostlin a živočichů často člověkem považovaných za plevelné nebo škodlivé. Údržbou zemědělských pozemků se také přispěje k zastavení nebo zpomalení šíření plevelných druhů rostlin v krajině. Menší je již přínos k podpoře zaměstnanosti, neboť podprogram nevytváří významný počet pracovních míst.

2.1.  Specifikace účelu podpory

Podpora bude poskytnuta žadatelům na základě předložené žádosti s tím, že účel žádosti musí odpovídat specifikaci uvedené v bodech a) – d), výsledek projektu musí být prokazatelný a dlouhodobý.

a) ochrana ZPF
Potlačování rozmnožování a šíření plevelů, které na vlastním spásaném pozemku a na dalších plochách snižují výnosy pěstovaných plodin nebo snižují jejich kvalitu, znehodnocují půdu a nahromadění biomasy a nárůst náletových dřevin ztěžuje eventuální návrat k využívání půdy. V případě potřeby budou nedopasené plochy nebo rostliny dosečeny.      


b) ochrana biodiverzity a krajiny

Pastevní chov ovcí musí podporovat výskyt a přežití vzácných a chráněných druhů rostlin i

živočichů nebo tyto druhy alespoň neohrožovat.


c) estetické hledisko

Pastva ovcí bude podporovat estetickou hodnotu krajiny s udržovanými pastevními plochami

a tím se bude podílet i na zlepšení rekreační hodnoty krajiny.


d) retenční schopnost krajiny

Pastva ovcí s případnou ošetřením pastvin musí udržovat zapojený travní a bylinný porost schopný dlouhodobě zachycovat dešťové srážky i vodu z tajícího sněhu, nebude-li zamrzlá půda.


2.2.  Ukazatele měření

Vstup:              finanční prostředky ve výši       1 000 000,- Kč.           

Výstup:             Předpokládaný nákup 300 až 320 kusů plemenných ovcí a plemenných beranů.

Výsledek:         Pastvou nakoupených ovcí bude udržováno cca 600 ha plochy pastvin.

Zastavení, resp. snížení nárůstu neobdělávaných  a neudržovaných ploch na území Zlínského kraje, přínos pro estetiku a rekreační využití krajiny, podpora výskytu a přežití některých druhů vzácných rostlin a živočichů.

Dopady:       Zastavení, resp. snížení nárůstu neobdělávaných  a neudržovaných ploch na území Zlínského kraje.

Přínos pro estetiku a rekreační využití krajiny.

Podpora výskytu a přežití některých druhů vzácných rostlin a živočichů.

Zlepšení podmínek pro zavedení chovu ovcí u začínajících zemědělců zejména při nákupu základního stáda ovcí.

Prevence před potřebou neefektivního úklidu zanedbaných lokalit, likvidací suché biomasy a agresivních druhů rostlin potlačujících ostatní hodnotnější rostliny.                        

 3. Cílové skupiny

Cílovou skupinou jsou fyzické a právnické osoby hospodařící na území Zlínského kraje a zabývající se chovem ovcí způsobem, který zabezpečí žádoucí údržbu a tvorbu krajiny.

4. Výše podpory

Celková částka určená na Podprogram podporu údržby krajiny  Zlínského kraje pastevním chovem ovcí v roce 2005 je 1 000 000,- Kč.

Minimální částka podpory z tohoto podprogramu na jeden projekt:  120.000,- Kč

Maximální částka podpory z tohoto podprogramu na jeden projekt:  199.000,- Kč


Podpora nesmí přesahovat 70 % celkových nákladů projektu. Finanční spoluúčast žadatele musí být minimálně 30%, minimální počet nakoupených ovcí musí být 30 kusů.


5.  Žadatel o podporu musí být:

a) Fyzické osoby podnikající  v oblasti zemědělské výroby na území Zlínského kraje, které podnikají v zemědělství podle zákona č.252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.


b) Právnické osoby podnikající v zemědělství na území Zlínského kraje s příjmy ze zemědělské prvovýroby vyššími než 50%, které podnikají na základě zákona č.252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů).


6. Územní vymezení

Žadatel o podporu musí působit ve Zlínském kraji. Při posuzování žádostí budou preferovány lokality, které:

a) nejsou doposud obhospodařovány,

b) nacházejí se ve skladebných prvcích ÚSES, MZCHÚ nebo CHKO. Žadatel v tomto případě doloží souhlasné stanovisko místně a věcně příslušného orgánu ochrany přírody.


7. Kritéria hodnocení

Plocha a význam území udržovaného pomocí pastvy ovcí.

Dořešení likvidace nespasených plevelných rostlin.

Způsob zabezpečení ochrany vzácných druhů rostlin a živočichů vyskytujících se na pastvině.

Vliv chovatelských zařízení na estetiku krajiny.

Komplexnost péče o pastevním způsobem udržované území.

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist