Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spolupráce s majiteli je nejefektivnější a nejlacinější způsob ochrany přírody

24.05.2005  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Spolupráce s majiteli je nejefektivnější a nejlacinější způsob ochrany přírody

Zejména problematikou spolupráce s majiteli pozemků se budou zabývat účastníci mezinárodní konference pořádané Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) ve spolupráci s MŽP a za podpory Evropské komise a European Landowners' Organization (ELO) 26. a 27. května 2005 v pražském Hotelu Praha.

 

Na konferenci budou prezentovány aktuální informace o soustavě Natura 2000 v Evropě i v ČR. Delegáti se seznámí s příklady úspěšné spolupráce vlastníků lesa a orgánů ochrany přírody v zemích EU, ale také s přípravou vzoru smlouvy o spolupráci při zabezpečení ochrany stávajících přírodních podmínek v lokalitách Natury 2000. Dozvědí se rovněž o možnostech čerpání prostředků na zajištění požadavků ochrany přírody z domácích zdrojů i ze zdrojů EU.

 

Zástupci významných vlastníků lesů v ČR a krajských úřadů budou diskutovat se zástupci MŽP o způsobech hospodaření na lesních pozemcích zařazených do národního seznamu, který zahrnuje 863 evropsky významné  lokality. Je reálný předpoklad, že Evropská komise tento seznam lokalit schválí, a ČR tak bude povinna do roku 2012 vyhlásit dotčené lokality za zvláště chráněná území, pokud nebude jejich ochrana zajištěna smluvně. Tímto postupem bude ovlivněno hospodaření na přibližně 27 % veškerých lesních porostů v ČR. „To svědčí o tom, že vlastníci lesů hospodaří už dnes ve svých lesích udržitelným způsobem,“ říká k tomu Petr Roth, ředitel odboru mezinárodní ochrany biodiverzity MŽP. MŽP chce podporovat takové činnosti a způsoby hospodaření, které přispějí k zachování stávajících přírodních podmínek. To v žádném případě neznamená, že by vlastníci měli v lesích přestat hospodařit a ponechat je přirozenému vývoji. To by totiž naopak znamenalo rozpad lesních společenstev a nutnost jejich následné obnovy, která by trvala mnoho desítek let.

 

MŽP si uvědomuje, že ochranu přírody není možné dlouhodobě zajistit bez pomoci lidí, kteří v daném území žijí a kterých se návrhy zařazení jejich lesů do národního seznamu Natury 2000 bezprostředně týkají. „Vlastník lesa pro nás není potenciální škůdce. Je to partner, kterého si vážíme a s jehož pomocí lze dochovaný stav lesa zachovat i pro příští generace.“

 

Ochrana přírody musí konkretizovat své cíle v daném území a jednáním s vlastníkem lesa nalézt způsob, jak jich dosáhnout s nejmenšími náklady a bez zbytečné újmy. Pokud je v zájmu ochrany přírody hospodaření omezit, je třeba nalézt finanční prostředky a vzniklé ekonomické ztráty vlastníkům lesa uhradit. Zkušenosti ze západní Evropy ukazují, že nelze provádět ochranu životního prostředí bez skutečné spolupráce s vlastníky.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist