Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Země pro člověka, člověk pro Zemi

09.06.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Země pro člověka, člověk pro Zemi

V Roželově u Rožmitálu pod Třemšínem o víkendu vyvrcholilo přijetím závěrečného „Prohlášení“ devítidenní setkání Sněmu dětí ČR pro životní prostředí (SDČR-ŽP), který se letos zaměřuje na problematiku ekologie krajiny ve vztahu k jejímu využívání a ovlivňování člověkem v minulosti, současnosti i budoucnosti. Toto setkání organizuje již dvanáctým rokem vždy na přelomu května a června Agentura Koniklec. Letošní ročník probíhá díky finanční podpoře programu Státního fondu životního prostředí ČR. Text prohlášení je přílohou  této tiskové zprávy a je určen centrálním orgánům státní správy a poslancům Parlamentu ČR.

Téma „Země, lidé a životní prostředí“ účastníky velice zajímá. Hovoří o tom i  vysoká účast na letošním setkání. Mládež baví  poznávat vlastnosti země hrou, pokusy, ale také při odborných přednáškách, které se zde konaly,“ komentoval letošní setkání SDČR-ŽP jeho hlavní organizátor, Václav Bratrych z Agentury Koniklec. Čtyřicetdvě děti reprezentující jednotlivé kraje z celé České republiky se v závěru devítidenního setkání shodly na tom, že stav využívání a ovlivňování ekologie krajiny je v ČR i přes značné zlepšení stále vážným problémem. Za závažné považují: obtížnost nalezení celistvého území, kde probíhají přirozené přírodní procesy, potřebu omezení výstavby supermarketů a průmyslových budov na zelených loukách, nutnost omezení automobilové dopravy a těžby dřeva v maloplošných chráněných územích. Navrhují usnadnit zemědělcům přechod na ekologické zemědělství, omezení používání pesticidů a jejich nahrazení biologickým bojem. Doporučují adekvátní rekultivaci rozsáhlých povrchových dolů a vyšší využití alternativních zdrojů energie namísto uhelných elektráren.

Setkání vyvrcholilo v závěru týdne, kdy mohli členové Sněmu dětí v  rámci panelové diskuse v Praze  prezentovat svou půlroční práci a vyslechnout odpovědi na své otázky, jež si na základě své činnosti a získaných informací z přednášek vytvořili. Přes neúčast pozvaných zástupců z ministerstva průmyslu a ministerstva zemědělství, Mostecké uhelné společnosti, Ředitelství silnic a dálnic a odpadářské firmy A.S.A. odpovídali na otázky mladých lidí senátor Ing. Jiří Brýdl, náměstek ministra životního prostředí RNDr. František Pojer a další zástupci ze SFŽP ČR, středočeského krajského úřadu a ze sdružení ČSOP a Hnutí Duha.

V  průběhu panelové diskuse byla též slavnostně zahájena výstava prací žáků základních škol a gymnázií zapojených do projektu "Krajina mého domova".

Elektronické podoby obou dokumentů spolu s fotografiemi z „devítidenního setkání v Roželově“ a dalšími zajímavostmi jsou k dispozici na adrese http://sdcr.koniklec.cz.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist