Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z Jihočeské univerzity

16.06.2005  |  131× přečteno      vytisknout článek

Z Jihočeské univerzity

Smlouva o vědecké spolupráci a výměně mezi JU a Keplerovou univerzitou v Linci byla 13. 6. podepsána
13. června 2005 byla v Linci podepsána „Kooperační smlouva o vědecké spolupráci a výměně“ mezi Univerzitou Johannese Keplera v Linci (Johannes Kepler Universität Linz) a Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích.

Podpis smlouvy mezi partnerskými univerzitami je vyjádřením uznání významu dlouholeté mezinárodní spolupráce a vzájemné výměny ve vědeckém výzkumu a výuce. Smlouva byla koncipována s vědomím výzvy k evropské integraci a ve snaze držet krok s tímto vývojem.

Vztahy obou univerzit mají počátek v roce 1990, kdy byla uzavřena smlouva o partnerství a spolupráci mezi Agronomickou fakultou a Univerzitou J. Keplera v Linci. Následovala smlouva z roku 1999 na pětileté období, jejíž platnost nyní končila a nastal čas pro její obnovení. Návštěva vedení Univerzity J. Keplera na Jihočeské univerzitě v polovině listopadu minulého roku oboustranou vůli k tomuto kroku jednoznačně potvrdila..

Kooperační smlouvu o vědecké spolupráci a výměně podepsali rektoři univerzit – za Jihočeskou univerzitu prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., za rakouskou stranu byla smlouva podepsána Univ. Prof. Dr. Rudolfem G. Ardeltem a prorektorem pro zahraniční vztahy Univ. Prof. Dr. DDr.h.c. Friedrichem Schneiderem.
Oblasti spolupráce: podle míry možností je zamýšlena
výměna
· vyučujících, vědeckých pracovníků a studentů (hostitelské přednášky, studijní pobyty,                 společné studijní programy),
· studijních plánů , studijních materiálů,
· publikací a informací.
spolupráce
· týkající se vybraných vědeckých projektů,
· při vědeckých zasedáních, seminářích apod.
zvláštnímu zájmu se těší
· příprava studijního programu biologická chemie,
· spolupráce v oblasti hospodářských věd, především podnikové ekonomie a makroekonomie.
Kooperační záměry mohou být realizovány univerzitami, fakultami, katedrami, resp. ústavy nebo jednotlivými vědeckými pracovníky.
Smlouva nahrazuje dosavadní smlouvu mezi oběma subjekty a byla uzavřena na dobu pěti let.

“Keplerova univerzita poskytuje studium ve vědách sociálních, ekonomických, právních, technických a přírodovědných, svým zaměřením tedy není zásadně odlišná od naší univerzity (ani co do velikosti), a tak si můžeme být partnersky prospěšní.“, říká rektor Jihočeské univerzity prof. PhDr. Václav Bůžek, CSc., a pokračuje: „ I toto setkání a následný podpis smlouvy byly velmi příjemným potvrzením oboustranného zájmu ke spolupráci. Uvědomujeme si, že spojeným vědeckým a pedagogickým úsilím můžeme připravit skutečně kvalitní studijní obor biologická chemie, který vyplní chybějící vzdělávací základnu v geografickém prostoru od Prahy na jih až po Vídeň. V současné době probíhají práce na přípravě akreditace tohoto oboru, který by se měl přednášet v angličtině. Budeme také usilovat o to, aby studenti po absolvování tohoto oboru, který by pravděpodobně studovali jak na JU, tak v Linci, získali dva diplomy, z Jihočeské univerzity a z Univerzity J. Keplera. Každoročně by mohlo být přijímáno 15-20 studentů tohoto oboru. Věříme, že propojení biologie (úspěšné zejména na BF JU) s úspěšnou lineckou chemií by mohlo být interdisciplinárně velmi nosným studiem, o které budou mít zájem studenti z obou stran pomyslné hranice. Budeme se snažit, aby v roce 2007 mohli takto koncipovaný obor začít studovat první maturanti a maturantky.“

Hana Bumbová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist