Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jihočeská univerzita pořádá pro studenty z univerzit státu Georgia (USA) Mezinárodní letní školu

17.06.2005  |  126× přečteno      vytisknout článek

Jihočeská univerzita pořádá pro studenty z univerzit státu Georgia (USA) Mezinárodní letní školu

Po celý červenec bude na Jihočeské univerzitě probíhat péčí Biologické fakulty mezinárodní letní škola´ Summer Studies in the Czech Republic´ pro studenty z univerzit státu Georgia.

U zrodu myšlenky na pořádání letního semestru studentů z různých univerzit tohoto amerického státu v Českých Budějovicích stály těsné pracovní kontakty, které děkana BF prof. Libora Grubhoffera a zdejší laboratoř pojí s prof. J. Oliverem z Univerzity jižní Georgie (Georgia Southern University, GSU) v rámci společného výzkumu klíšťat a klíšťaty přenášených infekčních nákaz.

„S ředitelkou zahraničních vztahů na GSU dr. Nancy Shumaker jsme na záměru uspořádat letní školu u nás začali pracovat během mého posledního pracovního pobytu v Georgii v létě roku 2003. Loni Nancy naši univerzitu navštívila, představil jsem jí jednotlivé fakulty a ústavy a hovořili jsme o tématickém zaměření letních studií pro jejich studenty o prázdninách 2005,“ říká děkan Biologické fakulty prof. L. Grubhoffer.

Následující slova prof. RNDr. Libora Grubhoffera, CSc., děkana BF JU přibližují systém studijních pobytů georgijských univerzit i konkrétní program, který pracovníci Jihočeské univerzity – Biologické fakulty pro studenty z univerzit státu Georgia na červenec 2005 v Českých Budějovicích připravili.

Je v Americe běžnou vysokoškolskou praxí vyjíždět za poznáním na studijní pobyty do zahraničí? Mají tamní studenti více možností než studenti našich veřejnoprávních vysokých škol?

·         Většina georgijských univerzit je sdružena v ´Univerzitním systému státu Georgia´ (University System of Georgia), který zastřešuje některé jejich aktivity včetně zahraničních. To je velmi praktické řešení, které m. j. jiné sleduje, aby stát Georgia a jeho vláda měli potřebnou kontrolu nad účelným využíváním státní finanční dotace. Dalším důvodem k tomuto uspořádání může být i jisté ochranné zastřešení před dopadem konkurence univerzitních obrů, jakými jsou například známé školy University of Georgia či Georgia Tech, nebo-li Georgia Intitute of Technology. Zásada georgijského univerzitního systému je, aby celá pětina jejich studentů během univerzitního studia vycestovala a strávila alespoň několik týdnů nebo raději měsíců studiem v zahraničí. Nutno říci, že se jim to příliš nedaří a podobně jako my nejsme spokojeni s počty našich studentů vyjíždějících za studiem do zahraničí v rámci programu Socrates, tak i američtí kolegové mají v tomto směru daleko ke spokojenosti.

Znamená to tedy, že letní pobyt na Jihočeské univerzitě bude vítaným kamínkem do mozaiky studijních pobytů mladých Američanů?

·         Ano, jedna z forem jak tuto situaci napravit, jsou letní semestry pořádané pro georgijské studenty na zahraničních univerzitách, včetně naší Jihočeské univerzity. Považuji si velice této příležitosti, je to pro nás výzva a zároveň investice do budoucnosti. Když se zahájení této události přiblížilo na dosah, začínají se pochopitelně vynořovat i pochybnosti o naší připravenosti a obavy, abychom nezklamali. Máme bohaté zkušenosti v pořádání mezinárodních konferencí a workshopů, ale ty jsou většinou krátkodobou (3-4 denní)záležitostí. V tomto případě se jedná o maratónskou trať, protože délka našich budějovických ´Summer Studies´ je přesně jeden měsíc, a to už je doba dostatečně dlouhá na to, aby se vynořila celá řádka problémů. Doufejme však, že se nám společně s americkými kolegy učiteli a studenty podaří vyhnout krizovým situacím, a potřebné štěstí bude stát při nás.

Co konkrétně letní semestr budějovických ´Summer Studies´ nabídne dvaceti americkým studentům?

·         Studenti budou rozděleni do 4 menších skupin s tématickým zaměřením na:

Biology Science (Environment; Nutrition and Food)
Health Science (Healthful Living)
Computer Science (Computer Information System; Computer Concepts)
European Union Studies (Introducation to EU; Conteporary Environmental Issue in Europe), tj.

Biologie (Životní prostředí; Výživa a potraviny)
Zdraví lidí (Zdravý životní styl; Infekční nemoci
Počítače (Počítačové informační systémy
Europská unie (Úvod do studia EU; Životné prostředí v Evropě)

·         Přednášky a semináře povedou čtyři američtí lektoři a pomáhat jim budou kolegové z JU, výuka se bude odehrávat v nových posluchárnách Biologické fakulty JU po všechny červencové pondělky a středy, každé pondělí bude v rozvrhu kromě odborných lekcí také setkání s hostem (poslanec/senátor PČR, poslanec Evropského parlamentu, hejtman, členové městského a krajského zastupitelstva, atd.). Právě tato setkání mají přiblížit americkým studentům současnost a minulost našeho regionu, jeho kulturně historické tradice, střetávání kultur v tomto exponovaném středoevropském regionu a podobně. Pro ostatní pracovní dny jsou naplánovány exkurze tématicky zaměřené k výukovým blokům, zejména k biologii a biotechnologiím. V rámci odborných exkurzí se seznámí studenti s fermentačními technologiemi známých jihočeských pivovarů, s výrobou sýrů, chleba a pečiva, lihu a moravských vín. Víkendy budou určeny k individuálním aktivitám a také k zajímavým poznávacím pobytům ve Vídni, moravské Lednici a v Praze. Jakkoliv budou 4 tématické bloky rozdělovat skupinu amerických studentů, jedno téma je spojující a společné všem. Tím tématem je Evropská unie a rozšiřování znalostí o EU.

Budou studenti hodnoceni?

·         Na závěr letního semestru na JU obdrží studenti příslušné kredity a také certifikát o absolvování ´EU Studies´ . A to má značnou váhu pro studenty, americký stát Georgia je totiž v unii severoamerických států jakýmsi referenčním partnerem pro EU, severoamerické instituce pro spolupráci se státy EU jsou soustředěny právě v Georgii, ta je tedy státem určeným k zastupování USA v záležitostech Evropy a americko-evropských vztahů. Přejme si, aby všechno klaplo a aby byly úspěšně položeny základy tradice letních semestrů studentů z Georgie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Hana Bumbová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist