Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Výjimky ze zákazu ve zvláště chráněných územích

21.07.2005  |  zdroj: MŽP  |  126× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

k § 43 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů


Vlastnictví pozemku nezakládá nárok na povolení aktivity, která je v rozporu se základními ochrannými podmínkami zvláště chráněného území. (Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 6. října 2004, č.j. M/100921/04, SRK/630/R-1624/04)
Ministerstvo životního prostředí nevyhovělo svým rozhodnutím žádosti organizace J. a podle ustanovení § 43 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 114/1992 Sb.“), nepovolilo výjimku ze zákazu tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody (§ 26 odst. 1 písm. b) cit. zákona), na pozemku v území Chráněné krajinné oblasti Ž.V. (dále jen „CHKO Ž.V.“), a to v termínu 1. 7. 2005 – 31. 8. 2005. Ministerstvo v odůvodnění rozhodnutí mj. konstatovalo, že zájem žadatele pořádat tábory na předmětném pozemku, který se nachází na zvláště chráněném území a není v souladu s Plánem péče CHKO Ž.V. vyhrazený pro táboření, nelze ve smyslu § 43 zákona č. 114/1992 Sb. považovat za veřejný zájem výrazně převažující nad zájmy ochrany přírody. Proti tomuto rozhodnutí podala organizace dopisem ze dne 25. 5. 2004 v zákonné lhůtě rozklad. V tomto rozkladu namítá, že pořádání letního tábora na pozemku, který je v jeho vlastnictví, nebude mít negativní vliv na ochranu přírody, naopak účastníci tábora mohou pomoci při čištění lesa, potoka či vysazování stromků. Je toho mínění, že rozhodnutí prezentuje ochranu přírody v podobě zákazu jakékoliv činnosti v dané lokalitě a že ochrana přírody v podobě aktivního přístupu bez jakéhokoliv jejího poškozování je daleko cennějším veřejným zájmem než pouhá pasivita. Podotýká, že činovníci organizace jsou mimo jiné zaměstnanci státní správy, a proto může zaručit, že předpisy o ochraně přírody budou dodržovány i jinými subjekty. Poukazuje na to, že obec není schopna sama zajistit dodržování zákazu táboření. Ministr s přihlédnutím k návrhu zvláštní (rozkladové) komise rozklad zamítl a napadené rozhodnutí ministerstva potvrdil.

Z odůvodnění:
Podle § 43 zákona č. 114/1992 Sb. může orgán ochrany přírody povolit výjimku ze zákazů ve zvláště chráněném území pouze v případech, kdy jiný veřejný zájem výrazně převažuje nad zájmem ochrany přírody. Ministerstvo ve svém rozhodnutí v souladu se zákonem zvážilo všechny relevantní skutečnosti, a nepochybilo, pokud na jejich podkladě dospělo k závěru, že nejsou naplněny zákonné předpoklady dle § 43 citovaného zákona. V souladu s plánem péče CHKO Ž.V. byla tábořiště vymezena tak, aby nedocházelo k poškozování zvláště chráněného území a nežádoucí koncentraci rekreantů v některých jeho částech. V daném případě by šlo o povolení nového tábořiště v lokalitě, v jejíž blízkosti se již nachází tábořiště vyhrazené se souhlasem orgánu ochrany přírody. Na celém území CHKO Ž. V. je v současnosti vyhrazeno k táboření již 30 míst, která jsou uvedena v projednávaném návrhu územního plánu velkého územního celku. Vlastnictví pozemku nezakládá nárok na povolení aktivity, která je v rozporu se základními ochrannými podmínkami zvláště chráněného území. Tento fakt nemůže kompenzovat ani nabízená pomoc při ochraně přírody či zlepšování životního prostředí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist