Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Posuzování zásahu do významného krajinného prvku při rozhodování o stanovení průzkumného území

22.07.2005  |  zdroj: MŽP  |  161× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

k § 4 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

k § 6 odst. 2 zák. č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů

Na základě rozhodnutí o stanovení průzkumného území nemůže dojít k zásahu do významného krajinného prvku. Intenzita zásahu do významného krajinného prvku může být posuzována až na základě schváleného projektu geologických prací, který průzkumná organizace zpracovává až po vydání rozhodnutí o stanovení průzkumného území. (Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 5. listopadu 2004, č.j. M/101072/04, SRK/706/R-1642/04)
Ministerstvo životního prostředí stanovilo svým rozhodnutím dle § 4 a 4a zákona o geologických pracích ve prospěch společnosti G. průzkumné území D. O. pro vyhledávání a průzkum ložisek vyhrazeného nerostu – pyroponosné horniny. Proti tomuto rozhodnutí podalo občanské sdružení P. R. včasný rozklad, v němž ministerstvu mj. vytýká, že v průběhu řízení nebylo doloženo závazné rozhodnutí orgánu ochrany přírody podle ustanovení § 4 zákona o ochraně přírody a krajiny.
Dle jeho názoru by rozhodnutí mělo rovněž řešit vliv průzkumných prací na hladinu podzemních vod a na náklady žadatele by mělo být zpracováno biologické hodnocení podle ustanovení § 67 zákona o ochraně přírody a krajiny. Ministr s přihlédnutím k návrhu zvláštní (rozkladové) komise dospěl k názoru, že rozkladem napadené rozhodnutí je třeba zrušit a věc vrátit správnímu orgánu, který je vydal, k novému projednání a rozhodnutí, avšak výhradně z toho důvodu, že obsah rozhodnutí je zmatečný a neodpovídá požadavkům na náležitosti rozhodnutí dle ustanovení § 47 zák. č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů.

Z odůvodnění:
V otázce nutnosti existence souhlasu závazného stanoviska orgánu ochrany přírody k zásahu do významného krajinného prvku podle ustanovení § 4 zákona o ochraně přírody a krajiny v řízení o stanovení průzkumného území se ztotožňuji s názorem ministerstva. Na základě rozhodnutí o stanovení průzkumného území nemůže dojít k zásahu do významného krajinného prvku. Intenzita zásahu do významného krajinného prvku může být posuzována až na základě schváleného projektu geologických prací, který průzkumná organizace zpracovává až po vydání rozhodnutí o stanovení průzkumného území. Uvedený závěr lze ostatně dovodit i ze samotného zákona o geologických pracích. Podle ustanovení § 6 odst. 2 tohoto zákona se při projektování geologických prací zjišťuje, zda se geologické práce nedotýkají zájmů chráněných zvláštními předpisy. Uvedené lze dle mého názoru vztáhnout i na problematiku biologického hodnocení (§ 67 zákona o ochraně přírody a krajiny), jehož provedení ve svém rozkladu požaduje občanské sdružení P.R.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist