Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Postup orgánů ochrany přírody při projednávání územně plánovací dokumentace, kde jsou navrhovány stavby, které spadají do okruhu činností zakázaných zákonem č. 114/1992 Sb.

01.08.2005  |  zdroj: MŽP  |  125× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

k § 136 zák. č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů

k § 43 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

Při projednávání územně plánovací dokumentace nemůže orgán ochrany přírody jako dotčený orgán státní správy zaujmout souhlasné stanovisko k činnostem, které vyžadují povolení výjimky ve zvláště chráněných územích.
Střet zájmu ochrany přírody s ostatními zájmy je třeba projednat jako rozpor podle zvláštního zákona.Odůvodnění: V současné praxi jsou v územně plánovací dokumentaci (v její závazné části) navrhovány i stavby, k jejichž umístění a povolení je třeba povolení výjimky ze zákazu ve zvláště chráněných územích podle § 43 zák. č. 114/1992 Sb. Vlastní rozhodování o povolení výjimky ze zákazu ve zvláště chráněných územích však nelze přesunout již do fáze projednávání a schvalování územně plánovací dokumentace. V této fázi mají být zájmy ochrany přírody a krajiny hájeny obecnou formou připomínek a námitek dotčeného orgánu státní správy. Bylo by nesystematické, kdyby v průběhu projednání a schvalování územně plánovací dokumentace, jež ze zákona nepodléhá pravidlům správního řízení, bylo vydáváno správní rozhodnutí. Konečné řešení otázky udělení výjimky dle zákona č. 114/1992 Sb. by v opačném případě probíhalo ve stádiu, kdy není k dispozici detailní znalost skutkového stavu. Již v této fázi by byl žadatel nucen zpracovávat podrobnou projektovou dokumentaci. V uvedené otázce je třeba respektovat specifická pravidla založená stavebním zákonem. Otázku zákazů ve zvláště chráněných územích a s tím související nutnost povolení výjimky lze v tomto procesu řešit v rámci odstraňování rozporů v územně plánovací dokumentaci (§ 136 stavebního zákona). Zájem ochrany přírody je zde ochráněn tím, že orgán ochrany přírody jako dotčený orgán státní správy zásadně nemůže zaujmout souhlasné stanovisko k činnostem, které vyžadují povolení výjimky ve zvláště chráněných územích, aby tak nezakládal případné pozitivní očekávání, že výjimka ze zákazu ve zvláště chráněných územích bude povolena. Uvedení stavby v závazné části územně plánovací dokumentace nelze automaticky pojímat jako úkon, který a priori předjímá povolení nezbytné výjimky dle zákona č. 114/1992 Sb. č. 3/2005 Odstraňování náletových dřevin z hrází v případě, kdy tím může dojít ke škodlivému zásahu do přirozeného vývoje zvláště chráněného druhu živočichak § 59 odst. 1 písm. j) zák. č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisůk § 7-9 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů Vylučuje-li § 59 odst. 1 písm. j) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, použití zákona č. 114/1992 Sb., jde pouze o vyloučení ve vztahu k obecné ochraně dřevin. Vyloučení se nevztahuje na ochranu živočichů, územní ochranu a specifickou ochranu dle předpisů Evropské unie.

Odůvodnění:
Podle § 59 odst. 1 písm. j) zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, je vlastník vodního díla povinen odstraňovat náletové dřeviny z hrází sloužících k ochraně před povodněmi, ke vzdouvání vody nebo k akumulaci vody; na tyto povinnosti se nevztahuje zákon č. 114/1992 Sb. s výjimkou
případů, kdy se jedná o památné stromy nebo zvláště chráněné druhy rostlin. Před jejich odstraněním, není-li nebezpečí z prodlení, je vlastník vodního díla povinen oznámit svůj záměr orgánu ochrany přírody. Citované ustanovení vodního zákona vylučuje použití zákona č. 114/1992 Sb. (nejde-li o památné stromy či zvláště chráněné druhy rostlin) co se týče zásahu do přirozeného vývoje rostlin. Z výjimek definovaných v ustanovení § 59 odst. 1 písm. j) vodního zákona je zřejmé, že zákonodárce hodlal dle logicky systematického výkladu tohoto ustanovení vyloučit použití zákona o ochraně přírody a krajiny pouze ve vztahu k jeho ustanovením §§ 7 až 9, která slouží k obecné ochraně dřevin. Zvláštní režim podle vodního zákona se tedy uplatňuje pouze ve vztahu k právní úpravě obecné ochrany dřevin (resp. dřevin neplnících funkci biotopu, stanoviště, hnízdiště, rezervoáru apod.); vyloučena však není aplikace pravidel zákona o ochraně přírody a krajiny pro další sféry ochrany přírody – tedy ochranu živočichů, územní ochranu a ochranu dle právních předpisů Evropské unie. Jiným výkladem ustanovení § 56 odst. 1 písm. j) vodního zákona by byl založen rozpor se závazky vyplývajícími z tzv. směrnice o ptácích (směrnice Rady č. 79/409/EHS) a směrnice o stanovištích (směrnice Rady č. 92/43/EHS).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist