Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pojem „fyzické osoby při výkonu podnikatelské činnosti“ ve správním trestání podle zákona č. 114/1992 Sb.

10.08.2005  |  zdroj: MŽP  |  133× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

k § 88 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

Jednání fyzické osoby „při výkonu podnikatelské činnosti“ lze dle § 88 zákona č. 114/1992 Sb. hodnotit jako správní delikt nejen v těch případech, kdy jednání je přímo výkonem předmětu podnikání, ale i tehdy, když k jednání dojde pouze v souvislosti s předmětem podnikání.

Odůvodnění:
Užitím slov „při výkonu podnikatelské činnosti“ v § 88 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, zákonodárce vede správní úřad k tomu, aby jednání fyzické osoby hodnotil nikoli jen podle vymezení podnikatelského oprávnění v příslušném povolení, ale především podle charakteru činnosti, v níž spatřuje deliktní jednání.
Podnikáním se dle § 2 odst. 1 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, rozumí soustavná činnost prováděná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku. Stejně tak by jednání osoby „při výkonu podnikatelské činnosti“ mělo korespondovat s těmito atributy. Indiciemi při tomto posouzení potom mohou být především hlediska dosažení podnikatelského zisku, provádění činnosti podnikatelským jménem, popř. na nemovitostech užívaných k podnikání, s použitím prostředků sloužících k výkonu podnikatelské činnosti, za prostředky získané nebo určené pro podnikatelskou činnost. Přitom není nutné, aby toto jednání odpovídalo přímo předmětu podnikání; postačí, aby mezi jednáním a předmětem podnikání existovala souvislost.
Nenasvědčují-li však všechny skutkové okolnosti jednotlivě i ve svém komplexu závěru, že jednání, které jinak naplňuje znaky skutkové podstaty správního deliktu dle § 88 zákona o ochraně přírody a krajiny, uskutečnila fyzická osoba při výkonu své podnikatelské činnosti nebo v souvislosti s ní, nelze tento subjekt postihovat za správní delikt; takové jednání je možno případně hodnotit pouze jako přestupek dle § 87 zákona o ochraně přírody a krajiny.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist