Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové knihy - SBORNÍK KRAJINA A REVOLUCE

22.08.2005  |  169× přečteno      vytisknout článek

Již po několika přečtených stránkách je zřejmé, že kniha pěti vědecky erudovaných autorů Krajina a revoluce nebude jednoduchým čtením.

Žánrově se text pohybuje na hranici eseje a odborné studie, prolínání humanitního a přírodovědeckého přístupu je téměř všudypřítomné a výčet oborů spoluautorů působí exoticky: rostlinná sociologie, archeobotanika, kulturologie, archeologie, geologie kvartéru.
V sedmi kapitolách se autoři věnují vývoji české krajiny od neolitu po začátek dvacátého století, a to jak co do složky přírodní (vegetace, fauna, podnebí ad.), tak kulturní (osídlení, různé formy proměny krajiny vlivem lidské činnosti). Množství informací z řady oborů je imponující, ale daleko důležitější je kontext, který společně vytvářejí. Zjišťujeme, že vlastně všechny změny jsou revoluční, protože "každá událost v čase je zároveň revoluce i pozvolný přechod, proces i náhlá epizoda, zlom i návaznost, kontinuum i diskontinuum, výsledek předcházejícího i východisko budoucího".
Kniha svou formou riskuje, že bude pro humanitně orientované čtenáře příliš přírodovědecká, či naopak pro přírodovědecky orientované čtenáře příliš humanitní. Nebo se jí podaří - jako se o to kdysi pokoušel časopis ABC mladých techniků a přírodovědců - otevřít pro znalce jedné oblasti další.
Záměr je to velmi ambiciózní, zvláště když textová linie kolísá od naprosté nečtivosti odbornického žargonu po brilantní esejistické pasáže; přechody jsou navíc často náhlé a nečekané. Autoři se přitom otírají o lecjaké ideologické stanovisko - lhostejno, zda ekologistické, technické, vědecké či jiné a příležitostně využívají i dalších žánrů jako například mýtu. Relativizují řadu pojmů a předsudků - včetně titulní revoluce - a na rozborech nejrůznějších jevů poukazují na to, že obecně zaběhlé stereotypy ("čím dále do minulosti, tím více zalesněná krajina") se nezakládají na pravdě. Širší souvislosti a mezioborové pohledy jsou samozřejmostí a nikoliv módní či amatérskou hříčkou.
Časové vymezení bohužel způsobuje, že - až na drobné zmínky - chybějí čtyři největší kondenzované "revoluce v krajině" poslední doby: pozemková reforma dvacátých let, proměny Sudet po vyhnání Němců, násilná kolektivizace a změny probíhající v posledních patnácti letech.
Záměr byl zřejmě věnovat se dlouhodobějším změnám a tyto destruktivní procesy dvacátého století buď poodsunout, nebo jim - což by bylo daleko lepší - věnovat samostatnou publikaci.
Dodejme ještě, že kniha je doprovázena výbornými černobílými fotografiemi surrealisty Jana Daňhela.
Jiří Sádlo, Petr Pokorný, Pavel Hájek, Dagmar Dreslerová, Václav Cílek: Krajina a revoluce. Vydavatel: Malá Skála, 2005, 248 str., 199 Kč.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist