Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Právo na krajinu .?!

24.08.2005  |  134× přečteno      vytisknout článek

Kampaň Právo na krajinu je součástí celostátní kampaně, která chce  upozornit na vzrůstající tlak na volnou krajinu,  na její plíživé rozparcelování, zaplocování a znepřístupňování veřejnosti a vyvolat na toto téma veřejnou diskusi.

Kampaň svým jménem zaštítili ombudsman České republiky Otakar Motejl, hejtman jihomoravského kraje Stanislav Juránek a primátor města Brna Richard Svoboda.
Pořádá Nadace Veronica ve spolupráci s Etnografickým ústavem MZM, Domem umění města Brna, nakladatelstvím Větrné mlýny a ZO ČSOP Veronica

Specifikum České republiky například oproti Anglii je v tom, že krajina u nás byla vždy bezbariérová.
V některých západních zemích naopak není šance dostat se do volné krajiny, krajina je zaplocená a nepřístupná veřejnosti. I u nás by se mohlo stát, že jednou nebude možné jen tak vyrazit do lesa na houby nebo jít chytat k řece ryby, různých plotů a cedulí v krajině přibývá …

Kampaň byla zahájena 6. června ke světovému Dni životního prostředí a bude trvat do 18. září tohoto roku. Jejím centrem budou reprezentativní prostory Paláce šlechtičen Etnografického ústavu MZM na Kobližné v centru Brna, kde je možné i podepsat petici za zachování bezbariérové krajiny v České republice.

Program
6. června - 18. září 2005

7. června - 18. září výstava "Právo na krajinu"
fotografií našich předních fotografů Dagmar  Hochové, Karla Cudlína, Tona Stana a Jindřicha Štreita s texty a ukázky rukopisů významných osobností české kultury, vědy a politiky (např. Zdeňka Svěráka, Davida Vávry, Heleny Třeštíkové, Jana Špáty, Antonína Přidala, Arnošta Goldflama, Jaroslavy Moserové, Ludvíka Vaculíka, Bedřicha Moldana, Jana Kellera, Ivo Možného, Mileny Holcové, Václava Cílka, Otakara Motejla, Hany Librové a dalších) v Etnografickém ústavu MZM,  Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno.
Mimořádně graficky zpracovanou knihu s texty i ukázkami rukopisů osobností si můžete zakoupit na místě, případně v Ekologické poradně Veronica, Panská 9, Brno 602 00.
Výstava je otevřena denně kromě neděle a pondělí od 10:00 do 17:00 hod. 

Doprovodné programy:
Místo konání: kaple Etnografického ústavu MZM, Palác šlechtičen, Kobližná 1, Brno.
V červnu a červenci už proběhly besedy, panelové diskuse např. Nezastavitelné krajiny či Krajinný ráz,
a celý blok autorských čtení Krajiny poezie za účasti předních literátů ČR.

Srpen:

24. srpna - 19:00 h. - koncert Zuzany Lapčíkové
30. srpna - 19:00 h. - koncert Ivo Cicvárek a OKO
31. srpna - 19:00 h. - koncert Vladimíra Václavka

Září:

7. září - 17:00 h. - "Odraz krajiny v lidové muzice", připravil a večerem bude provázet
PhDr. Václav Štěpánek za doprovodu živé muziky

14. září - 17:00 h. - panelová diskuse "Velká technická díla v krajině" a zcela mimořádně obnovená derniéra divadelního představení "Přístav" divadelního souboru AIDS (akademický insitní divadelní soubor).
Tento plastický záznam z jednání o zřízení mezinárodního uzlového přístavu v oblasti s nedostatkem vody zahájí panelovou diskusi pod vedením Doc. Ing. Antonína Bučka,CSc. a Doc. RNDr. Karla Hudce, DrSc. v sále Břetislav Bakaly na Žerotínově náměstí.
Lístky lze zakoupit v ekologické poradně Veronica za nepatrnou částku 50 Kč.

Ekologická poradna Veronica prázdninový provoz: úterý   9 - 13 hod.
středa  13 - 17 hod.
Provoz od září: pondělí až čtvrtek 9 - 17 hod.
pátek 9 - 14 hod.

Vstupné na panelové diskuse a autorská čtení je dobrovolné, na koncerty vstupné 50,- Kč. Vstupenky na koncerty bude možné zakoupit v Ekologické poradně Veronica, Panská 9 a v centrálním předprodeji na Dvořákové.

O Nadaci Veronica:
Nadace Veronica pracuje od roku 1992 a je největší moravskou nadací zaměřenou na ochranu přírody, krajiny
a životního prostředí. Jsme jednou z několika mála nadací v České republice, které v této oblasti působí a jsou schopny efektivně pomáhat menším organizacím i projektům silnějších partnerů. Nadace má velké zázemí mezi přírodovědci, ekology i mezi kulturními osobnostmi, především na jižní Moravě. Nadace je členem prestižní organizace Fórum dárců ČR a dodržuje etický kodex nadací.

Nadace Veronica se již více než 10 let snaží o propojování kulturních projektů s ochranou přírody. Před dvěma lety založila v Brně tradici předvánočních benefičních aukcí výtvarných děl. V loňském roce se díky výtěžku této aukce podařilo výkupem zachránit vzácný stoletý les v Bílých Karpatech před vykácením.

Nadace Veronica na svých pozemcích v Hostětíně umožnila a spolufinancovala vybudování malé ekologické moštárny, kde se vyrábí první certifikovaný jablečný mošt v České republice. Zisk z prodeje moštu se vrací zpět na podporu ekologického ovocnářství a zemědělství v Bílých Karpatech.

Finanční i hmotné prostředky získává Nadace Veronica z výnosů vlastního jmění, z darů a odkazů fyzických a právnických osob, z grantů a z výnosu benefičních akcí.

Za podporu projektu děkujeme:   Jihomoravskému kraji, Magistrátu města Brna,  firmě Víno Marcinčák, firmě Rebio, Nadaci Český fond výtvarného umění a všem osobnostem, které výstavu podpořili svými fotografiemi, výtvarnými díly a texty.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist