Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Natura 2000 - Dny otevřené přírody

13.09.2005  |  zdroj: MŽP  |  147× přečteno      vytisknout článek

Natura 2000 - Dny otevřené přírody

Regionální environmentální centrum Česká republika spolu s partnerskými středisky ekologické výchovy pořádají v sobotu 17. září 2005 akci "Natura 2000 - Dny otevřené přírody", kterou podpořilo také Ministerstvo životního prostředí. Jedná se o exkurze do sedmi lokalit náležejících k evropské síti chráněných území Natura 2000. Tyto odborně vedené exkurze jsou určeny hlavně rodičům s dětmi. Vstup je zdarma a účastníci se mohou zapojit také do vědomostní soutěže o hodnotné ceny.

"Hlavním smyslem Dnů otevřené přírody je vytáhnout lidi ven do přírody a ukázat jim, že se u nás nacházejí místa, která se svojí přírodovědnou hodnotou řadí na evropskou úroveň," uvedla Erika Smrtová, koordinátorka Dnů otevřené přírody.

"Jedná se o první ročník jedinečné celorepublikové akce, která je určena milovníkům přírody, ale i těm, kdo do přírody příliš nechodí," uvedla Simona Kosíková Šulcová, ředitelka REC ČR. "Naše organizace se vždy snaží přijít s něčím novým, co umožní veřejnosti vnímat své okolí jinýma očima," dodává.

Letos je pro návštěvníky připraveno celkem 7 exkurzí do unikátních přírodních míst, zařazených do evropské soustavy Natura 2000. Každou z nich povede zkušený průvodce a každá z nich dostala název, který vyjadřuje hlavní zajímavost nebo jedinečnost vybrané lokality:

  • Putování za tajemstvím moře (Praha - Radotínské údolí)
  • Kde bydlí páchnící? (Plzeňsko - Zábělá)
  • Tajemné rašeliniště Tajga (Karlovarsko - Kladská)
  • Ráj na Orlici (Královéhradecko - Blešno)
  • Zapomentý kraj skalních věží (Ústecko - Krásná Lípa)
  • Sluneční stezkou krále Ječmínka (Olomoucko - Čelechovice)
  • Putování vyprahlou stepí (Jižní Morava - Mikulov).

Účastníci se s průvodcem sejdou na předem určeném místě, většinou si mohou vybrat buď dopolední exkurzi (se začátkem v 9-10 hodin), nebo odpolední (začátek kolem 13. hodiny). Většina exkurzí trvá 3 hodiny, některé déle, a jejich trasa je dlouhá do 5 km (s jednou výjimkou). Všechny trasy jsou vedeny po lesních pěšinách nebo turistických stezkách a jsou proto vhodné pro všechny věkové skupiny, především pak pro rodinný výlet.

Pro návštěvníky exkurzí mají průvodci připraveny zábavné hry s přírodovědnou tématikou, výzkumné aktivity a další zajímavé činnosti. "Nikdo se nemusí bát nezáživného výkladu, exkurze mají lidem poskytovat informace o přírodě hravou a nenásilnou formou," dodává Erika Smrtová.

Kdo se zúčastní vědomostní soutěže, může vyhrát kapesní počítač věnovaný firmou Siemens Fujitsu, dále stan, spací pytel, batoh a další drobné ceny. Každý účastník si odnese malý dárek v podobě barevného informačního letáku s mapkou navštívené lokality.

Dny otevřené přírody podpořilo Ministerstvo životního prostředí, mediálními partnery jsou časopisy ABC, Lidé a Země a Mateřídouška. Podrobné informace o jednotlivých exkurzích (místo a čas srazu, doporučené vybavení apod.) jsou k dispozici na internetových stránkách:

http://ekovychova.natura2000.cz

Pořadatel akce, Regionální environmentální centrum, je nezávislá nestátní nezisková organizace, která byla zřízena v roce 1990 vládou Maďarska, USA a Komisí Evropské Unie. Jejím posláním je přispívat k řešení problémů životního prostředí v zemích střední a východní Evropy. Organizace působí v 17 zemích střední a východní Evropy, kde má zřízeny své kanceláře: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Černá Hora (bývalá Jugoslávie), Kosovo a Turecko.

Co je soustava Natura 2000?

Natura 2000 je označení pro soustavu území, která chrání nejvíce ohrožené druhy rostlin a živočichů a vzácné typy přírodních stanovišť (např. rašeliniště, stepi nebo horské smrčiny) v rámci členských zemí Evropské unie. Na území České republiky soustava Natura 2000 zahrnuje 37 ptačích oblastí a 883 evropsky významných lokalit, chráněných směrnicemi EU. Území soustavy Natura 2000 pokrývají cca 18% celkové rozlohy České republiky (více na www.natura2000.cz)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist