Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ekonomický rozvoj a ochrana přírody mohou jít ruku v ruce

27.09.2005  |  123× přečteno      vytisknout článek

Ekonomický rozvoj a ochrana přírody mohou jít ruku v ruce Dobrý den,

rádi bychom vás informovali, že environmentálně zaměřené nevládní organizace se rozhodly zbořit mýtus a známý společenský stereotyp, že ekonomický růst regionů a rozvoj pracovních příležitostí je v rozporu s ochranou životního prostředí. Skutečnost, že přírodní hodnoty lze chránit a přitom rozvíjet ekonomiku, budou ekologové demonstrovat prostřednictvím projektu „Příroda dává práci“. Na jeho realizaci se v polském Jarkowě dohodly Arnika, Partnerství o.p.s a polské organizace Eko-Unia a Dolnoslezská nadace ekorozvoje (DFE). Během osmiměsíční informační kampaně chtějí tyto organizace hledat cesty, jak pomoci obyvatelům venkova spojit ochranu přírody a ekonomický rozvoj.

„Eko- a agroturistika, ekozemědělství, podpora lokálních produktů – to jsou některé z prvků, na kterých lze založit úspěšnou strategii rozvoje venkovských oblastí se zachovalou přírodou,“ říká koordinátor projektu, Radek Gawlik z organizace Eko-Unia. „V zemích evropské unie lze najít řadu dobrých příkladů, jak na to. Tyto příklady chceme podrobně zdokumentovat a představit polským a českým obyvatelům venkova,“ vysvětluje Gawlik.

„Zaměříme se zvláště na místní partnerské skupiny, které působí v rámci iniciativy LEADER ,“ uvádí Tomáš Růžička z Partnerství o.p.s. „V rámci projektu jsme již zahájili sérii seminářů a diskusních setkání, na kterých starostové, zemědělci a představitelé dalších dotčených zájmových skupin diskutovali o tom, jak by si představovali podporu venkova v rámci nového fondu Evropské unie – Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD). Výsledky těchto diskusí představíme v českém Senátu na semináři, který se bude konat 10. října 2005,“ dodává Růžička.

„Řadu dobrých příkladů rozvoje šetrného k přírodě lze nalézt na územích evropské soustavy Natura 2000,“ říká Krzystof Smolnicki z DFE. „Jestliže příroda dává práci, Natura 2000 zvyšuje procenta ze zisku,“ dodává.

„Obsahem projektu jsou případové studie z členských zemí EU, studijní cesty místních skupin iniciativy LEADER z ČR a z Polska do lokalit, které jsou námětem těchto studií, semináře, diskusní setkání, publikace a další aktivity, např. natočení dokumentárního film o vybraných oblastech a příprava a výroba informačních tabulí pro cyklistické stezky na Moravě,“ přibližuje plánované aktivity Vlastimil Karlík ze sdružení Arnika.

Projekt, který podpořila Evropská komise v rámci programu PRINCE, bude probíhat do dubna následujícího roku.

Kontakty na spolupracující organizace:

Partnerstvi o.ps.
Panska 7 , 602 00 Brno, Czech Republic
Kontakty:
Tomáš Růžička
Fax: 420-542 422 777,
Tel.: 420-542 422 771
e-mail: tomas.ruzicka@ecn.cz Chlumova 17

Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju
Białoskórnicza 26, Wroclaw
Krzystof Smolnicky - predseda
Tel..: 48-71 343 0849
FaE-mail address: ksmolnicki@eko.org.pl
Internet site: www.eko.wroc.pl

Eko-Unia
Bialoskórnicza 26, 50-134 Wroclaw, Poland
Telephone: 48 71 344 2264
Fax: 48 71 344 2264
E-mail address: rgawlik@eko.wroc.pl
Internet site: www.eko.org.pl
Responsible person: Radoslaw Gawlik


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist