Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sokotra

01.10.2005  |  zdroj: HN  |  145× přečteno      vytisknout článek

Jedinečný svět uprostřed oceánu

Jako prehistorický monument vypadá strom Dračí krve (Dracaena cinnabari), jehož gigantické větve vytvářející tvar houby či deštníku jsou právě znakem prastarosti rostliny. Tyto dračince na souostroví Sokotra, které patří Jemenu, jsou hlavním příkladem zdejších endemitů. Celá třetina z 900 druhů rostlin roste pouze tady.
Když Alexandr Veliký vydal rozkaz k dobytí Sokotry, byla to už živoucí fosilie. Dnes fascinuje zoology i botaniky. Ostrovy Sokotra jsou divem přírody, která se nadále snaží obrňovat se před dopadem rozvoje.

Galapágy Indického oceánu
Sokotra jako by se nořila ze snu. Tady se z okurek stávají stromy a prapodivné rostliny ve tvaru deštníku krvácejí pryskyřici intenzívní rudé barvy. Před deseti milióny let se ostrovy oddělily od Afrického rohu a od té doby jako by se tu zastavil čas. Na Sokotře se všechno řídí nejjednoduššími zákony přírody, silou věčné izolace, jež se odráží ve fauně i floře, jaké nelze najít jinde na planetě.
Tento památník biodiversity nazývají Galapágami Indického oceánu. Absence býložravců umožnila, aby okurky dosahovaly pěti metrů, aby pouštní růže kvetly na kmeni tvaru vinného měchu a aby se granátová jablka rodila divoce. Nic se nevyrovná ani místním obyvatelům, kteří se naučili využívat přírodní zdroje, aniž by svou aktivitou narušovali zdejší výjimečný ekosystém.
Velká část souostroví je výhradně písečná a teploměr se tu šplhá k úmorným teplotám. Ale nádherná krajina dává zapomenout na vedro: mořské vlny omývají neposkvrněné bílé pláže a mlhy mění pohoří Haggier v přepychové zelené louky a lesy, kde vrcholy 1600 metrů vysoké vytvářejí zdání, že se zařezávají do mraků. "Vzhledem k jejich geografické i politické izolaci jsou zdejší flora i fauna jedinečné na světě a zachovaly se výjimečným způsobem," upozorňuje Diccon Alexander, jehož profesionální zájem o botaniku a fotografování ho sem poutají už deset let. "Ale teď je ekosystém velmi zranitelný dopadem moderního rozvoje."
V průběhu dějin byly ostrovy odříznuté po několik měsíců v roce kvůli silným monzunovým větrům a rozbouřenému moři. Avšak před dvěma lety byla vybudována nová přistávací dráha a od té doby zájem leteckých společností roste. Návštěva Sokotry je stále atraktivnější výzvou pro turisty

Jazyk bez písma
Zhruba 40 tisíc obyvatel ostrovů mluví vedle arabštiny vlastním jazykem, jenž se ztrácí v temnotách času a nemá písmo. Lidé tu loví žraloky, pěstují palmy a teď mají i stáda koz a krav. Z lesů na výšinách přinášejí vonná dřeva či pryskyřici, jako je ta rudá z dračinců, využívaná tradičně při výrobě léčiv a při zdobení domorodé keramiky. V minulosti ji vysoce cenili Evropané jako barvivo - především v době renesance - a lak jedinečného lesku, vynikající pro italské housle.
Všechny jejich činnosti se řídí tradičními pravidly zachování přírody. Usilují o souhlas těch nejstarších - kácení stromů musí schválit vesnické rady a rybolov se sítěmi je v některých částech pobřeží zakázaný.
S pomocí fondů OSN, pár evropských vlád a řady nevládních a ochranářských organizací z mnoha zemí místní odborníci zkoumají a mapují ostrovy Sokotra, aby umožnili jemenské vládě například vyhlásit zde nejzranitelnější a biologicky nejrůznorodější kraje za národní parky, rezervace a oblasti zvláštního vědeckého zájmu.

Ekosystém v ohrožení
Ovšem rostoucí zájem turistů může skoncovat s veškerým úsilím o zachování původního rázu souostroví. "Zavádění rostlin a zvířat (hlavně domácích), budování studní a sběr zemědělských produktů může narušit křehký ekosystém," obává se Alexander. "Doufám, že obyvatelé budou moci zachovat své původní praktiky zacházení se zemí, aby zachovali její zdroje." Jedině tak zůstane Sokotra jedinečná. -
Text publikoval španělský deník El Mundo

INFORMACE
Souostroví Sokotra leží 250 km od pobřeží Somálska a 340 km od jižních břehů
Arabského poloostrova v ústí Adenského zálivu. Vedle malých skalnatých ostrůvků zahrnuje větší ostrovy Samha, Abdal Kúrí, neobydlený Darsá a vlastní Sokotru, dlouhou 120 km a širokou 40 km.
http://www.socotraisland.org
http://www.ftiyemen.com/socotra.htm


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist