Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tisíc stromů pro Hořovice*

10.03.2006  |  142× přečteno      vytisknout článek

Děti Země dohodly s Lidlem rozsáhlou náhradu lipové aleje.

Včerejšího dne byla podepsána trojstranná smlouva mezi sdružením Děti Země, společností Lidl a Městem Hořovice o náhradě za stromy určené k pokácení na místě budoucího supermarketu. Smlouva zavazuje společnost Lidl k poskytnutí finanční částky 5.500.000 Kč, kterou bude hrazena ztráta lipové aleje v hořovické lokalitě Valdek. Z těchto peněz bude upravena Panská zahrada na park a pěší zónu (v ceně 3 mil. korun) a vysázeno přibližně dalších osm set padesát stromů (2,5 mil. korun) na dalších místech v Hořovicích. Jednáním se dále podařilo zachránit tři z nejvitálnějších stromů lipové aleje a jeden kus vzácného druhu hrušně, které v blízkosti stavby zůstanou zachovány. Děti Země se naopak vzdávají práva na odvolání ve věci povolení kácení dřevin, vydaného městským úřadem Hořovice. Dvacet stromů původní aleje tak bude vykáceno, aby je nahradilo přibližně tisíc nových zdravých exemplářů.

 

“Podařilo se nám částku postačující až na padesátinásobnou náhradní výsadbu, což považujeme za jednoznačný úspěch. Rozhodnutí o tom, zda budeme souhlasit s kácením stávajících stromů, však bylo bolestné,” uvedl Martin Hyťha z Dětí Země. 

 

K dohodě došlo po předložení posudku soudního znalce Samuela Buriana, který hodnotu stromů vyčíslil na více než sedm milionů korun. Ke konečné částce se dospělo po odečtení hodnoty zachovaných stromů a zhodnocení společenského přínosu budoucí klidové zóny Panská zahrada.

 

Plnění smlouvy budou Děti Země kontrolovat a jsou připraveny pomoci společně s místním odborem životního prostředí nalézt nejlepší řešení pro umístění náhradních výsadeb na katastru města. Starosta města Mgr. Hájek, který je pod smlouvou rovněž podepsán, přijal roli arbitra pro případ nedodržení smlouvy.

 

* počet tisíc stromů vychází orientační průměrné ceny vrostlého stromu (kmínek 18 – 24 cm), která představuje 10 000,- Kč/ks pro výsadbu v parku Panská zahrada (150 stromů) a průměrné orientační ceny 3000,- Kč/ks pro výsadbu v biokoridorech a dalších místech (850 stromů).

 

kontakty:

 

Martin Hyťha, Děti Země, tel.: 377 240 772, 606 104 784

Městský úřad Hořovice, sekretariát starosty, tel.: 311 512 547

Lidl, tel.: 251 081 251

informace na internetu: www.detizeme.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Lidl proti přírodě
Kompromis, asi to jinak nešlo. Ale já s tím nesouhlasím. Ty pokácené stromy už měly nějaký věk, a tím pádem i patřičnou hodnotu, která se penězi vyčíslit nedá. Jak dlouho bude trvat, než nově vysazené stromečky budou schopné plnit tu funkci, jako starý strom? Děsí mě ta ekologická negramotnost firem. Nikoho z nich zřejmě vůbec nezajímá, jakou cenu (nevyčíslitelnou!) má vzrostlý strom(y) pro ptáky, drobné živočichy, hmyz , některé lidi ( pro všechny , ale někteří to vůbec netuší, nebo nechtějí tušit). Arogance, tvé jméno je člověk. Za sebe mohu říct, že ze zásady nebudu v Lidlu nakupovat. Jim je to jedno, to je mi jasné. Mě jejich obchodní superpolitika taky vůbec nic neříká. Heslo: "Lidl je levný!"
vloženo: 21.03.2006 16:30     vložil: Dana Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist