Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z rozkladové komise ministra životního prostředí

13.04.2006  |  zdroj: MŽP  |  124× přečteno      vytisknout článek

Ke změně nebo zrušení rozhodnutí po přechodu kompetence orgánu ochrany přírody

č. 3/2006

k § 78 odst. 2 a § 84 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů

I. Rozhodovat podle ustanovení § 84 odst. 1 zákona o ochraně přírody a krajiny o změně a zrušení rozhodnutí ministerstva o povolení výjimky ze zákazů u kriticky a silně ohrožených druhů zvláště chráněných živočichů přísluší od 28. 4. 2004 na podkladě ustanovení § 78 odst. 2 zákona správám chráněných krajinných oblastí.

II. Podle ustanovení § 84 odst. 2 zákona o ochraně přírody a krajiny může ministerstvo změnit nebo zrušit rozhodnutí o povolení výjimky pouze tehdy, pokud si takovou pravomoc při splnění zde stanovených podmínek vyhradí ve výroku rozhodnutí.

(Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 21. prosince 2005, č.j. 47827/ENV/05, 300444/M/05, sp. zn. R/1791)

Ministerstvo povolilo na žádost P. O. (dále jen „žadatel“) výjimku podle ustanovení § 56 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění do 28. 4. 2004 (dále jen „zákon“), ze základních podmínek ochrany kriticky ohroženého zvláště chráněného druhu živočicha velevruba malířského (Unio pictorum) a silně ohroženého zvláště chráněného druhu živočicha škeble rybničné (Anodonta cygnea) uvedených v ustanovení § 50 odst. 1 a 2 zákona. Výjimku ministerstvo povolilo k rušení a zásahu do jejich biotopu v souvislosti s provozováním (manipulací s hladinou podle schváleného manipulačního řádu) vodních děl D. a T., a to za podmínek stanovených ve výroku rozhodnutí.
Toto rozhodnutí ministerstva v zákonné lhůtě žádný z účastníků nenapadl rozkladem a rozhodnutí nabylo právní moci.
Poté proti němu podal ČRS podnět k přezkoumání mimo odvolací řízení. Po posouzení námitek podnětu ministerstvo usoudilo, že zájmy ochrany přírody vyžadují, aby v daném případě bylo uvedené rozhodnutí ministerstva ve smyslu ustanovení § 84 odst. 1 písm. b) zákona změněno, a rozhodnutí změnilo tak, že do výroku doplnilo kriticky ohrožený druh zvláště chráněného živočicha – skokan skřehotavý (Rana ridibunda) a znění podmínky č. 1 a 2 změnilo a doplnilo.
Ve věci bylo zahájeno mimoodvolací přezkumné řízení, v jehož rámci ministr rozhodnutí ministerstva zrušil.

Z odůvodnění:

Ministerstvo v řízení zahájeném dne 30. 5. 2005 podle ustanovení § 84 odst. 1 písm. b) zákona, ve znění novely provedené zákonem č. 218/2004 Sb., rozhodlo v rozporu s cit. zákonem. Pravomoc povolovat výjimky ze zákazů u kriticky a silně ohrožených druhů zvláště chráněných živočichů podle ustanovení § 56 zákona náleží po novele s účinností od 28. 4. 2004 na podkladě ustanovení § 78 odst. 2 zákona správám chráněných krajinných oblastí. S účinností od tohoto data správám chráněných krajinných oblastí rovněž přísluší podle ustanovení § 84 odst. 1 popřípadě měnit a rušit rozhodnutí o povolení takových výjimek.
Řízení zahájené podle ustanovení § 84 zákona je novým řízením, v jehož rámci je na základě nového projednání věci vydáno nové rozhodnutí, jímž se původní rozhodnutí mění či ruší. Důvody uvedené v odst. 1 písm. a) a b) tohoto ustanovení se týkají změny vnějších okolností, které existovaly v době vydání rozhodnutí a měly pro něj zásadní význam.
Podle ustanovení § 84 odst. 2 zákona může ministerstvo změnit nebo zrušit rozhodnutí o povolení výjimky pouze tehdy, pokud si takovou pravomoc při splnění zde stanovených podmínek vyhradí ve výroku rozhodnutí. Jelikož k takové výhradě v posuzovaném případě nedošlo, rozhodlo ministerstvo nad rámec své zákonem stanovené kompetence.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist