Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hyundai nemá o Lutyni zájem. Arnika vyzvala kraj i ministerstvo, aby plán na průmyslovou zónu zrušili.

13.04.2006  |  133× přečteno      vytisknout článek

Hyundai nemá o Lutyni zájem. Arnika vyzvala kraj i ministerstvo, aby plán na průmyslovou zónu zrušili.

OSTRAVA – Společnost Hyundai nemá zájem postavit nový závod u obce Dolní Lutyně na Ostravsku. Korejská automobilka nedávno potvrdila záměr investovat až miliardu eur do průmyslové zóny Nošovice a zaměstnat tři tisíce lidí. Podle Arniky tak vznikl prostor, aby jedinečná přírodní oblast u Dolní Lutyně byla konečně vyhlášena jako součást chráněných území evropského významu – Natura 2000. Lutyně se v rozporu s evropskou směrnicí do Natury 2000 nedostala kvůli projektu kraje a vlády na zřízení strategické průmyslové zóny na Ostravsku. Centrum pro podporu sdružení Arnika se dnes písemně obrátilo na hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského a ministra průmyslu Milana Urbana, které žádá o zrušení plánu na budování průmyslové zóny Lutyně. Arnika tvrdí, že další velká zóna je na Ostravsku zbytečná a obává se devastace přírody i sankcí EU kvůli poškození ptačí oblasti Natury 2000.

„Ostravsko nepochybně dvě strategické průmyslové zóny nepotřebuje. Automobilka Hyundai před několika dny potvrdila svůj záměr postavit montážní závod za téměř miliardu eur v průmyslové zóně Nošovice. Jsme proto přesvědčeni, že plán na budování podobné zóny u obce Dolní Lutyně již není potřebný,“ vysvětluje Mgr. Helena Váňová, vedoucí ostravské pobočky sdružení Arnika. To se dnes obrátilo otevřeným dopisem na ministra průmyslu Milana Urbana a hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského a vyzvalo je k neprodlenému zastavení příprav projektu. „Na Ostravsku je řada zdevastovaných a nevyužitých ploch po zkrachovalých továrnách. Nemůžeme nechat všechnu volnou krajinu, která nám ještě zbývá, vybetonovat pro nové průmyslové zóny,“ shrnuje Váňová.

Aktivitu Arniky podporuje i převážná část obyvatel Dolní Lutyně. „Lidi u nás sice trápí nezaměstnanost, ale obavy z průmyslové zóny jsou ještě větší,“ popisuje situaci mluvčí petičního výboru proti výstavbě zóny Zuzana Norková. „Bojíme se nárůstu nákladní dopravy, kumulace velkého počtu lidí bez vztahu k našemu regionu, trápí nás zábor zemědělské půdy i znečištění životního prostředí. Vždyť okolí naší obce je jednou z posledních přírodních oblastí na Ostravsku, která dosud nebyla zasažena průmyslem. Přírodní hodnoty a velký potenciál pro čistou zemědělskou produkci jsou dvě věci, na kterých nám záleží a na kterých můžeme postavit svou budoucnost,“ vysvětluje Norková. Její občanská iniciativa spolu s Arnikou prosazuje, aby byla celá oblast Poodří a Poolší chráněna v evropském systému Natura 2000.

„Ze stylu, jakým přichází Hyundai, nejsme nadšení,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Martin Skalský. Naráží tím na zprávy o vyhrožování soukromým vlastníkům pozemků u Nošovic smrtí, pokud odmítnou prodat, a na začínající vyšetřování šéfů Hyundai v Jižní Koreji pro podezření z rozsáhlých korupčních praktik. „Pakliže mají na Ostravsku vzniknout nové pracovní příležitosti, z hlediska ochrany přírody bychom považovali za vhodnější využití průmyslové zóny v Mošnově či Hrabové nebo současných tzv. brownfields. Budování na zelené louce je tou nejhorší variantou,“ dodal Skalský. Podle něj je vznik dvou strategických průmyslových zón v každém případě nereálný. „Je to jednak otázka konkurence, jednak by tím byl celý pracovní trh Ostravska svázán s jediným průmyslovým odvětvím. Z dostupných údajů totiž vyplývá, že i u Lutyně měla stát automobilka. Nehledě na to, že důsledky prohrané sázky bývalého režimu na těžký průmysl prožívá Ostravsko dodnes,“ dodal Skalský.

Příloha:

Otevřený dopis Arniky hejmanovi Moravskoslezského kraje a ministrovi průmyslu

Výzva k odstoupení Moravskoslezského kraje od záměru na výstavbu strategické průmyslové zóny u obce Dolní Lutyně

Vážený pane ministře Urbane,
Vážený pane hejtmane Tošenovský,

dovolujeme si obrátit se na Vás v souvislosti s nedávným oznámením záměru korejské společnosti Hyundai vybudovat nový automobilový závod v průmyslové zóně Nošovice, a současně s pokračující přípravou průmyslové zóny u obce Dolní Lutyně.
Jsme přesvědčeni, že příchodem společnosti Hyundai dochází k naplnění záměrů představitelů Moravskoslezského kraje – vybudováním strategické průmyslové zóny vytvořit v krátkém časovém horizontu velký počet přímých pracovních míst a vyslat impulz pro vznikání pracovních míst nepřímých v návazných a spolupracujících odvětvích a společnostech v regionu. Hyundai dnes mluví o 3.000 přímých zaměstnancích závodu a 12.000 dalších pracovníků v navázaných firmách, což nepochybně znamená významné snížení nezaměstnanosti v regionu.
V uvedené souvislosti – po příchodu společnosti Hyundai – považujeme záměr na vybudování strategické průmyslové zóny u obce Dolní Lutyně jako dnes již neaktuální a zjevně nepotřebný. Realizací tohoto projektu by došlo k záboru obrovských ploch kvalitní orné půdy a mimořádně  cenných částí přírody a k existenčnímu ohrožení – možná i k likvidaci – stávajících a prosperujících farem. Obě průmyslové zóny by navíc byly v těžko řešitelném konkurenčním postavení – pokud je nám známo, i v zóně Dolní Lutyně měl být umístěn automobilový závod. Pracovní trh Ostravska by se dostal do závislosti na jediném průmyslovém odvětví a byl by vážně ohrožen potenciálními změnami na světových trzích s automobily.
Jsme přesvědčeni, že v oblasti Dolní Lutyně by měla být vyhlášena ptačí oblast evropské soustavy chráněných území Natura 2000 „Heřmanský stav – Odra – Poolší“ v původním rozsahu a území by mělo být ochráněno před průmyslovými projekty, neboť se jedná o jeden z posledních koutů přírody nezasažených negativně lidskou činností na severní Moravě.
Dovolujeme si Vás tímto dopisem a na základě uvedených skutečností vyzvat, abyste se svou autoritou i v rámci svých kompetencí zasadil o ukončení probíhajících příprav na výstavbu průmyslové zóny Dolní Lutyně a zasadil se zároveň o vyhlášení ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší v původních hranicích.


Předem děkujeme, že se budete touto naší výzvou zodpovědně zabývat, jakož i za Vaši písemnou odpověď.

V úctě, za Arniku
Martin Skalský
vedoucí Centra pro podporu občanů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist