Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

WOLLEMIA NOBILIS

29.04.2006  |  230× přečteno      vytisknout článek

Wolemie je jehličnan z období druhohor, předpokládá se, že rostla již v geologickém období jury.

V živočišné říši se ve shodnou dobu setkáváme s dinosaury, o člověku na Zemi ještě nebylo ani památky. Wolemie byla objevena na podzim roku 1994 v Austrálii. Stromy vědci považovali za vyhynulé  více jak 65 milionů let, wolemie byla známa pouze z fosilií. Patří k nejvzácnějším živým organismům na zeměkouli, řadí se mezi nejstarší stromy na Zemi, je propojením s  nepředstavitelnou vyhynulou minulosti.

V průběhu věků si Austrálie udržela výjimečnou diversitu živočišných a rostlinných druhů, kterou však citelně narušil při osidlování člověk. Všichni velcí živočichové záhy vyhynuli a  příchod Evropanů ohrozil  další stovky rostlin a živočichů. Více jak pět tisíc z nich  je dnes na pokraji záhuby. Nyní je důležité zajistit nalezeným rostlinám nadále nerušený vývoj. Přesné místo jejich výskytu se udržuje v naprosté tajnosti, vstup se přísně kontroluje, oděv a vybavení musí být sterilizováno.

Budoucnost zmíněných stromů je velmi nejistá, přesto, že rostou na dně nepřístupné rokle. Nacházejí se  méně než hodinu letu od Sydney. Malý požár nebo nemoc mohou způsobit jejich zánik. Proto se odborníci snaží zajistit množení rostlin ve specializovaných zahradnických závodech. V letošním roce již přicházejí i v ČR na trh rostliny, které jsou na základě vegetativního množení následníky původní populace v přírodě. Stromy na původní lokalitě jsou sledovány s velkou péčí a jako součást poslední možné záchrany vědci pozorně sledují každý živý semenáček a sbírají semena. Tento druh je dnes početnější v laboratoriích, než ve volné přírodě.

V období let 2005/6, kdy jsou  již  wolemie  volně dostupné, se všechny výtěžky z prodeje investují do ochrany jedinců ve volné přírodě, jakož i na ochranu ostatních vzácných a ohrožených druhů.  Celosvětová výsadba wolemie v příbytcích, zahradách a parcích bude zárukou, že tento druh nevyhyne a minimalizuje hrozbu  nezvaných hostů u wolemií ve volné přírodě.

Potenciální kupci, ale o další zájemci o rostlinu z ČR se mohou zapsat do klubu ochránců wolemie na stránce www.wollemipine.cz

Celosvětové představení  wolemie

Wolemie byla představena zároveň se speciální výstavou „Wollemi Pine Wilderness Unveiled“ (Odhalená samota wolemií) v Royal Botanic Gardens Sydney (Královské botanické zahrady v Sydney) od 14. do 23. října 2005. Návštěvníci mohli shlédnout přibližně stovkou prvních vypěstovaných wolemií. Vrcholem výstavy bylo zpřístupnění limitovaného počtu velmi žádaných wolemií  na mezinárodní Sothebyho aukci, která se konala na místě výstavy 23. října 2005.

Výstavu navštívilo tisíce příznivců wolemie a aukce zaznamenala nebývalý úspěch. Prodalo se všech   292 dražených stromů za více než 1 000 000 australských dolarů.

Významný objev wolemie v australském pohoří Blue Mountains sehrál klíčovou úlohu při ustanovení této oblasti v prosinci  2000 za  světové kulturní dědictví. 200 milionů let staré dějiny wolemie, její úspěšná evoluční strategie a status ohroženého druhu, to vše přispělo k ochraně oblasti Blue Mountains, která je jednou   z nejpozoruhodnějších  přírodních rezervací na světě.

Wolemie v ČR

První rostlina v Česku byla slavnostně zasazena dne 4. 4. 2006 v Botanické zahradě hl. města Prahy v Praze 7 – Troji za přítomnosti objevitele Davida Noblea. Kmotrou rostliny se stala Iva Hüttnerová. Rostlinu lze v současné době shlédnout ve skleníku Fata Morgana. Strom botanické zahradě věnovala  Euromedia Group, k.s. - Knižní klub při příležitosti křtu jedinečné obrazové encyklopedie Rostliny.

Představení wolemie široké veřejnosti proběhne v rámci jarní etapy výstavy Flora Olomouc, kde bude vystaven další exemplář ve speciální expozici.

Poznámky pro redakce:

Latinské jméno rostliny je již závazně stanoveno – Wollemia nobilis, český ekvivalent má zatím několik podob  - wollemia, wollemie, wolemie ba i volemie vznešená. Při pojmenování botanikům nahrála skutečnost, že přídomek nobilis – vznešená se odráží i ve  jménu objevitele Davida Noblea. Kdyby se však jmenovala výhradně po objeviteli, tak by musel latinský název znít Wollemia noblei. Proto pozor při výkladu pojmenování!

Anglický výraz Wollemi Pine neznamená, že se jedná o borovici! Je to jehličnan, který je zcela samostatným botanickým druhem a pro pojmenování používáme buď latinské jméno Wollemia nobilis nebo počeštěnou formu –wolemie vznešená. Latinské jméno nového rodu (Wollemia) i druhu (Wollemia nobilis)  právoplatně publikovali autoři W. G. Jones,  K. D. Hill a J. M. Allen  v roce 1995. Nová rostlina byla na základě botanických znaků zařazena do čeledě blahočetovitých (Araucariaceae).

V případě dalších dotazů jsme Vám k dispozici na :

E: paclova@wollemipine.cz

T/F: 565 398 536

M:  606 61 80 51

Ing. Miroslava Paclová

Informace o encyklopedii Rostliny:

Mgr. Denisa Novotná

Euromedia Group - Knižni klub, Odeon, Ikar, Universum

Nádražní 32, 150 00 Praha 5

T:    420 296 536 211   M: 420 731 451 316

E: novotna.denisa@euromedia.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist