Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ministerstvo životního prostředí podlehlo tlaku, navrhuje zmenšit ptačí oblast u Dolní Lutyně

26.04.2006  |  128× přečteno      vytisknout článek

Ministerstvo životního prostředí podlehlo tlaku, navrhuje zmenšit ptačí oblast u Dolní Lutyně

OSTRAVA – Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo redukovanou variantu tzv. ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší v Moravskoslezském kraji. Podle sdružení Arnika podlehlo ministerstvo politickému tlaku a návrh je v rozporu s právem EU. Chráněná oblast v okolí obce Dolní Lutyně měla být již dávno vyhlášena jako součást soustavy Natura 2000. Nestalo se tak ale kvůli záměru kraje a vlády na výstavbu strategické průmyslové zóny. Arnika a Česká společnosti ornitologická podaly proto v loňském roce na českou vládu stížnost k Evropské komisi, která začala věc prošetřovat. Ministerstvo se podle Arniky snaží nynějším návrhem Evropskou komisi uchlácholit, návrh sám ale nezajišťuje potřebnou ochranu přírody a odporuje právu.

„Evropská směrnice jasně říká, že všechny oblasti, které splňují odborná kritéria, musejí být chráněny,“ říká vedoucí Programu Ochrana přírody sdružení Arnika Kateřina Hlavatá. „Sociální a ekonomická hlediska nesmějí brát členské státy při vyhlašování Natury 2000  vůbec v potaz. Mohou k nim přihlížet až při projednávání konkrétních investičních záměrů. Úřady pak musí vyhodnotit, který veřejný zájem převažuje – zda ochrana přírody nebo například výstavba továrny,“ uvedla Hlavatá. Postup Ministerstva životního prostředí je podle ní chybný. „Vláda nejprve nechtěla vyhlásit ptačí oblast Odra – Poolší vůbec. Po intervenci Evropské komise zpracovalo ministerstvo kočkopsa. Ptačí oblast navrhlo vyhlásit, ale v  podstatně okleštěném rozsahu. Návrh bohužel neposkytuje vzácným druhům ptáků dostatečnou ochranu a je proto v rozporu se směrnicí.“

Odbor ochrany přírody Ministerstva životního prostředí svolal na úterý 23. dubna do Bohumína jednání, na němž chce svůj návrh redukované varianty ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší představit. Jednání se zúčastní zástupci dotčených měst a obcí, Agentury ochrany přírody a krajiny, společnosti OKD, Krajského úřadu, Arniky a České společnosti ornitologické. „Budeme prosazovat naše dřívější stanovisko,“ uvedl Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Ptačí oblast má být vyhlášena v rozsahu, který určili odborníci na základě evropské směrnice. Jedině tak může být na severní Moravě zabezpečena dostatečná ochrana sledovaných druhů ptáků. S účelovými ústupky z politických důvodů nemůžeme souhlasit. Je to krátkozraká cesta, která by vedla jen k další devastaci přírody a krajiny v regionu,“ dodal Skalský.

Za vyhlášení ptačí oblasti v původní „velké“ variantě vznikly již dvě petice. První z nich podepsalo více než 1.500 obyvatel Dolní Lutyně a přilehlých obcí. Pod druhou peticí, která dosud nebyla uzavřena, se zatím nashromáždilo přes dva tisíce podpisů. „Betonování posledních koutů nezničené krajiny a zakládání gigantických průmyslových zón není dobrým lékem na nezaměstnanost. Nehledě na to, že stát zcela ignoruje názor místních občanů,“ vysvětluje pozici Arniky Martin Skalský. „Stát poskytuje zahraničním investorům daňové úlevy a dotace, o kterých se může českým podnikatelům jen zdát. V průmyslových zónách pak vznikají dělnická místa pro lidi většinou bez vysokých nároků na kvalitu života, bez vzdělání a kvalifikace. Jsme přesvědčeni o tom, že lidé na Ostravsku mají vyšší potenciál a mají právo požadovat lepší budoucnost pro svůj region. Vláda i kraj by měly investovat do vzdělání a výzkumu a podporovat české podnikatele, ne nahánět lidi do dotovaných zahraničních fabrik,“ řekl Skalský.

Podle Arniky má vyhlášení ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší velký potenciál nejen pro ochranu přírody, ale i pro ekonomický rozvoj regionu. „Zkušenosti ze zahraničí dokazují, že oblasti zařazené do Natury získávají mnohem snadněji evropské dotace, například z programů LEADER, LIFE či Programu ochrany přírody,“ vysvětluje Kateřina Hlavatá. „Natura působí jako dobrá značka. Regiony ji mohou využít zejména k rozvoji turistického ruchu, ekologicky čistého zemědělství a propagaci a rozvoji tradičních místních výrobků. Natura 2000 může regionu pomoct stabilizovat pracovní trh a upevnit vztah místních lidí k okolní krajině. Oblasti v Evropě, které byly schopny využít příležitostí, které jim Natura 2000 nabízí, dokázaly zlomit dlohodobý sestupný trend místní ekonomiky. Nyní vykazují stabilní růst životní úrovně a příliv nových obyvatel, kteří chtějí žít v kvalitním prostředí a podílet se na něm. Severní Morava by mohla mít z ptačí oblasti trvalý užitek při současném zachování místních hodnot a krásy tamní krajiny,“ uzavřela Hlavatá.

Projednání návrhu „redukované“ varianty ptačí oblasti Heřmanský stav – Odra – Poolší se koná v úterý 23. dubna 2006 od 10.30 hodin v prostorách Městského úřadu Bohumín. Jednání není přístupné veřejnosti.

Společná tisková zpráva sdružení Arnika a petičního výboru Dolní Lutyně


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Zelené louky kontra zdevastovaná území
Zakládat průmyslové zóny na nezničených územních celcích, navíc bez potřebné infrastruktury není nesmysl, ale politický vandalismus. Když už je třeba pracovní místa pro Bohumín a Orlovou, proč se nedají do pořádku bývalé průmyslové lokality zasažené těžbou uhlí, kde již jsou zastaveny poklesy půdy, jsou vybudovány dnes postupně chátrající železniční vlečky OKD a potřebná infrastruktura? Příprava těchto zón pro zahraniční "investory", kterým ve výsledku všichni dobře zaplatíme, by pro současné lobbisty byla krajně nevýhodná. Vždyť který z nich by stavěl a prezentoval firmu s nevábnou haldou v pozadí? Tam ať raději bydlí dočasná pracovní síla.
Naše legislativa v oblasti životního prostředí pamatuje na každého malého provinilce, na "odborníky" schovávající se pod pokličku "My jsme stát" už bohužel ne. Kdyby měli čeští podnikatelé stejné podmínky jako zahraniční "investoři", bylo by víc pracovních míst, ale méně financí v kapsách "odborníků".
vloženo: 26.04.2006 08:40     vložil:  Ivo Barteček Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist