Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Krajský soud zrušil stavební povolení na R35 u Sedlic

11.05.2006  |  135× přečteno      vytisknout článek

Krajský soud zrušil stavební povolení na R35 u Sedlic

Krajský úřad v Hradci Králové musí zaplatit Dětem Země soudní výlohy

Krajský soud v Hradci Králové na konci dubna vydal rozsudek, kterým na základě žaloby Dětí Země proti krajskému úřadu zrušil stavební povolení na dvě polní cesty v rámci výstavby mimoúrovňové křižovatky u Sedlic jako součást nové rychlostní silnice R35. Krajský úřad a Magistrát města Hradec Králové totiž znemožnily Dětem Země se podle zákona o ochraně přírody a krajiny tohoto stavebního řízení zúčastnit. To teď začne zcela od začátku a pokud stavební práce již začaly, tak musejí být do vydání nového stavebního povolení zastaveny.

„Nic jiného jsme ani nečekali, protože už jsme se stejným problémem uspěli u dálnice D8 kolem Ústí nad Labem, kde se musela na několik měsíců výstavba jednoto tunelu zastavit,“ konstatuje Miroslav Patrik z Dětí Země, který také oceňuje vydání rozsudku již za tři měsíce od podání žaloby.

Podle soudu měl magistrát před zahájením stavebního řízení poslat Dětem Země písemné oznámení, na základě něhož by se ho mohly účastnit. Magistrát ale toto oznámení vyvěsil jen na úřední desce. Krajský úřad pak i přes upozornění Dětí Země na porušení zákona tento jeho postup schválil a jejich odvolání zamítnul.

Soud navíc zjistil, že obsah stavebního povolení magistrátu i zamítnutého odvolání krajským úřadem jsou vydána v rozporu se stavebním zákonem. Magistrát musí tedy stavební řízení znovu zahájit a krajský úřad Dětem Země zaplatit dva tisíce korun za soudní výlohy.

„Je zřejmé, že příslušní úředníci obou úřadů zcela odborně selhaly, přitom vina krajského úřadu je vyšší, neboť měl dostatek informací o tom, že má stavební povolení zrušit,“ uzavírá své úvahy Patrik.

Přehled událostí ve sporu o stavební povolení pro dvě polní cesty při výstavbě MÚK Sedlice na R35:

08. 08. 2005 = Magistrát města Hradec Králové vydává stavební povolení

30. 08. 2005 = Děti Země podávají odvolání ke krajskému úřadu, neboť jim byla znemožněna účast v řízení

08. 11. 2005 = Krajský úřad v Hradci Králové odvolání zamítá, neboť magistrát postupoval správně

30. 01. 2006 = Děti Země podávají žalobu, neboť byl porušen zákon o ochraně přírody a krajiny

20. 04. 2006 = Krajský soud v Hradci Králové žalobu uznává a nařizuji stavební řízení zopakovat

 

Jména úředníků, kteří vydali předmětná nezákonná rozhodnutí:

Krajský úřad Královéhradeckého kraje, vedoucí odboru dopravy a SH: Ing. Jiří Novák – tel. 495 817 111

Magistrát města Hradec Králové, vedoucí odboru dopravy: Ing. Pavla Černá – tel. 495 707 801

 

Přehled všech vydaných tiskových zpráv ke kauze:

Tisková zpráva z 26. 10. 2005: Stavební povolení pro R35 u Sedlice se zpozdí

Tisková zpráva z 16. 11. 2005: Silnici R35 u Sedlic hrozí první soudní žaloba

Tisková zpráva z 01. 02. 2006: Děti Země žalují krajský úřad v Hradci Králové

Tisková zpráva z 10. 05. 2006: Krajský soud zrušil stavební povolení na R35 u Sedlic

 

Odkaz na internetové stránky o R35:

Silnice R35 na Pardubicku = R35.ecn.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Děkuji
Děkuji za to že umožníte dalším lidem zemřít na přetížené silnici 1.třídy 11 dalšími nesmyslnými průtahy. Nebýt vás, pak by D11 mohla být postavena a provoz v obcích by byl menší. Pak by i žil můj kamarád Pavel Kolich, od jehož smrti právě uplynou 3 roky a on by slavil krásných 22 let. Děkuji vám za žal a zármutek.
vloženo: 21.05.2006 12:18     vložil:  Libor Karban Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist