Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hroch a lední medvěd rozšířili seznam ohrožených druhů

12.05.2006  |  zdroj: HN  |  127× přečteno      vytisknout článek

Hroch a lední medvěd rozšířili seznam ohrožených druhů Lední medvědi a hroši se letos poprvé dostali do soupisu přírodních druhů, jimž hrozí vyhynutí. Na tomto seznamu, který sestavila Světová unie pro ochranu přírody (IUCN), je nyní 16 119 živočichů a rostlin. Při jeho minulém vydání v listopadu 2004 jich bylo 15 589. Neboli - vymírajících druhů opět přibylo.

Ztráta přírodní rozmanitosti se zvyšuje, a nikoli zpomaluje. Tak komentoval novou zprávu své instituce, vydanou minulý týden, generální ředitel IUCN Achim Steiner.
"Je to obrovská námaha sesbírat všechna data a nechat je posoudit nezávislými vědci," dodal Jean-Christophe Vié zodpovědný za programy IUCN pro ochranu přírodních druhů. "Náš seznam je proto oproti skutečnému stavu ještě podhodnocený."

Největší riziko: člověk
V takzvaném Červeném seznamu ohrožených druhů je nyní zapsán každý třetí obojživelník, každý čtvrtý druh jehličnatých stromů, a také čtvrtina druhů savců, osmina ptáků a zhruba stejný poměr kvetoucích rostlin.
Příčinou rizika je pro ně nejčastěji lidská činnost. Tedy ničení přirozeného prostředí, nadměrný lov, znečištění životního prostředí, zavlékání cizích rostlinných a živočišných druhů, které škodí druhům domácím. A také globální oteplování způsobené spalováním fosilních paliv.
Právě
oteplování je podle IUCN důvodem zařazení ledních medvědů do Červeného seznamu. Led v Arktidě totiž roztává, proto musí tito živočichové přeplavávat stále delší vzdálenosti, takže častěji utonou. Bez plovoucího ledu, který jim slouží jako základna, nemohou lovit tuleně a další kořist. A navíc jejich sněhová doupata, v nichž pečují o mláďata, roztávají dříve.

Vybíjení tlustokožců
Hroch se zase dostal mezi ohrožené kvůli pytlákům v Kongu. Politická nestabilita v zemi umožnila neregulovaný lov hrochů pro maso a kvůli jejich zubům, které mohou nahradit slonovinu. Přestože v jiných afrických státech se počty hrochů vcelku drží, v Kongu se za posledních deset let populace tohoto tlustokožce snížila o 95 procent.
Ani ryby si nemohou být jisti svou existencí. Jejich populaci škodí znečištění vod a nadměrný rybolov. Sladkovodní ryby jsou na tom o něco hůře než mořské. Například v zemích okolo Středozemního moře je ohroženo vyhynutím 56 procent všech říčních a jezerních rybích druhů. Ve východní Africe jsou na tom zdánlivě lépe - tam je na seznamu zapsána "pouze" čtvrtina sladkovodních ryb. Jenomže právě v tamních končinách jsou velmi důležité až nenahraditelné pro výživu místních obyvatel, kterým bez nich hrozí hlad a nedostatek živin. V moři pak mezi nejohroženější momentálně patří řada druhů žraloků a rejnoků.

Zemědělství zatlačilo ptáky
Do Červeného seznamu se letos poprvé dostal také břehouš černoocasý (Limosa limosa), migrující pták velikosti holuba, který hnízdí na vlhkých loukách. Vyskytuje se i v českých mokřadech. Biologové z IUCN jej zatím zapsali do nejmírnější kategorie mezi ohrožené.
Břehouš se tak zařadil k jiným dvěma ohroženým ptákům, které je možné pozorovat i na našem území. Prvním je chřástal polní (Crex crex), rezavohnědý pták o něco menší než koroptev. V druhé polovině 20. století vymizel z velkých oblastí západní a střední Evropy v důsledku intenzívního obdělávání luk a pastvin. Druhým břehoušovým sousedem na seznamu je pak luňák červený (Milvus milvus). Je to rezavě červený dravec velikosti káněte, živí se malými a středními savci a ptáky, a také zdechlinami.
Potěšitelné alespoň je, že i když chřástal a luňák jsou celosvětově ohrožení, na českém území jich v posledních letech mírně přibývá.
AUTOR: Josef Tuček
AUTOR-WEB: www.ihned.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist