Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kritika vedení R55 přes ptačí oblast u Bzence neustává

27.06.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Kritika vedení R55 přes ptačí oblast u Bzence neustává

Osud umístění nové silnice je na Ministerstvu životního prostředí

Děti Země, Český a Slovenský dopravní klub a Česká společnost ornitologická zaslaly na MŽP svá odmítavá vyjádření k plánu vybudovat novou silnici R55 mezi Rohatcem a Moravským Pískem přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Podle nich byl odborný ekologický posudek, podle něhož je tato trasa přijatelná, zpracován povrchně a bez dostatečného zohlednění již dříve podaných námitek. Sdružením hlavně vadí to, že nebyla posouzena i varianta R55, která se této oblasti vyhýbá. Zda to ale bude ještě provedeno, je nyní v rukách ministerstva.

„Doufáme, že odborné a právní argumentace ekologických sdružení přesvědčí úředníky na MŽP o tom, že jde o evropsky cennou ptačí lokalitu, kterou je zbytečné zničit, když se nabízí vést R55 východně od stávající silnice I/55,“ vysvětlil Miroslav Patrik z Dětí Země.

Obdobná kritická vyjádření na MŽP, odbor posuzování vlivů na životní prostředí zaslaly také Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Bílé Karpaty a odbor zvláště chráněných částí přírody MŽP, které rovněž nebyly spokojené s kvalitou posudku.

„Ať už celá tato kauza dopadne jakkoliv, stejně uvažujeme o tom, podat na MŽP žádost o zahájení správního řízení o odejmutí odborné ekologické autorizace zpracovateli posudku RNDr. Oldřichu Vackovi, CSc. z České zemědělské univerzity v Praze,“ prohlásil dále Patrik.

Pokud MŽP odmítne vyhodnotit variantu R55 mimo ptačí oblast, jsou občanská sdružení také připravena podat stížnost k Evropské komisi na porušení článku 6 směrnice Rady 92/43/ECC, která posouzení různých variant očekává.

V ptačí oblasti je evropskou směrnicí chráněno šest druhů jako je čáp bílý, moták pochop, skřivan lesní, strakapoud jižní a prostřední a lelek lesní. Ten má zde naše největší hnízdiště, takže vedení R55 přes jeho biotop by byl pro něj likvidační. Patrně ale i pro skřivana lesního, příp. bělořita šedého.

Zajímavé internetové stránky:

1) Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví = ptaci.natura2000.cz

2) Česká společnost ornitologická = www.birdlife.cz

3) RNDr. Oldřich Vacek, CSc. z ČZU v Praze = http://www.af.czu.cz/kpg/pracovnici/vacek_o.html

Důležité kontakty:

1) MŽP, odbor posuzování vlivů na životní prostředí: ředitelka Ing. Jaroslava Honová – tel. 267 122 666

2) MŽP, odbor zvláště chráněných částí přírody: ředitelka RNDr. Alena Vopálková – tel. 267 122 041

3) Česká společnost ornitologická, pobočka v Brně: Ing. David Horal – tel. 541 126 263

4) Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v Praze: Ing. Darek Lacina – tel. 602 180 309

5) Správa CHKO Bílé Karpaty: vedoucí Mgr. Jiří Němec – tel. 577 119 626-7

6) zpracovatel kritizovaného posudku: RNDr. Oldřich Vacek, CSc. z ČZU v Praze – tel. 224 382 626


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist