Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Fragmentace krajiny dopravou - metodické doporučení

12.10.2006  |  267× přečteno      vytisknout článek

Metodické doporučení Ministerstva životního prostředí ČR odboru ekologie krajiny a lesa

K POSUZOVÁNÍ FRAGMENTACE KRAJINY DOPRAVNÍMI LINIOVÝMI STAVBAMI

Obsah:

1. ÚVOD
2. ZÁKLADNÍ POJMY
3. OBECNÝ POSTUP HODNOCENÍ FRAGMETNACE KRAJINY LINIOVÝMI STAVBAMI
4. OBECNÝ POSTUP HODNOCENÍ PRŮCHODNOSTI LINIOVÝCH STAVEB PRO ŽIVOČICHY
5. HODNOCENÍ FRAGMENTACE A PRŮCHODNOSTI KRAJINY PŘI PŘÍPRAVĚ LINIOVÝCH STAVEB
6. ZÁVĚR

1. Úvod

(1) Fragmentace krajiny je proces, při kterém v důsledku výstavby dopravních komunikací a další infrastruktury se krajina dělí na stále menší a menší části. Ty postupně ztrácejí schopnost plnit svou funkci jako prostoru pro existenci životaschopných populací živočichů.

Tento jev označovaný jako fragmentace populací se tak stává k závažným a také velmi složitým problémem ochrany přírody a může mít v budoucnu katastrofické následky pro flóru, faunu a ekosystémy. Proto je snahou pomocí různých legislativních nástrojů chránit celistvost cenných území, a to nejen na národní, ale v současnosti rovněž na celoevropské úrovni. Tento metodický pokyn přináší popis postupů pro hodnocení a kvantifikaci fragmentace. Jedná se o první a nezbytný krok pro přijímání praktických opatření.

(2) Zachování celistvosti krajiny se v praxi dělí na dva provázané, ale svým způsobem samostatné okruhy: (a) fragmentaci krajiny z pohledu celistvosti krajinných celků – zde je hlavním metodickým postupem definice tzv. nefragmentovaných oblastí, (b) průchodnost krajiny ve vazbě na konkrétní dopravní stavby – zde je hlavním metodickým postupem stanovení migračního potenciálu stavby a následný návrh konkrétních technických opatření k zajištění průchodnosti.

(3) V předkládaném metodickém pokynu jsou uvedeny pouze základní principy postupů v různých stupních plánování a přípravy dopravní sítě. Podrobnosti jsou uvedeny ve dvou následujících samostatně vydaných podkladových materiálech, na které je dále odkazováno:

a) Hodnocení fragmentace krajiny dopravou. – Metodická příručka Ministerstva životního prostředí (2005)

b) Opatření pro zajištění průchodnosti silnic a dálnic pro volně žijící živočichy. – Technické podmínky Ministerstva dopravy (2005).

(4) Na přípravě metodického pokynu se podíleli RNDr. Petr Anděl, CSc., Ing. Ivana Gorčicová, Ing. Václav Hlaváč, RNDr. Ladislav Miko, PhD., Ing. Helena Andělová a pracovníci odboru ekologie krajiny Ing. Jiří Cibulka a Ing. Pravec.

Ke stažení zde:

http://www.env.cz/__C1256D3D006B1934.nsf/$pid/MZPKVFH8G91K


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist