Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čestný doktorát JU převzal prof. Dr. Anthony Frederick George Dixon, přední odborník na ekologii mšic a jejich predátorů

06.12.2006  |  147× přečteno      vytisknout článek

Čestný doktorát JU převzal prof. Dr. Anthony Frederick George Dixon, přední odborník na ekologii mšic a jejich predátorů

Na slavnostním zasedání Vědecké rady Jihočeské univerzity dne 5. prosince 2006 byla v obřadní síni českobudějovické radnice byla udělena čestná vědecká hodnost doctor honoris causa v oboru ekologie, kterou převzal prof. Dr. Anthony Frederick George Dixon, přední odborník na ekologii mšic a jejich predátorů.

 

Profesor Dixon je mezinárodně vysoce uznávaným odborníkem v obou ekologie mšic a jejich predátorů, autorem čtyř a editorem dalších šesti knih o této tématice, členem několika vědeckých rad konferencí. Jen od roku 1992 publikoval dle Web of Science 110 vědeckých článků (celkem 290 za svou kariéru) v prominentních recenzovaných časopisech, které byly v letech 1992-2005 dle WoS citovány celkem 1469krát. Během svého pedagogického působení vychoval několik desítek studentů doktorských studijních programů; mnozí z nich nyní zaujímají významné pozice v oblasti vědy (např. prof. Paul Wellings, rektor Univerzity v Lancasteru), jiní se stali vůdčími vědeckými osobnostmi, především v oblasti biologické kontroly škůdců (např. prof. Bill Murdoch, prof. Nick Mills).  Za svou celoživotní činnost obdržel prof. Dixon mnoho čestných uznání, z nichž je možno jmenovat čestnou medaili Polské akademie věd (2000) či zlatou medaili Řehoře Mendela Akademie věd České republiky.

Prof. D.Phil. Anthony Frederick George Dixon, B.Sc. (1932) vystudoval v letech 1951-1954 biologii na Univerzitě v Londýně a v roce 1957 úspěšně obhájil doktorskou disertační práci na Univerzitě v Oxfordu. V letech 1957-1974 vyučoval na Fakultě biomedicíny a přírodních věd na Univerzitě v Glasgow. V letech 1974 – 1997 působil jako řádný profesor na Fakultě biologických věd na Univerzitě v Norwichi, z toho v letech 1976 – 1979 vykonával funkci děkana této fakulty. Od roku 1997 je emeritním profesorem Univerzity v Norwichi.

Prof. Dixon spolupracuje s Biologickou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, a to konkrétně s oddělením teoretické ekologie, vedeným prof. RNDr. Pavlem Kindlmannem, DrSc., již od jejího založení. Každoročně přijíždí na zhruba 3- týdenní stáž, při které přednese přednášku pro studenty BF a naopak prof. Kindlmann každoročně jezdí na 4-týdenní stáž do Norwiche. Z této spolupráce, která začala již před založením BF, vzniklo 25 společných publikací v impaktovaných časopisech (z toho 20 za dobu existence BF), a to včetně časopisů nejprestižnějších, jako jsou Am. Naturalist, Ecology, Ecol. Letters, dále 7 článků ve sbornících mezinárodních konferencí, 2 kapitoly v knihách, 1 editovaná kniha (s další se počítá v nakladatelství Springer Verlag v roce 2006) a 1 speciální výtisk mezinárodního časopisu. Spoluautory některých z těchto publikací jsou i doktorandi BF. Díky spolupráci s prof. Dixonem bylo možno uskutečnit několik 3-měsíčních pobytů studentů Biologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v rámci programu Socrates Erasmus na Univerzitě ve Východní Anglii v Norwichi, při nichž absolvovali kurzy vedené tamějšími odborníky, kteří jsou světovými kapacitami v oboru ekologie a ochrany přírody (prof. Bill Sutherland - autor mnoha knih o ochraně přírody, prof. Andy Watkinson, bývalý editor J. Ecol.). Prof. Dixon se dále podílel a i nyní podstatně podílí na vedení doktorských studentů Biologické fakulty.

 

Ze sdělení prof. RNDr. Libora Grubhoffera, CSc., děkana Biologické fakulty Jihočeské univerzity

 

Hana Bumbová, 5. 12. 2006


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist