Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ochrana jírovců napadených klíněnkou na Praze 3

29.12.2006  |  126× přečteno      vytisknout článek

Ochrana jírovců napadených klíněnkou na Praze 3

Historie projektu

Projekt „Sběr listí jírovce maďalu napadeného klíněnkou jírovcovou“ 01/71. ZO ČSOP Koniklec zahájila v roce 1998, tedy tři roky po tom, co se klíněnka dostala do Prahy.

V prvních třech letech se jednalo hlavně o aktivitu oddílu mladých ochránců přírody Koniklec. V roce 2001 se rozsah prací zvětšil (počet uklizených vnitrobloků se téměř zdvojnásobil) a zapojili se do nich další členové organizace. V roce 2002 proběhlo komplexní mapování Žižkova, v rámci kterého bylo zmapováno 161 vnitrobloků. Do jejich plánků bylo mj. přesně zakresleno 169 jírovců, které se nacházely zhruba ve čtyřiceti z nich. To s sebou neslo zrychlení a zkvalitnění práce.

Od roku 2004 probíhají práce v několika etapách a provádějí je většinou členové organizace a externí brigádníci. Větší část vnitrobloků je za podzim shrabána 2 – 3x, což s sebou nese zvýšení efektivity boje proti škůdci.

 

Průběh a výsledky prací v roce 2006

Systém několika etap úklidu spadaného listí se v letech 2004 a 2005 velmi osvědčil, a tak byl aplikován i letos. Dokonce na něj byly zaznamenány první kladné ohlasy – podle některých občanů se celková kondice stromů viditelně zlepšila (usuzují tak podle počtu a velikosti plodů).

První etapa proběhla koncem září a bylo v ní shrabáno celkem 130 pytlů listí. Druhá probíhala v říjnu a naplnilo se během ní 163 pytlů. Třetí etapa byla ukončena 11. listopadu a spotřebovalo se během ní 191 pytlů. Celkový počet pytlů použitých během letošní Akce Klíněnka je 484.

Celkem bylo uklizeno 36 vnitrobloků, z toho 19 dvakrát, čtyři třikrát a jeden čtyřikrát. Oproti minulým rokům se výrazně zlepšila spolupráce s občany. Mnoho z nich se samo ozvalo s žádostí o úklid jejich vnitrobloku a někteří si dokonce přišli pouze pro prázdné pytle a sběr provedli sami.  K tomu je zřejmě motivovaly články uveřejněné v novinách a na internetu.

Pracovníci provádějící sběr listí mají však stále problém občany přesvědčit, aby je do některých objektů vůbec pustili. To je dlouholetý problém, k jehož vyřešení snad povede i tento článek.

 

Jak může pomoci každý?

Pokud chcete stromům pomoci, máte celou škálu možností, jak to udělat. Pokud máte napadený jírovec ve vašem vnitrobloku, domluvte se s pracovníky ČSOP Koniklec na termínu úklidu listí. Pomůžete jim už tím, že je pustíte dovnitř. Také můžete sběr provést sami. K tomu určené papírové pytle seženete na některém z výdejních míst, jejichž seznam je každý rok zveřejňován.

Stromy jsou oslabeny již samotným životem ve městě a to je v boji se škůdcem znevýhodňuje. Jejich kondici můžete zvýšit např. vydatnou zálivkou (zvláště na jaře) a kypřením půdy.

 

Závěrem

Ke zdárnému průběhu projektu finančně přispěla MČ Praha 3 a Magistrát hlavního města Prahy. Rovněž si zaslouží poděkování všichni, kdo v září uveřejnili informační články.

 

Více informací: csop.koniklec.cz, vancurova.l@volny.cz, 777811428 (Lucie Vančurová, koordinátorka projektu)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist