Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Otec lesů shořel. Jak ochránit ostatní?

07.02.2007  |  zdroj: HN  |  152× přečteno      vytisknout článek

Otec lesů shořel. Jak ochránit ostatní? Místo, kde stojí skupina památných stromů u Stroupče na Žatecku, nyní připomíná spáleniště. Neznámí vandalové tady v neděli 21. ledna zapálili několik staletých dubů. Nedlouho předtím přitom stát na obnovu zanedbané lokality uvolnil 300 tisíc korun.
Nejhůře dopadl jeden z nejstarších a nejmohutnějších dubů v Čechách, nazývaný Otec lesů, z něhož zbyly po útoku neznámého vandala málem jen kovové obruče, které obepínaly jeho beztak už poničený kmen.

Hasiči: Je to častý problém
Požár znovu otevřel problematické téma: jak chránit přírodní a kulturní památky, které se často nacházejí ve volné krajině a tudíž jsou komukoli snadno přístupné. Hasiči o zapalování stromových dutin vědí své: je to problém se kterým se potýkají velice často. A Michal Veselý z nadace Partnerství, který se angažuje v grantovém programu Strom života, potvrzuje, že zabránit lidem, aby ničili krajinné pamětihodnosti, je takřka nemožné.
"Někdy se ochranné pásmo může ohradit nějakým plůtkem, jako třeba u bzenecké lípy. Radikálnější opatření by ale rušilo estetický vzhled místa."
"Z právního hlediska jsou památné stromy chráněny dostatečně," říká Pavel Chotěbor z Ministerstva životního prostředí.
"Jde o to, jak je tato ochrana naplňována v praxi. Samozřejmě nesmíme zapomenout na výchovu a osvětu, která je sice dlouhodobá, ale nezastupitelná."
Úspěch osvěty ovšem závisí na soudnosti občanů žijících v blízkosti ohrožených lokalit. Otec lesů přežil války, smršti i povodně, ale vinou jednoho odhozeného nedopalku nebo sirky ho nyní budou muset pokácet.

Lavička z menhiru
Ve stejné oblasti (Žatecko, Lounsko, Rakovnicko) se shodou okolností nachází i řada keltských památek, jejichž osud je neméně smutný.
Menhiry aneb uměle vztyčené kameny, kterým Keltové přisuzovali magickou moc, bývaly za minulého režimu odváženy z polí, kde překážely traktorům, shazovány do strží, "uklízeny" na skládky a podobně.
V lepším případě si z nich osadníci udělali lavičku, nebo si je vystavili na zahradě.
Před několika lety se našel člověk, jenž chodil krajem a povalené kameny znovu vztyčoval. Dva menhiry (ať už skutečné, či domnělé) transportoval do muzea. V žateckém muzeu skončil tajemný objekt na zahradě nepřístupné veřejnosti a romantický personál si u něj zřídil ohniště. V muzeu v Lounech šli trochu dál, umístili ho na rovněž nepřístupný dvorek, obklopili jakousi skalkou a kvůli lepší stabilitě ho zalili do betonu.
Není divu, že se odborníci zdráhají dělat z megalitů turistické cíle a raději je nechávají zarůstat divokou vegetací.
Tuto taktiku zvolili například v Klůčku na Žatecku, kde se podle některých pramenů nalézá jakési české Stonehenge. Takové tvrzení je hodně odvážné, nicméně desítky balvanů z bílého křemence, poházených na jižním svahu zdejšího kopce, působí vskutku zvláštním dojmem.
Přes vžitou představu, že české menhiry nejsou pravé, existuje skutečně na našem území dost výtvorů, jež si s Kelty nelze nespojit. Jedná se především o několikametrové menhiry v Klobukách, Drahomyšli a Praze-Dolních Chabrech. O ty je postaráno, protože patří k poutním místům a domorodci se jimi chlubí.
Podobně opečované jsou i kamenné řady v Kounově, impozantní pravěký kalendář, v němž je 2239 balvanů srovnáno do čtrnácti řad o délce 200 až 450 metrů.
Málokdo už ale ví, že menší řady se nacházely i v sousedních kopcích.
Dnes po nich není ani vidu a stejný osud potkává stále více záhadných kamenů, ať už jsou jakéhokoli původu.
K posledním obětem patří nejhezčí z milníků starověké cesty z Ledců do Řisut v kladenském katastru. V roce 2003 si ho někdo prostě odvezl.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist