Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Plán: nové přírodní rezervace

18.02.2007  |  136× přečteno      vytisknout článek

Objevily se také nové věci, které je třeba chránit

OCHRANA PŘÍRODY. V Karlovarském kraji mají vzniknout další chráněné krajinné oblasti. Ve hře je například vznik tří nových CHKO - Krušné hory, Střední Poohří a Český les. Měnit se podle koncepce mají i hranice CHKO Slavkovský les

Karlovarský kraj - Seznam vzácných přírodních území v Karlovarském kraji by se měl rozrůst o další chráněné krajinné oblasti, rezervace a památky. Navrhuje to krajský úřad ve své koncepci, která ve středu prošla veřejným projednáváním. Ve hře je například vznik tří nových CHKO - Krušné hory, Střední Poohří a Český les. Měnit se podle koncepce mají i hranice zatím jediné CHKO Slavkovský les.
S vyhlášením oblasti Střední Poohří se počítá v údolí řeky Ohře a okolí na hranicích s Ústeckým krajem. Roste tu řada zvláště chráněných druhů rostlin - například áron plamatý, tomkovice jižní nebo koniklec český. Z živočichů je tu pak užovka stromová.

Český les zasáhne i do Karlovarského kraje

Mezi nejcennější území v kraji patří vrcholové partie Krušných hor od Klínovce po Komáří vrch u Kraslic. Náhorní plošiny, prudké svahy, údolí horských říček. Nahoře rostou smrčiny, v nižších polohách i bučiny. Takto rozsáhlé území, i s chráněnými rostlinami běloprstkou bělavou, rosnatkou anglickou a mnoha dalšími, chtějí odborníci důsledně chránit.
Chráněná krajinná oblast Český les už existuje, jen ji ochranáři chtějí na jihozápadní hranici s Plzeňským krajem rozšířit do Karlovarského kraje. Jde o téměř neosídlené území v bývalém hraničním pásmu.
Měnit by se měly hranice CHKO Slavkovský les. Z oblasti "vypadne" obytná zóna v Mariánských Lázních a území u Kamenného Dvora na Kynšpersku, kde se chystá stavba rychlostní silnice (celkem 850 hektarů). Naopak součástí CHKO se stane území v katastru Andělské Hory (450 ha), Rybničná - Pila (450 ha) a Loket - vrch Krudum (950 ha).
"Stav hranic CHKO, které jsou navíc určeny velmi vágně, je poplatný době. Objevily se také nové věci, které je třeba chránit. Například území u Andělské hory je velmi cenné," řekl ředitel správy CHKO Slavkovský les Jan Schlossar. Netuší ale, kdy by se chráněná oblast mohla rozšířit. "Já o to usiluji už dvacet let," dodal Schlossar.
Další významnou změnou, která do ochrany přírody v kraji zasáhne, bude vyhlášení jedenácti Evropsky významných lokalit. Krušnohorské plató s rozlohou přes jedenáct tisíc hektarů, Vladař, Doupovské hory, Lomnický a Blažejovský rybník, Rudné, Vysoká Pec, Vysoký kámen, Vladař, Soos, Nadlesí, Kaňon Ohře. Drtivá většina z nich je na Karlovarsku. Vůbec nejcennější je podle odborníků Soos na Chebsku - slatiniště a rašeliniště obklopené rašelinnými lesy, vodními plochami a unikátní vegetací.
Koncepce, která detailně mapuje přírodní bohatství kraje, má sloužit hlavně ochranářům, úředníkům, zemědělcům, lesníkům a vodohospodářům. Naznačuje také, že mohou brzy vzniknout třecí plochy při stavbě silnic v kraji. Třeba při výstavbě přeložky silnice I/13 z Damic na hranici s Ústeckým krajem. Nebo při zřizování silničních přechodů do Německa.
Koncepci kritizují zvláště lesníci. "Analytická část nemá odpovídající vědeckou úroveň. Výstupy jsou postaveny na nesprávných datech a krajská politika v této oblasti nesměřuje správným směrem," prohlásil například Pavel Scheuer ze společnosti Loketské městské lesy. 

Chráněná území Co je v návrhu

NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE
Rolavská vrchoviště (Přebuz, Rolava, Chaloupky, Stříbrná) -Unikátní rašeliništní komplex horských vrchovišť a podmáčených a rašelinných smrčin s velmi vzácnou květenou a zvířenou.

PŘÍRODNÍ REZERVACE
Oldřichov pod Dylení - Narušované plochy s vzácnými druhy rostlin a kvalitní podmáčená smrčina. Slatina (Tachovská Huť) - Komplex rašelinných a podmáčených smrčin, střídavě vlhkého vřesoviště a prameniště s řadou vzácných druhů rostlin. Mokřady za Farským rybníkem (Chodovská Huť) - Komplex mokřadních společenstev s porosty ďáblíku bahenního a dalších vzácných druhů rostlin Stará Mohelenská (Nové Mohelno) - Přechodové rašeliniště s řadou zvláště chráněných druhů rostlin Rašeliniště U hájovny (Tachovská Huť) - Přechodová rašeliniště a slatiniště vzácného typu s řadou vzácných druhů rostlin Pivovarské louky (Kynšperk) -Komplex nivních ekosystémů slepých ramen, tůní, luhů a luk s vzácnějšími druhy rostlin Divý Luh (Skalná) - Oligotrofní vodní plocha s typickou flórou a navazujícími podmáčenými lesními porosty

PŘÍRODNÍ PAMÁTKA
Kamenný Dvůr - Jediné zásadité slatiniště v regionu s vzácnou květenou. Komáří vrch (Nová Ves u Kraslic) -Klimatem modelované tvary reliéfu (skalní hrady, sutě, sedimety) s vzácnými druhy lišejníků a několika vzácnějšími druhy rostlin Kamenec (Tři Sekery) - Bývalá pastvina s vřesovišti a smilkovými loukami se vzácnou květenou Čedičový lom u Jindřichovic - V lomové stěně odkryvy povrchových a podpovrchových vulkanických jevů


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist