Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kácení a likvidační ořezy dřevin

19.05.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  135× přečteno      vytisknout článek

V poslední době jsme svědky nekontrolovaného kácení stromů a všeho, co lidem roste na zahradě a dá nějakou dřevní hmotu.

Kdy je k těmto zásahům nutné povolení, kdy nikoli?

Přestože zákon o ochraně přírody č.íslo 114/1992 Sb. (dále jen zákon) a vyhláška č. 395/1992 Sb., vydaná k provedení zákona (dále jen vyhláška) platí již patnáct let, právní povědomí běžného občana o právech a povinnostech při kácení dřevin, ořezu a sousedských sporech je stále na velmi nízké úrovni.

Veřejnoprávní úpravu ochrany dřevin reprezentuje zákon o ochraně přírody a vyhláška. Na dřeviny se vztahuje i soukromoprávní úprava, která je obsažena v občanském zákoníku.

Strom je v právním slova smyslu věcí, tj. součástí nemovité věci - pozemku, na kterém roste a je tedy předmětem i vlastnického práva. Na strom je nutné pohlížet rovněž jako na prvek životního prostředí, který plní nezastupitelné ekologické funkce.

Veřejnoprávní úprava reprezentována zákonem o ochraně přírody je založena na třech principech: 1. princip ochrany - všechny dřeviny jsou chráněny před poškozováním a ničením; 2. princip péče - péče a starost o dřeviny je povinností vlastníků pozemků, na nichž rostou; 3. povolovací princip - ke kácení dřevin je nezbytné povolení místně příslušného obecního úřadu formou správního rozhodnutí nebo splnění jedné z forem písemné oznamovací povinnosti, a to 15 dnů před zamýšleným kácením podle § 8 odst. 2 zákona v případě kácení dřevin z důvodů pěstebních, zdravotních a při výkonu oprávnění podle zvláštních předpisů.

Tento povolovací princip byl však v ustanovení § 8 odst. 3 zákona prolomen jednou podstatnou výjimkou: Povolení není třeba ke kácení dřevin na pozemcích ve vlastnictví fyzických osob, jestliže pozemky užívají a jde-li o stromy, které nejsou významným krajinným prvkem a mají obvod kmene do 80 cm měřený ve výšce 130 cm nad zemí. Zároveň musí být splněny všechny čtyři podmínky.

Stále velké potíže působí občanům zorientovat se v případech ořezu dřevin. Je rozdíl mezi ořezem dřevin jejich vlastníkem a ořezem dřevin prováděným například sousedem.

Ořez dřevin vlastníkem pozemku, na kterém dřeviny rostou, podle zákona nepodléhá povolení a ohlášení. V souladu s ustanovením § 8 odst. 1 vyhlášky ořez stromů ale nesmí vést k poškozování a ničení dřevin rostoucích mimo les, tj. způsobit podstatné a trvalé snížení jejich ekologických a estetických funkcí nebo bezprostředně či následně způsobit jejich odumření.

Trochu jiná situace nastává, když chce ořez provádět soused, který tvrdí, že ho převis větví obtěžuje nad míru přiměřenou poměrům. V takovém případě pro něho vyplývají povinnosti z občanského zákoníku, kde se v § 127 uvádí, že neodstraní-li vyzvaný vlastník větve na upozornění obtěžovaného sám, může podle téhož ustanovení užít svépomoci a odstranit je sám. Ovšem za podmínky, že tak učiní šetrně a ve vhodné době.

Současně platí, že ořez stromů nesmí vést k poškozování a ničení dřevin rostoucích mimo les, tj. způsobit podstatné a trvalé snížení jejich ekologických a estetických funkcí nebo bezprostředně či následně způsobit jejich odumření.

AUTOR: RNDr. Blanka Skřivánková
odbor životního prostředí a zemědělství
Městského úřadu Bruntál


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist