Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Radnice zatajila občanům posudky, které jsou proti kácení lipové alej

12.06.2007  |  124× přečteno      vytisknout článek

Radnice zatajila občanům posudky, které jsou proti kácení lipové alej

OSTRAVA – Radnice Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz zveřejnila na titulní straně červnového čísla svého zpravodaje Centrum článek „Odborné posudky doporučují revitalizaci Komenského sadů“(1). Tvrdí v něm, že „všechna stanoviska (jež má vedení obvodu k dispozici) jsou pro vykácení čtyřřadé aleje a výsadbu nových stromů“. To ale není pravda. Sdružení Svatý Václav (2) totiž radnici již 22. dubna předalo tři odborné nezávislé posudky (3), jejichž autoři se shodují na tom, že by se alej kácet neměla. Tato stanoviska radnice před občany zatajila a elektronická podatelna podle Ivo Kalety ze sdružení Svatý Václav dokonce odmítla vydat potvrzení o jejich převzetí. O osudu aleje má rozhodnout správní řízení, které bude probíhat po zítřejším zasedání zastupitelstva, a kde budou moci účastníci řízení vznést své připomínky.

 

„Skandální postup radnice je dalším z případů, kdy politici prosazují prostřednictvím veřejného a z veřejných peněz financovaného média své partikulární zájmy. Zneužívají přitom nejen obecní finance, ale i důvěru občanů a svých voličů, kteří žijí v domnění, že jim městský zpravodaj přináší pravdivé a objektivní informace. Radnice jim však předkládá fakta zkreslená tak, jakoby by nebyla jiná možnost než stromy pokácet. Považujeme to za neobyčejně podlé a neférové jednání, které by se voleným zástupcům obcí nemělo tolerovat,“ okomentoval situaci Jaromír Šuhaj z ostravské pobočky Arniky.

 

Radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz zveřejnila ve svém zpravodaji pouze posudky Ing. Rychtara, Prof. Ing. Jaroslava Machovece Csc. a předběžné stanovisko Agentury ochrany přírody a krajiny, které doporučující kácení. U vyjádření  Agentury ochrany přírody a krajiny ČR není v článku zmíněn fakt, že agentura i přes své stanovisko doporučila ještě jedno posouzení  zdravotního stavu dřevin v době vegetace.

 

Radní přitom zamlčeli, že mají další tři posudky (4), které docházejí k přesně opačným závěrům. Nejpodrobnější testy provedl Doc. Ing. Václav Krpeš, Ph.D., který doporučuje pravidelnou údržbu aleje. Ing. Zdeněk Mráček Csc taktéž nevidí oprávněný důvod k plošnému pokácení aleje. Doporučuje sadovnické úpravy případně probírku po podrobnějším posouzení.  Doc. Ing. Petr Jančík, Ph.D. nedoporučuje plošné kácení aleje vzhledem ke stavu ovzduší v cenru města. Radnice má tedy k dispozici stejný počet posudků pro kácení jako proti němu.

 

Návrh na plošné vykácení čtyřřadé lipové aleje, která zahrnuje 160 stromů, se setkal s velkou kritikou ze strany veřejnosti a několika občanských sdružení. Pod peticí proti kácení je již 2500 podpisů.

 

Přílohy:

(1)   Radniční zpravodaj Centrum najdete na této adrese: www.moap.cz

(2)   Sdružení Svatý Václav: Ivo Kaleta, tel.: 777 303 404

(3)   Nezávislé posudky, které radnice zatajila, najdete zde: www.stromyvemeste.cz

(4)   Doposud zpracované posudky:

 

Posudek stavu čtyřřadé aleje v Komenského sadech v Ostravě (7.5.2007)

 

Zpracovatel : Prof. Ing. Jaroslav Machovec Csc. 

Stanovisko: Doporučuje kácení

 

Vyjádření k lípové aleji v Komenského sadech (20.4.2007)

 

Zpracovatel: Doc. Ing. Václav Krpeš, Ph.D.
Stanovisko: Doporučuje pravidelnou údržbu současné aleje

 

Dendrologický posudek (21.4.2007)

 

Zpracovatel: Ing. Zdeněk Mráček Csc

Stanovisko: Doporučuje ořez větví popřípadě probírku současné aleje

 

Mimoprodukční funkce městské zeleně (vliv na kvalitu ovzduší) (22.4.2007)

 

Zpracovatel: Doc. Ing. Petr Jančík, Ph.D.

Stanovisko: Nedoporučuje kácení

 

Komenského sady Ostrava, čtyřřadá lipová alej u tenisového areálu

Zpracovatel: Ing. Lubomít Rychtar
Stanovisko: Doporučuje kácení

 

Posouzení zdravotního a estetického stavu lip ve čtyřřadé aleji v Komenského sadech v Ostravě

 

Zpracovatel: AOPK ČR Ostrava

Stanovisko: Předběžně doporučuje kácení, doporučuje kompletní posouzení zdravotního stavu stromů v době vegetace


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist