Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak nám ubylo přírody

21.07.2007  |  139× přečteno      vytisknout článek

Jak nám ubylo přírody Před dvaceti lety jsem v Hůrkách u Písku zjišťoval stav vzácnějších druhů rostlin. Po dvaceti letech jsem se k výzkumu vrátil a sledování obnovil. Vzácné druhy vesměs vymizely. Smutné je to vzhledem k faktu, že území patří Střední lesnické škole, kde kdysi učil můj dědeček a kde jsem  jako malý kluk našel vztah k přírodě. A kde se vychová nová lesnická generace.

Hůrky jsou malým lesnatým územím jižně od jihočeského Písku. Většina hůreckých jehličnatých lesů je zajímavá snad pro houbaře, nikoli pro přírodovědce a milovníka divočiny. Vzácnější druhy rostlin je třeba hledat ve zbytcích listnatých lesů, u rybníčků a dalších nepravidelnostech všudestejné jehličnaté zeleně. A také mimo les. Jižně od Hůrek teče říčka Blanice, napřímená podle pravítka, kolem níž jsou rozsáhlé louky a tu a tam zapomenuté slepé říční rameno lemované vysokými ostřicemi.

 

Katastrofální vliv na území měly meliorace. V roce 1986, kdy jsem sledování prováděl, rostly na zamokřených loukách jižně od Hůrek dva druhy kosatců, všivce, vstavače a další zajímavé byliny. Meliorace lokalitu zcela zničily již v následujícím roce. Dodnes čekám, až se odvodnění ucpe. Třeba by se mohl objevit některý z vymizelých druhů. Podobný osud měly i poslední trsy kosatců sibiřských u mrtvého ramene Blanice. Vymizely společně s hvozdíkem pyšným, podobným malému růžovému karafiátu s dlouhými třásněmi.

 

V samotném lese bylo hledání zajímavějších druhů marné již v 80. letech. Prošmejdil jsem všechny přirozenější části lesa v Hůrkách -  doubravy, suché bory a malý bukový lesík. Dva zajímavé druhy jsem v hospodářských lesích, které vlastník nevyměnil za produktivnější smrčiny, skutečně našel. V bukovém lese mi před 20 lety lesník Šrámek ukázal lilie zlatohlavé. Ty jsem letos hledal zbytečně, část bučiny je v procesu těžby. V doubravách na teplých jižních svazích jsem objevil jediné dvě rostliny jemné bílé orchideje – vemeníku dvoulistého. Byť na jiném místě, jejich znovuobjevení mě potěšilo. Doubravy s posledními zbytky prořídlé původní vegetace místy vyměňuje sázený smrk, naštěstí ne všude.

 

Při hledání se tedy soustředil na mokřady kolem lesních rybníčků a opuštěný povrchový vápencový lom u Švejkem proslavené Putimi. Vápencové podloží, v této části Čech velmi vzácné, využívali obyvatelé k povrchové těžbě ještě v minulém století. Tato přírodovědně hodnotná místa skýtala smutný pohled již před 20 lety. V 70. letem byla zalesněna a v 80. letech zavezena zeminou a odpadky z Putimi. Tím lokalita více méně přestala existovat. Ne však docela. V přilehlém lese jsem při novém průzkumu pod borovicemi našel poslední dva keříčky vzácného keříčku zimostrázku alpínského, který zde má možná nejvýchodnější místo svého českého rozšíření. A také chráněný zvonek klubkatý, často pěstovaný i na zahrádkách. Zajímavou orchidej kruštík tmavočervený jsem sice na jaře objevil v mladých výsadbách buku, přes léto jej však zcela zdecimovala divoká prasata.

 

Podobně to dopadlo i s lesními rybníčky. Vzácný bazanovec kytkokvětý jsem znovu nenašel. Od chvíle, kdy myslivci vysadili na rybník Boubelíkovec lovné kačeny, zmizely i masožravé bublinatky s žlutými kvítky koukajícími z vody a další vodní rostliny. Z louky u rybníčku zcela zmizela orchidej vstavač májový i starček potoční, patrně nesečením.

Suma sumárum, po intenzivní zemědělské, lesnické a myslivecké činnosti v Hůrkách ještě pár zajímavých rostlin zbývá.

Petr Jelínek

http://petrjelinek.blog.respekt.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist