Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity je na světě

07.08.2007  |  125× přečteno      vytisknout článek

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity je na světě

V podvečerních hodinách 1. srpna 2007 se uskutečnila malá letní slavnost u příležitosti vzniku Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Děkan fakulty pozval mimo jiné vrcholné představitele krajské a místní samosprávy, jakož i vrcholové manažery významných firem se sídlem v jihočeském regionu, čelní představitele Jihočeské univerzity a jejich fakult a ústavů, místních gymnázií, Nemocnice České Budějovice, a.s., ale také děkany spřátelených přírodovědeckých fakult ostatních univerzit, ředitele univerzitních a akademických ústavů a samozřejmě také čelní představitele Akademie věd České republiky.

Zvláště si považujeme, že milého setkání se mohl zúčastnit hejtman Jihočeského kraje pan Dr. Jan Zahradník a náměstci primátora Českých Budějovic paní Ing. Ivana Popelová a pan Mgr. Rudolf Vodička. Hovořilo se mimo jiné o důvodech, které nás vedly k přeměně biologické fakulty na přírodovědeckou, o rozvojovém potenciálu univerzity, města a regionu právě pro rozvoj přírodních a technických věd zde na jihu.

V úvodním slově děkana zaznělo, jak principiálně zásadní je pro přírodní a technické vědy v moderní éře našeho tisíciletí změna v myšlení vědeckých pracovníků/badatelů ve směru permanentního hledání užitku, praktických aplikací a technologických inovací z jejich základní badatelských poznatků. Přírodovědecká fakulta se chystá v těsném společenství s jihočeskými pracovišti Akademie věd České republiky využít nabízejících se možností operačních programů evropských strukturálních fondů k vybudování příslušné infrastruktury této jedinečné výzkumně-vzdělávací základny na jihu Čech, toho by ovšem nikdy nedosáhla bez zásadní vazby a podpory Jihočeského kraje a města České Budějovice.

Pan hejtman Dr. Jan Zahradník připomněl, že právě příroda je nekonečným zdrojem poznání i pro novou přírodovědeckou fakultu v Českých Budějovicích, věčným zdrojem inspirace člověka při hledání nových cest jeho prosperity. Upozornil na to, jak důležité je posuzovat vztah člověka k přírodě vyváženým způsobem, používat vědeckých přístupů a metod a neuchylovat se k emotivním závěrům o vlivu člověka/lidské společnosti na přírodu. Vyjádřil naději, že nová přírodovědecká fakulta na jihu Čech bude významnou badatelskou autoritou, která se bude ochotně podílet na řešení aktuálních problémů regionu, a popřál nové fakultě mnoho zdaru a úspěšný rozvoj.

Na tomto místě zbývá ještě co nejsrdečněji poděkovat hlavním sponzorům večera, firmě Robert Bosch spol s r.o. a budějovickému pivovaru Budvar, všem zúčastněným hostům a v neposlední řadě také vedení Jihočeské univerzity a všem kolegyním a kolegům, kteří přiložili ruku k dílu při vzniku nové fakulty.

Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc.

Děkan Přírodovědecké fakulty JU


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist