Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

První světové mezinárodní setkání odborníků z oblasti spermatologie ryb na Jihočeské univerzitě

28.08.2007  |  134× přečteno      vytisknout článek

První světové mezinárodní setkání odborníků z oblasti spermatologie ryb na Jihočeské univerzitě

Ve dnech 29. - 31. 8. 2007 se ve Výzkumném ústavu rybářském a hydrobiologickém Jihočeské univerzity ve Vodňanech uskuteční první světové mezinárodní setkání odborníků z oblasti spermatologie ryb. Pořadatelé očekávají 46 účastníků ze 17 států 4 kontinentů (Španělsko, Ukrajina, Polsko, Irsko, Japonsko, Portugalsko, Jihoafrická republika, Francie, Maďarsko, Německo, Taiwan, Írán, Itálie, Kanada, Švédsko, Izrael a Česká republika). Ačkoliv se jedná o tématicky (z rybářského pohledu) poměrně úzký obor, na programu jednání bude na šedesát prioritních přednášek a posterových sdělení, které budou finálně otištěny ve vědeckém časopise Journal of Applied Ichtyology. Na workshopu budou představena a diskutována odborná sdělení z oblasti základního i aplikovaného výzkumu spermií jak sladkovodních, tak i mořských druhů ryb.

Pokud máme přiblížit rybí spermie, je možné je charakterizovat jako specializované buňky, které se musí ve vnějším prostředí vyrovnat s extrémně odlišným prostředím v podobě sladké, brakické či slané vody. Životnost spermií ve vodě je poměrně krátká, v řádu desítek sekund, za kterou musí vniknout do vajíčka a oplodnit jej. Proto u převážné většiny druhů ryb neznáme přesný proces průniku spermie do vajíčka s následným oplozením. Novinky se dají očekávat ve znalostech o jeseterovitých rybách a úhoři říčním a některých pro nás exotických druzích ryb. Workshop tedy postihne vývoj poznatků v oblasti spermiologie ryb s využitím řady základních znalostí z oblasti buněčné a molekulární, použití biotechnologických metod a zmrazování spermatu. Převážná většina sdělení se zaměří na spermatogenezi a spermiogenezi, na inhibiční a aktivačními faktory spermií včetně vlivu polutantů u modelových druhů chrupavčitých a kostnatých ryb s určením motility spermií, aktivity enzymů, integrity akrosomu a oplozovací schopnosti. Navazující, spíše již aplikační činností, důležitou pro chov ryb, bude příprava aktivačních a imobilizačních roztoků pro spermie k zvýšení a stabilizaci úrovně oplození jiker, včetně poznatků o nových metodikách zmrazování spermií pro ochranu genofondu důležitých druhů ryb, a to s orientací na nejvíce ohrožené druhy, jako jsou jeseteři. Rovněž bude diskutována možnost využití gamet ryb, především spermií a jejich organel, např. mikrotubulů, jako vhodných indikátorů kvality vodního prostředí. Vedle vlastních přednášek a posterových sdělení se workshop zaměří na výměnu poznatků z oblasti metodologie výzkumu rybích spermií a účastníkům budou představeny laboratorní postupy používané ve VÚRH JU, které jsou špičkou v oblasti spermatologie ryb.

Pořadatelé předpokládají, že po tomto prvním setkání budou následovat další v jiných státech (Španělsko, Japonsko nebo Kanada).

Zdroj: Prof. Ing. Linhart Otomar, DrSc., ředitel VÚRH JU  a hlavní organizátor workshopu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist