Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Silnice R55 mimo ptačí oblast může být levnější

03.09.2007  |  128× přečteno      vytisknout článek

Silnice R55 mimo ptačí oblast může být levnější

Odborná studie potvrzuje reálnost alternativní trasy

Občanská sdružení ZO ČSOP Veronica, Česká společnost ornitologická (ČSO) a Ekologický právní servis (EPS) obdržela studii, která dokazuje, že rychlostní silnici R55 z Rohatce do Otrokovic je z dopravního, ekologického i finančního hlediska výhodnější postavit mimo Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví. Trasu R55 napříč touto oblastí v tubusu loni schválilo MŽP. Získaná odborná studie byla zaslána asi padesáti státním orgánům a institucím a také Evropské komisi, která letos v květnu obdržela stížnost ČSO a Dětí Země na porušení evropských směrnic Českou republikou.

„S výsledkem jsme spokojeni, neboť potvrdil naše očekávání, že lze takovou alternativní trasu R55 mimo centrální část ptačí oblasti vyprojektovat. Je ale smutné, že ji Ministerstvo životního prostředí loni odmítlo ekologicky posoudit s oficiální variantou, jak bylo požadováno,“ řekl Miroslav Patrik Dětí Země.

Studie doporučila vybudovat silnici R55 z Rohatce do Otrokovic kolem Uherského Ostrohu v parametrech R 25,5/120, délky 53 km a asi za 14 mld. Kč na levém břehu řeky Moravy se dvěma tunely v celkové délce 1,41 km. Oficiální trasa R55 přes Moravský Písek je o 7 km kratší, její náklady mají být 10,8 mld. Kč.

Diky této alternativní variantě by se tak nemusela žádná R55 přes ptačí oblast stavět a dále ani obchvaty obcí a měst na silnici I/55 jako je Strážnice či Veselí nad Moravou v celkové délce asi 26,5 km. Tato alternativní koncepce výstavby silnic na Slovácku by tak mohla být o 1-2 mld. Kč levnější než jsou oficiální plány.

„Studie byla poslána ministerstvům dopravy a životního prostředí, krajským úřadům v Brně a ve Zlíně a také obcím a městům na silnici I/55 a v okolí R55. Dostane ji také Evropská komise, která od května řeší stížnost proti schválení R55 bez posouzení varianty mimo ptačí oblast,“ dodává dále Tomáš Brinke z ČSO.

V ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví je evropskou směrnicí o ochraně volně žijícího ptactva chráněno šest druhů ptáků: čáp bílý, moták pochop, strakapoud jižní a prostřední, skřivan lesní a lelek lesní. Právě pro něho a pro skřivana lesního znamená oficiální varianta R55 velmi vážné ohrožení.

Základní parametry tří variant rychlostní silnice R55 (R 25,5/120) v úseku Rohatec – Otrokovice

Parametry

Varianta R55

oficiální

Varianta R55

bez tunelu

Varianta R55

se dvěma tunely

Délka trasy

49 km

56 km

53 km

Počet mimoúrovňových křižovatek

9

9

8

Počet tunelů / délka

0 / 0

0 / 0

2 / 0,95 km 0,46 km

Celkové náklady: oficiální údaj, u alternativ odhad

(včetně tubusu a obchvatů a přeložek na I/55)

10,8 mld. Kč

(15-16 mld. Kč)

15,2 mld. Kč

14,0 mld. Kč

Pozn.: Oficiální varianta R55 by měla být levnější asi o 3,2-4,4 mld. Kč, než varianty alternativní, ale toto porovnání není zcela relevantní. Z důvodu ochrany ptáků je však u oficiální varianty ještě nutné připočítat náklady za „tubus“ ve výši cca 1,5-2 mld. Kč a dále za ochvaty měst a obcí na silnici I/55 ve výši cca 2,7-3,2 mld. Kč, tj. přičíst ještě 4,2-5,2 mld. Kč.

Zdroj: Ing. Jiří Kalčík (2007): Vyhledávací studie trasy rychlostní silnice R55 mimo Ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví (objednatelé – ZO ČSOP Veronica, ČSO a EPS), průvodní zpráva a mapy


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist