Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sdružení z Dluhonic vyhrálo spor o dálnici D1 u Přerova

27.09.2007  |  135× přečteno      vytisknout článek

Sdružení z Dluhonic vyhrálo spor o dálnici D1 u Přerova

Krajský soud v Ostravě zrušil územní rozhodnutí

Na základě žaloby Občanského sdružení Krajina Dluhonice proti vydání územního rozhodnutí pro dálnici D1-0137 z Přerova do Lipníka nad Bečvou krajským úřadem v Olomouci v roce 2004 vydal Krajský soud v Ostravě rozsudek, který toto rozhodnutí zrušil. Soud uznal, že před jeho vydáním chyběl biologický průzkum, který by zjistil výskyt zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin. Příprava tohoto úseku dálnice se tak může chybou úředníků zpozdit o 1-2 roky.

„S výsledkem jsme spokojeni, neboť není možné vydat územní rozhodnutí, aniž by stavební úřad měl informace o vlivu dálnice na přírodu a krajinu. Škoda ale, že soud neuznal naší námitku, že se mělo s jeho vydáním počkat až jak dopadne územní řízení na předchozí úsek D1-0136 těsně kolem Dluhonic, kde se snažíme o změnu této trasy,“ uvedl předseda Občanského sdružení Krajina Dluhonice Pavel Ježík.

Zahájení výstavby dálnice D0137 se tak může zpozdit o rok, dokud nebude hotový biologický průzkum. Pokud by se ale v její trase prokázal výskyt zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, pak je nutné přidat ještě další rok, neboť ŘSD ČR musí získat potřebné rozhodnutí k zásahu do jejich biotopů.

„Tento rozsudek je také významný i pro jiné stavby, neboť dokládá, že pokud by zasahovaly do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin, tak je nutné před vydáním územního rozhodnutí takový zásah povolit. Úřady ale ne vždy tato povolení vyžadují,“ upozornil dále Miroslav Patrik z Dětí Země.

Na úřední desce MěÚ Lipníka nad Bečvou visí od 13. 9. 2007 pro tuto dálnici sice nové územní rozhodnutí, ale je to jen změna toho původního, které je teď zrušené. Je tedy stejně nutné vydat nové.

Výstavba dálnice D1-0137 podle návrhu rozpočtu SFDI na rok 2008 má probíhat od října 2008 do července 2012, což je za této situace zcela nereálné. Náklady mají být 7,5 mld. Kč.

Vývoj právního sporu o územní rozhodnutí pro dálnici D1-0137 Přerov – Lipník nad Bečvou:

08. 04. 2004 = Městský úřad Lipník nad Bečvou vydává územní rozhodnutí

02. 07. 2004 = Krajský úřad Olomouckého kraje zamítá odvolání OS Krajina Dluhonice

27. 09. 2004 = OS Krajina Dluhonice podává soudní žalobu

23. 02. 2006 = Krajský osud v Ostravě žalobu odmítá jako opožděnou

04. 04. 2006 = OS Krajina Dluhonice podává kasační stížnost

14. 06. 2007 = Nejvyšší správní soud v Brně stížnost uznává a vrací soudu k novému soudnímu řízení

25. 09. 2007 = Krajský soud v Ostravě ruší územní rozhodnutí

 

Důležité kontakty:

Občanské sdružení Krajina Dluhonice – předseda Pavel Ježík: mobil 603 790 742

KÚ Olomouckého kraje, vedoucí oddělení územního plánu – Ing. Pavel Gremlica: telefon 585 508 316

Internetová stránka s textem změněného územního rozhodnutí pro úsek D1-0137 ze 13. 9. 2007:

www.mesto-lipnik.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist