Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stanislav Grof ignoruje přírodní vědy

20.10.2007  |  zdroj: Lidové noviny  |  151× přečteno      vytisknout článek

Stanislav Grof ignoruje přírodní vědy

Příznivci známého čechoamerického psychiatra profesora MUDr. Stanislava Grofa se v těchto dnech radují. Jejich idol přijel do Prahy, aby osobně převzal prestižní cenu Nadace Vize 97. Exprezident Václav Havel ho vyznamenal za „otvírání nových pohledů na svět“.

Někteří zlomyslní publicisté idylu narušují poukazujíce na to, že za tutéž činnost obdržel Grof před šesti lety od Českého klubu skeptiků Sisyfos Bludný balvan, rovněž prestižní cenu, udílenou každoročně za „matení české veřejnosti“. Zda je tato kontroverze k smíchu, nebo k pláči, ať posoudí čtenáři. Pomohu jim tím, že vysvětlím, za co byl ten Balvan.

Bludný balvan byl udělen za pseudovědeckou aktivitu, která bohužel v díle Stanislava Grofa převažuje. Grof opouští racionalitu tam, kde výpovědím o fantastických zážitcích přiznává status skutečnosti a odvozuje z nich představu „Kosmického vědomí“.

Na něm mají participovat svým vědomím lidé, zvířata, rostliny i neživá příroda.

Lidské vědomí tedy není podle Grofa vázáno na neurofyziologické procesy, může se odpoutat od těla, může se „transpersonálně“ ztotožnit s jiným vědomím nebo „odcestovat“ do některého z minulých životů nebo do doby porodu. Neexistují tu časové ani prostorové bariéry. Grofovi vyšlo v Česku několik knih. Při slavnostním udílení Bludných balvanů v roce 2001 (laureát nebyl osobně přítomen, omluvil se) jsme se pobavili četbou úryvků z jeho knihy Holotropní vědomí. Účastnice holotropního dýchání v knize vypovídá o tom, jak se „interpersonálně“ ztotožnila s březí velrybou a sdělovala poznatky o průběhu porodu. V jiném případě se člověk ztotožnil s housenkou, prožíval, jak housenka vnímá svět, jak konzumuje listy a posléze se stal zámotkem a podrobil se metamorfóze v motýla.

Podle Stanislava Grofa může člověk touto cestou získávat nové poznatky. Škoda, že tuto možnost vědci a učitelé pomíjejí, ušetřili by klopotnou námahu sobě i studentům. Podle poznatků přírodních věd, pěstovaných (dosud?) v badatelských ústavech a vyučovaných ve školách, je člověk spolu se svým vědomím součástí vyvíjející se biosféry, a tudíž podléhá přírodním zákonům. „Holotropní zážitky“ lze vysvětlit jako halucinace při chemicky narušené činnosti (otravě) mozku. Žádné poznatky o světě nelze získávat mimosmyslovou cestou, tedy bez informačního kanálu vedoucího do mozku. Nic takového se ani empiricky nikdy neprokázalo. Odporuje to veškeré lidské zkušenosti. Pokud by tomu přece jen bylo tak, jak nás učí Grof, měl bych se kupříkladu bát, že někdo mimosmyslově zjistí číslo mého účtu a vybere tučné konto? Žili bychom ve velice zmateném světě. Takovým báchorkám fakticky nikdo nevěří, ať si navenek hlásá cokoli.

Obdivují ho. Jak je to možné?

Stanislav Grof tedy přírodní vědy ignoruje, staví pouze na halucinačních prožitcích. Ty jsou pro něj zdrojem základních poznatků. Kdo to neuznává, ten je pro Grofa „fundamentalista“ neschopný pochopit jakési „nové vědecké paradigma“. To je „pro průměrného vědce obtížné spolknout“, čteme Grofova slova v Hospodářských novinách 4. října 2007. Skromnost věru není Grofovi vlastní. Jeho „věda“ by přece měla být pro smích každému gymnazistovi. Přesto nacházíme vzdělané lidi, kteří se Grofovi nesmějí, ale obdivují ho. V zahraničí i u nás. Jak je to možné?

Vysvětluji si to tak, že Grof rozvíjí pod pláštěm vědy chytlavé náboženské představy, spiritualitu New Age. Jeho aktivity mívají charakter náboženské misie.

V knize Kosmická hra kupříkladu píše: „Nesetkal jsem se ani s jedním člověkem, který by prožil hlubinný zážitek transcendentních oblastí a nadále se hlásil ke světovému názoru, který razí západní materialistická věda.“ Uvážíme-li, že podle statistik jsme v Česku většinou neznabozi, je Grofova vlast podnikatelským rájem oplývajícím surovinami pro továrny na absolutno. Těmi továrnami mám na mysli subjekty, které získali od Grofa licenci k provozování holotropního dýchání.

Není to (jenom) k smíchu. S tlakem na jakousi „spiritualizaci“ vědy, školství nebo zdravotnictví se setkáváme v nejrůznějších podobách stále častěji.

Pokud by Grof nemátl veřejnost, nevystupoval jako vědec, ale jako náboženský guru, nedostal by Bludný balvan, protože Sisyfos nemíní do náboženství zasahovat. Domnívám se, že v tom případě by byl méně zajímavý i pro Havlovu cenu.

***

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce

Pokud by tomu přece jen bylo tak, jak nás učí Stanislav Grof, měl bych se kupříkladu bát, že někdo mimosmyslově zjistí číslo mého účtu a vybere tučné konto?

O autorovi| Čeněk Zlatník, předseda Českého klubu skeptiků Sisyfos

ČENĚK ZLATNÍK


Související články


Poslední diskuse k článku - 6 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
os pomocná tlapka
asi to sem nepatří, ale byla bych ráda, kdybyste si našli čas a navštívili webové stránky nového útulku pro kočky a informovali se o činnosti ochránců kočiček.
www.utulek-kocky.cz
vloženo: 07.12.2007 12:00     vložil:  Denisa Z. Reagovat 
Re: Skeptici
Žádný normální skeptik nepopírá existenci těchto zážitků. Popírají pouze jeich spojitost s čímkoli jiným, než jsou vzpomínky dané osoby.

Naopak "alternativní" vědátoři ještě nikdy nedokázali, že souvislost s vnějším světem existuje. Jakmile dojde na test, který je uspořádán tak, aby zaručeně jediným zdrojem informací byla mimosmyslová komunikace, tak se místo výsledků dostaví jen výmluvy.
vloženo: 04.12.2007 12:38     vložil:  edison Reagovat 
Skeptici
Zajimalo by kolik lidi kteri Grofa popiraji nekdy zkusilo nejakou z praktik.. pripada mi to ponekud xenofobni jen proto ze je pro nas tezke si predstavit nejakou z techto abstraktnich veci a jeste tezsi ji analyzovat nasim materialistim vnimanim..
.. bojim se ze sme prilis lapeni do naseho systemu zapadni kultury
vloženo: 22.11.2007 19:25     vložil: Blf Reagovat 
Věří tomu někdo?
Zabývá se mimořádnými změněnými stavy vědomí, vznikajícími mystickými praktikami, meditací, drogami...Tomu ale v téhle době nikdo nevěří! Grof se měl narodit do jiné doby..
vloženo: 25.10.2007 19:06     vložil:  hněviiiik Reagovat 
iko
Spis naopak, nevyznamni veleknezi prirodnich ved ignoruji Grofa...
vloženo: 21.10.2007 01:19     vložil: iko Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist