Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Slovensku patří do přírody opět i člověk

12.01.2008  |  125× přečteno      vytisknout článek

Na Slovensku patří do přírody opět i člověk

 

V ochraně přírody na Slovensku zavál čerstvý vítr - zpráva z konference "Aktuálne otázky ochrany prírody v územiach NATURA 2000"­.

V listopadu 2007 uspořádala Slovenská agentura ochrany přírody konferenci "Aktuálne otázky ochrany prírody v územiach NATURA 2000", na níž vyslala naprosto jasný signál: v ochraně přírody na Slovensku zavál čerstvý vítr. Je preferováno dynamické pojetí ochrany přírody, které v žádném případě není o vyloučení člověka. Naopak zkostnatělé, extenzivní, striktní pojetí ochrany přírody na Slovensku dospělo do slepé uličky. V referátech opakovaně zaznělo, že přírodu nelze před člověkem uzavírat, ponechat ji samoregulačním procesům a její ochranu provádět z úzkého pohledu jedné zájmové skupiny.

Z úst státního tajemníka pro ochranu přírody mj. zaznělo, že je povinností státu, když něco žádá od vlastníka, rozumně se s ním dohodnout, kompenzovat mu vznikající škody. Nesmí se připustit, aby se dřívější negativní pohled na soukromé vlastnictví promítal do nynější doby. Ochrana přírody musí dosáhnout konsensu s vlastníky půdy, lesníky, myslivci, rybáři, s občany. Nelze tyto lidi vyhnat z přírody, stejně tak ani investory.

Bylo konstatováno, že slovenská legislativa v ochraně přírody je v obrovském rozporu s ostatní legislativou. Situace v české legislativě ochrany přírody je přitom analogická. Např. ustanovení § 90 odst. 4 zákona o ochraně přírody a krajiny říká, že zákon o ochraně přírody a krajiny a předpisy vydané k jeho provedení jsou zvláštními předpisy ve vztahu ­k předpisům o lesích, vodách, územním plánování a stavebním řádu, o ochraně nerostného bohatství, o ochraně zemědělského půdního fondu, myslivosti a rybářství. Nejen, že tento zákon sám sebe povýšil nad ostatní zákony, ale naprosto v rozporu se vším, co se na právnických fakultách učí o síle právních předpisů, povýšil nad mnohé zákony také vyhlášky vydávané ke svému provedení.

Ochrana přírody se u nás stala doménou, monopolem úředníků a ostatním subjektům, které mají k přírodě většinou mnohem blíž, je znemožňována. Nezbývá než závidět našim nejbližším východním sousedům, kde tento stav již naštěstí pro ně neplatí.

Marcela Medková

Delší verze článku viz zde.

Zdroj: http://libinst.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist