Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Občanské sdružení Zvony 2007 ochraňuje přírodu a památky na Vyskytensku

10.02.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

Občanské sdružení Zvony 2007 ochraňuje přírodu a památky na Vyskytensku Občanské sdružení Zvony 2007 o.s., které oslaví v dubnu první výročí, ochraňuje nejen životní prostředí a kulturní památky, ale také dohlíží na správu věcí veřejných v obci Vyskytná nad Jihlavou. Ve druhém roce své činnosti hodlá sdružení zrekonstruovat Boží muka pod vyskytenským hřbitovem, dát do původního stavu kamenné kříže v Hlávkově, Jiříně a na vyskytensko - rouneckém pomezí a také zkulturnit okolí kaple před mší u příležitosti svátku svatého Valentina a svatoantonínskou poutí. Spousta lidí, kteří žijí v našem regionu, netuší, jaká kulturní památka se skrývá v lesích za humny. A tak na třicet dospělých a dětí se sešlo v sobotu 26. května, aby u Bělohradského potoka vyčistilo lehce přehlédnutelný čtyřmetrový pahorek o horním průměru jedenácti metrů zaneřáděný černým bezem a spadlými větvemi, v němž odborníci objevili místo hornického hrádku, postaveného před rokem 1315. Opevnění mělo sloužit k uchování vytěženého stříbra do doby, než bylo odvezeno do mincovny v Jihlavě. Přítomní ocenili nejen výklad o časech minulých z úst historika a kronikáře pana Vilímka z Rounku, ale i účast planderského starosty pana Lukáše. Žádosti o zařazení hrádku na seznam nemovitých kulturních památek kraje Vysočina by se měla zviditelnit tato vzácná lokalita pro kulturní i turistickou veřejnost před sousedícím „pahorkem“ plným odpadků. Ten je také prioritou sdružení. Myslí, že se zasadili - také díky podpisům pod peticí - alespoň o estetičtější vzhled a čistší okolí skládky.
Členové sdružení se 9. června sešli u kaple svatého Antonína nad Rounkem, aby v nedalekých šancích zpřístupnili místo, na kterém v neděli 17. června pochodovali v rámci poutě nadšenci představující vojáky 8. moravského pěšího regimentu z Jihlavy. Těžko by mohli předvést ukázku dobového boje s útokem na bodák, když by se jim pod těžká bagančata připlétaly haluze, větve a ztrouchnivělé pařezy.
Necelých tři sta metrů západně od kapličky jsou dodnes dochované šance či obranný val, který při kdysi hlavní cestě na Pelhřimov tito vojáci v rámci manévrů v roce 1842 vybudovali. Část vojáků, bydlících v Německé Vyskytné, pomohla opravit zeď místního hřbitova. Tyto manévry připomíná památeční kámen usazený do stěny valu.
Při toulání okolní přírodou návštěvník se zastaví u starého smírčího kamene s myšlenkou, kdo a z jakého důvodu nechal tento kámen osadit? A zamrzí jej, když vidí kámen u cesty vyvrácený a zarostlý? Dne 13. října na dvacet lidí osadilo starý křížový kámen v lese Šulákovec za kaplí svatého Antonína směrem k Ježené. Plochá kamenná deska s latinským křížem, nožem a ocílkou připomíná událost, kdy zde řezník v roce 1602 zabil služku. Podle pověsti proto, že mu nebyla po vůli. Mezi rodinami s dětmi byl tentokrát vidět kočárek s čerstve namíchaným betonem, který posloužil jako lože pro usazení kamene.
Podobným způsobem hodlají zástupci sdružení opatřit i další kameny na Vyskytensku, případně ty chybějící a ohrožené zloději nahradit replikami.
O vánočních svátcích zástupci sdružení Zvony 2007 ve spolupráci se Sborem pro občanské záležitosti uspořádali prodejní výstavu v prostorách obecního úřadu ve Vyskytné. Výtěžek akce byl předán řediteli místní základní školy.
Bližší informace o činnosti a plánech občanského sdružení Zvony 2007 lze najít na www.zvony2007.cz.
Podle letáku z ledna 2008 nazvaného "Zvoníme, budíme!"... Eva ŠINKOVSKÁhttp://regionalist.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist